W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Programy finansowane ze środków Funduszu Modernizacyjnego

  Nazwa programu Beneficjent Forma wsparcia Warunki/przedmiot programu Nabór wniosków Link do naboru
1 Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji i które powołane są do realizacji zadań własnych j.s.t. wskazanych w ustawach. Dotacja
(od 29% do 49% kosztów kwalifikowanych w zależnośic od zakresu prac)
PILOTAŻ: Prace modernizacyjne budynków mieszkalnych wielorodzinnych powyżej 7-miu lokali, umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30% w stosunku do stanu istniejącego (przed modernizacją), przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 85 kWh/(m2*rok).

FAZA WDRAŻANIA: Prace modernizacyjne budynków użyteczności publicznej umożliwiające zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30% w stosunku do stanu istniejącego (przed modernizacją), przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 75 kWh/(m2*rok), z wyłączeniem budynków opieki zdrowotnej, dla których zapotrzebowanie na EKH+W powinno wynosić nie więcej niż 225 kWh/(m2*rok).
otwarty: 29.01.2024 r. - 17.01.2025 r. Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus. Nabór II - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
2 Elektroenergetyka - Inteligentna infrastruktura energetyczna Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD) Dotacja w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych - na działania związane z instalacją liczników, dostosowaniem niezbędnej infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej lub technicznej wymaganej do prawidłowego funkcjonowania tego licznika u odbiorcy końcowego, koszty oprogramowania (w tym systemów pomiarowych, systemów zdalnego odczytu);
Dotacja w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych - na działania związane z zakupem (bez kosztów instalacji)  liczników zdalnego odczytu – inteligentnych liczników AMI. 
W ramach programu w szczególności przewiduje się wsparcie następujących działań:
1) zakup liczników zdalnego odczytu - liczników inteligentnych AMI,
2) instalacja liczników, modernizacja i dostosowanie infrastruktury sieci energetycznej pozwalającej na obsługę, zarządzanie i prawidłowe użytkowanie nabytych liczników. Inwestycje służyć mają powstaniu oprogramowania służącego do przeprowadzania analiz wydajności sieci, raportów o oszczędnościach, statystykach, stratach oraz umożliwić dostosowanie systemu do nowopowstającego centralnego systemu informacji rynku energii, wykorzystywanych do świadczenia usługi dystrybucji energii na zasadzie równoprawnego traktowania wszystkich odbiorców oraz przedsiębiorców zajmującym się sprzedażą energii.
zakończony:  30.09.2024 r. Elektroenergetyka - Inteligentna infrastruktura energetyczna – III nabór - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
3 Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD) Dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 60% kosztów kwalifikowanych. W ramach programu wsparcie będzie przeznaczone na następujące rodzaje przedsięwzięć:
• budowa nowych/rozbudowa/modernizacja stacji transformatorowo-rozdzielczych (stacji elektroenergetycznych) na wszystkich poziomach napięcia;
• rozbudowa/modernizacja pól rozdzielni lub poprawa systemu nadzoru i sterowania (w tym monitoring) tych stacji transformatorowo-rozdzielczych;
• budowa/przebudowa linii elektroenergetycznych WN, SN, NN;
• zwiększenie stopnia automatyzacji sieci, rozwój systemów pomiarowych, systemów komunikacji  i systemów IT umożliwiających lub poprawiających warunki monitoringu i wizualizacji stanu pracy sieci w celu dostosowania jej do wzrostu nasycenia źródłami generacji rozproszonej i stacjami ładowania pojazdów elektrycznych.
otwarty: 03.06.2024 r. do 30.11.2024 r. Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Nabór IV - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
4 Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny przedsiębiorcy Dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, na tą samą inwestycję;
pożyczka do 100 % kosztów kwalifikowanych.
Dofinansowanie inwestycji dotyczących budowy nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania uzyskanego biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.  zakończony:  30.06.2024 r. Nabór wniosków 2023 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
5 Kogeneracja powiatowa przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców,  prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, realizujący projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej, na dzień składania wniosku, poniżej 50 MW Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych; dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych; Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 1 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
planowany:
styczeń 2025 r. - czerwiec 2025 r.
n/d
6 Kogeneracja dla Ciepłownictwa - część 1 Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r.  prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW, realizujący projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej, na dzień składania wniosku, nie mniejszej niż 50 MW Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych; dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych; Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
planowany:
styczeń 2025 r. - czerwiec 2025 r.
n/d
7 Kogeneracja dla Ciepłownictwa - część 2 Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców realizujący projekt w ramach systemu ciepłowniczego, o zamówionej mocy cieplnej, na dzień składania wniosku, nie mniejszej niż 50 MW Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych;
dofinansowanie w formie
dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych;
Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 1 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci, w których do produkcji energii wykorzystuje się:
ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.
zakończony:  29.12.2023 r. Kogeneracja dla Ciepłownictwa. Część 2) - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
8 Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu (cz.1) Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych; dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się: ciepło odpadowe,energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.Elementem uzupełniającym  przyłącze do sieci noraz magazyn energii. otwarty: 22.04.2024 r. - 19.12.2025 r. Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu - II nabór wniosków - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
9 Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu (cz. 2 - sektory transformacji energetycznej) Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, wykonujący działalność gospodarczą. Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych, dofinansowanie w formie dotacji zgodnie z regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej.  Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się: ciepło odpadowe,energię ze źródeł odnawialnych,paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.Elementem uzupełniającym  przyłącze do sieci noraz magazyn energii. otwarty: 22.04.2024 r. - 19.12.2025 r. Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu - II nabór wniosków - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
10 Digitalizacja sieci ciepłowniczych Przedsiębiorstwa energetyczne w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2022 r. poz. 1385, z późn. zm.) prowadzące koncesjonowaną działalność gospodarczą w zakresie przesyłu i dystrybucji ciepła. Pożyczka - do 100% kosztów kwalifikowanych,
dotacja - do 50% kosztów kwalifikowanych,
Rodzaje inwestycji objętych wsparciem:
1. Budowa i/lub przebudowa systemów automatyki, telemetrii i telemechaniki polegająca na wdrożeniu nowoczesnych narzędzi i rozwiązań IT/OT służących m.in. do nadzoru, sterowania, monitorowania oraz analizy parametrów jakościowych i ilościowych pracy systemu ciepłowniczego oraz przesyłu ciepła/chłodu, a także lokalizacji awarii. 
2. Instalacje OZE wytwarzające energię wyłącznie na potrzeby urządzeń związanych z systemem telemetrii i telemechaniki, gdzie elementem instalacji OZE może być magazyn energii, pod warunkiem zintegrowania go ze źródłem OZE.
3. Projekty wykorzystania ciepła odpadowego ze sterowni pracującej na potrzeby zarządzania siecią ciepłowniczą. Dofinansowanie jest możliwe pod warunkiem, że instalacja będzie pracować w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Elementem projektu może być przyłączenie do sieci przesyłowej.

planowany: 03.02.2025 r. – 31.08.2025 r.

Nabór zakończony 30.09.2024r. dostępny na stronie: .Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych – II nabór wniosków - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
11 Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne 1) Jednostki samorządu terytorialnego (jst) i ich związki;
2) Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą
Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych nie więcej niż 100 mln zł
dofinansowanie w formie pożyczki do 100 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 400 mln zł
W zakresie przedsięwzięć objętych wsparciem przewidziano budowę nowych, rozbudowę lub modernizację istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów lub innych paliw alternatywnych wytworzonych z odpadów komunalnych z wytwarzaniem energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. zakończony:
 30.04.2024 r.
Nabór wniosków 2023 dla części 3) - Fundusz Modernizacyjny - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
12 Wsparcie wykorzystania magazynów i innych urządzeń do stabilizacji sieci – program dla OSD Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD) Dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 60% kosztów kwalifikowanych. Do rodzajów przedsięwzięć objętych wsparciem należą:
1. Przygotowanie oraz dostosowanie sieci dystrybucyjnej do nowych warunków pracy
(np. kompleksowa modernizacja stacji i/lub rozdzielni niskiego napięcia, itp.);
2. Budowa systemu magazynowania stanowiącego zintegrowany element sieci dystrybucyjnej (np. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające) wraz z testami i odbiorami magazynów;
3. Budowa powiązań z siecią i systemami OSD;
4. Konfiguracja i adaptacja magazynu (BMS, EMS, odwzorowanie w systemach monitorujących, utworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i/lub danych, itp.),
przy czym zakresy, o których mowa w pkt. 2 i 3 są obligatoryjne, natomiast zakresy, o których mowa w pkt. 1 i 4 są fakultatywne.
otwarty: 01.07.2024 r. - 30.06.2025 r. II nabór - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
13 Przemysł energochłonny – OZE Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców posiadający tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2015r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wynikający z prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu, którzy nie zostali postawieni w stan likwidacji lub wobec których nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych;
premia do 30 % wypłaconej kwoty pożyczki na warunkach preferencyjnych.
Rodzaje inwestycji objętych wsparciem:
1. Inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wraz z magazynem energii, bądź podłączeniem ich do sieci zakładowej i/lub dystrybucyjnej/przesyłowej.
2. Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji.
3. Warunkiem udzielenia dofinansowania jest wykorzystanie co najmniej 80% wytworzonej energii na cele własne.
4. W ramach inwestycji dopuszcza się zastosowanie wyłącznie nowych urządzeń, wyprodukowanych nie wcześniej niż 48 miesięcy przed montażem.
 otwarty: 23.10.2023 r. – 20.12.2024 r. Przemysł energochłonny - OZE - II nabór - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
14 Przemysł energochłonny - poprawa efektywności energetycznej Przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162, z późn zm.) posiadający tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2015r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1092, z późn. zm.), wynikający z prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub trwałego zarządu, który nie został postawiony w stan likwidacji lub wobec którego nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe Dofinansowanie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych;
premia do 20% wypłaconej kwoty pożyczki na warunkach preferencyjnych
Do dofinansowania w ramach programu priorytetowego zalicza się przede wszystkim inwestycje polegające na:
- budowie instalacji do odzysku ciepła technologicznego i wykorzystania go w dalszym ciągu technologicznym;
- podnoszeniu efektywności energetycznej, w wyniku której następuje ograniczenie zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci KSE, w tym budowie informatycznych systemów nadzoru nad zużyciem, produkcją i magazynowaniem energii z funkcją optymalizacji zarządzania.
zakończony:
14.08.2024 r.

 
n/d
15 Energia dla wsi Spółdzielnie energetyczne i jej członkowie będący przedsiębiorcami. Powstające spółdzielnie energetyczne (spółdzielnie lub spółdzielnie rolników). Rolnik (osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostki organizacyjne nieposiadających osobowości prawnej). Dotacja  45%-65% kosztów
kwalifikowanych w zalezności od podmiotu i rodzaju zadania.

Pożyczka do 100% kosztów
kwalifikowanych.
Inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, oraz magazynów energii.
W ramach wniosków o pożyczkę można ubiegać się o  inwestycje dotyczące budowy: elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji, instalacji wiatrowych oraz  instalacji fotowoltaicznych.
planowany: 4 kw. 2024 - 1 kw. 2025 n/d
16 Moje Ciepło Program skierowany jest do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli (odbiorców końcowych) nowych budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie w formie dotacji  30% - 45% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość dofinansowania uzależniona od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez Wnioskodawcę karty dużej rodziny. Planowane jest współfinansowanie inwestycji polegających na zakupie i montażu nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) wykorzystywanych do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Współfinansowaniu inwestycji podlega:
- zakup/montaż gruntowych pomp ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
- zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
- zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.
W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe.
otwarty: 29.04.2022 r. - 31.12.2026 r. Moje Ciepło – Program dofinansowania pomp ciepła (mojecieplo.gov.pl)
17 OZE - źródło ciepła dla ciepłownictwa  przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej Dofinansowanie w formie pożyczki do 70% kosztów kwalifikowanych;
Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych

Inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej co najmniej 2 MWt (minimalna moc budowanych/rozbudowywanych źródeł OZE nie może być mniejsza niż 2 MWt5 ), w których do produkcji energii cieplnej wykorzystuje się energia ze źródeł odnawialnych ograniczonych do:
- pomp ciepła,
- kolektorów słonecznych,
- geotermii.
Elementem inwestycji może być:
- przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta (wytwórcy energii),
- magazyn energii (magazyny ciepła i inne technologie).
Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem ciepła, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu.
W ramach programu nie kwalifikują się projekty dotyczące wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji, w tym w technologii ORC. 
Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na projekty OZE.

otwarty: 16.04.2024 r. – 17.12.2024 r. OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa - Fundusz Modernizacyjny - Portal Gov.pl
18 Wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego   Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) – operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych w rozumieniu art. 3 pkt 25 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 266) Dotacja do budowy lub rozbudowy stacji ładowania, lub dotacja z przeznaczeniem na dopłaty do rat kapitałowych ustalanych w umowie leasingu finansowego w rozumieniu art. 411 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy – Prawo ochrony środowiska. Celem programu jest wsparcie rozwoju infrastruktury do ładownia dla zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych, zlokalizowanych przy trasach sieci bazowej TEN-T, centrach logistycznych oraz terminalach intermodalnych, aby zmniejszyć liczbę pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawić jakość powietrza.  planowany: IV kw. 2024 - I kw. 2025 n/d
19 Moja elektrownia wiatrowa Beneficjentem jest osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem budynku mieszkalnego/lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.

Dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej - akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.
Celem programu jest rozwój energetyki prosumenckiej w obszarze mikroelektrowni wiatrowych. Wsparcie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej albo zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej przyczyni się do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii, pozwoli na wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej) oraz przyczyni się do propagowania odnawialnych źródeł energii. otwarty:
17.06.2024 - 16.06.2025
Moja Elektrownia Wiatrowa - 
nabór wniosków
{"register":{"columns":[]}}