W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa w Muzeum Mannerheima

05.06.2021

Muzeum Mannerheima w Helsinkach przygotowało międzynarodową wystawę czasową pt. „ILLUSTRES - National icons and international fame”. („Notable - narodowe ikony i międzynarodowa sława”). Do współpracy przy jej realizacji zostały zaproszone m.in.: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Wystawa 5

Wystawa prezentuje 10 postaci, których poczet otwiera generał Carl Gustaw Mannerheim - arystokrata, dowódca wojskowy, marszałek i prezydent Finlandii w latach 1944 - 46. Kuratorka wystawy – Kristina Ranki – dyrektor Muzeum Mannerheima w Helsinkach, wychodzi od biografii sławnego w Europie fińskiego bohatera i zadaje pytania: kto jest odpowiednikiem tej ikony we Francji;  kto uosabia XX-wieczną Wielką Brytanię; jak ten temat omawiany jest w Szwecji; czy Polacy mogą zgodzić się na jednego najwybitniejszego reprezentanta swojego narodu i na ile poszczególne życiorysy zostały zdeterminowane przez wydarzenia przełomu XIX i XX wieku. 

 

Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki polityków, pisarzy i naukowców: Astrid Lindgren, Wiktora Hugo, Fiodora Dostojewskiego, Mustafy Kemala Ataturka ,Winstona Churchila, Augusta Strindberga i Georges Benjamin Clemenceau. W tym gronie autorka wystawy umieściła dwoje Polaków: dwukrotną noblistkę Marię Skłodowską-Curie i twórcę Legionów Polskich, działacza niepodległościowego, Naczelnika Państwa Polskiego - Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na wystawie zostały zgromadzone osobiste przedmioty bohaterów, które w sposób szczególny uzupełniają ich biografie. 

 

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie udostępniło etui na okulary należące do uczonej. Napis na spodniej stronie świadczy o tym, że przedmiot pochodzi z Nowego Jorku. Jest bardzo prawdopodobne, że został przywieziony przez Marię Skłodowską z jednej z podróży do USA, w 1921 lub 1929 roku. Noblistka zmagała się z efektami postępującej ślepoty i głuchoty, co usiłowała za wszelką cenę ukryć. Podczas podróży do Ameryki miała skorzystać z porady poleconego jej przez przyjaciółkę Missy Melony okulisty. Osobisty przedmiot używany przez ikonę światowej nauki pozwala nam dostrzec jej ludzki wymiar. 

 

 

Ekspozycję zdobi także reprodukcja fotografii Marii Skłodowskiej-Curie z 1921 roku. Zdjęcie zostało wykonane przez cenionego francuskiego fotografa – Henriego Manuela – specjalizującego się ujęciach portretowych, który kilkukrotnie uwiecznił noblistkę w trakcie jej kariery, był także oficjalnym fotografem rządu francuskiego. Słynąca ze skromności Maria Skłodowska-Curie nie rozdawała autografów, stąd wyjątkowa wartość tego przedmiotu.  Pochodzące ze zbiorów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zdjęcie zostało zadedykowane Elsie Mead, członkini Funduszu Radowego im. Marii Curie, przyjaciółce i współorganizatorce wizyt uczonej w USA.

Ofiarowane wraz z dedykacją podczas pierwszej podróży do Stanów Zjednoczonych, stanowiło wyraz wdzięczności za troskę i gościnność. 

Całość dopełnia podręcznik do chemii autorstwa Antoniego Rogalew:icza z 1856 roku, popularny w czasach kiedy Maria chodziła do szkoły w Warszawie. Na stronie tytułowej, ołówkiem zostało napisane “Maria Skłodowska”. 

 

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wypożyczyło na wystawę szablę napoleońską pochodzącą z około 1800 roku, która wzbogaca muzealną kolekcję artefaktów pozostając własnością rodziny Józefa Piłsudskiego. Szabla została zaprojektowana przez Nicolasa Noëla Bouteta i wykonana w Manufacture d'armes de Versailles. Na jej głowicy wygrawerowano monogram JP. Szabla została wręczona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu 11 listopada 1928 roku przez delegację armii francuskiej, która przybyła do Warszawy na obchody 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Co poza charyzmą, sławą i zawodowymi sukcesami na światową skalę łączy Marię Skłodowską-Curie, Józefa Piłsudskiego i Carla Gustawa Manerheima? Choćby to, że wszyscy troje urodzili sie w 1867 roku. 

 

Wystawa „ILLUSTRES - National icons and international fame” ( „Notable - narodowe ikony i międzynarodowa sława”) w Muzeum Manerheima w Helsinkach będzie dostępna do końca roku 2021. Zapraszamy do odwiedzenia muzeum: |https://www.mannerheim-museo.fi/en/exhibitions/special-exhibition/

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}