Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu
Podsumowanie konsultacji
Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2)” trwały od 08.08.2024 r. do 18.08.2024 r. Zgłoszono ponad 100 uwag. Najczęściej pojawiające się sugestie dotyczyły:
- Doprecyzowania kryterium nr 14, które zakładało przedstawienie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowanych w „ww. terminie”. W obecnym brzmieniu jest: Wnioskodawca przedstawił decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącą inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania - na etapie składania wniosku. W warunkach ust 7.2.4 wskazano: „4) Beneficjent w terminie nie później niż przed dniem zawarcia umowy o dofinansowanie przedstawi ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącą przedsięwzięcia będącego przedmiotem dofinansowania;
- Doprecyzowania kryterium nr 18, które zakładało, że w instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych realizowany będzie proces recyklingu bioodpadów komunalnych. W obecnym brzmieniu jest: W instalacji będącej przedmiotem wniosku realizowany będzie proces recyklingu bioodpadów;
- Doprecyzowania kryterium nr 20, które zakładało, że: W ramach planowanej inwestycji moc wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji po realizacji inwestycji wyniesie od 1 MW do 5 MW. W obecnym brzmieniu jest: W ramach planowanej inwestycji moc wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji po realizacji inwestycji wyniesie od 1 MW do 5 MW (dotyczy sumy mocy elektrycznej oraz cieplnej zainstalowanej);
- Zmiany kryterium punktowego ZASADNOŚĆ REALIZACJI INWESTYCJI, 5. Ocena poziomu wykorzystania instalacji będącej przedmiotem wniosku przyjęto wyższe wartości z 60% do 70% oraz z 80% do 85% ;
- Zmiany kryterium punktowego ZASADNOŚĆ REALIZACJI INWESTYCJI, Ocena poziomu wykorzystania wytworzonej energii w jednostce kogeneracji na potrzeby własne – usunięto. W zamian dodano kryterium punktowe 4. w brzmieniu: Ocena procentowej zawartości selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych w całkowitym strumieniu poddawanym procesowi fermentacji;
- Zmiany kryterium punktowego ZASADNOŚĆ REALIZACJI INWESTYCJI, Ocena poziomu wykorzystania wytworzonej energii w jednostce kogeneracji na potrzeby własne – usunięto. Pozostawiono zapis w pkt 5. Szczegółowe kryteria wyboru inwestycji (KRYTERIA DOSTĘPU) ppk.18 Potrzeby własne w pierwszej kolejności zaspakajane są z energii wytworzonej w jednostce kogeneracji.
Dodatkowo – korzystając z doświadczeń z I naboru wniosków - zaproponowano nabór o dofinansowanie w formie konkursowej – co zmotywuje potencjalnych inwestorów i pozwoli na równoległą ocenę wszystkich wniosków oraz wybranie tych o największym potencjale i efektywności kosztowej, aby jak najbardziej racjonalnie wydatkować środki. Ta formuła umożliwi także bardziej sprawiedliwe wsparcie dla projektów o większym stopniu „gotowości” do realizacji inwestycji. Mając powyższe na uwadze zoptymalizowano również planowane do osiągnięcia wskaźniki programu.
Wszystkie zgłoszone uwagi zostały przeczytane i przeanalizowane. W świetle licznych sugestii/uwag otrzymanych w toku konsultacji społecznych i międzyresortowych projektu programu - nie został on rekomendowany przez Radę Konsultacyjną Funduszu Modernizacyjnego do zgłoszenia w bieżącym roku do finansowania z Funduszu Modernizacyjnego. Prace nad programem są kontynuowane – odbyło się już kilka spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zakończenie prac nad zapisami programu jest niezbędnym warunkiem przystąpienia do tworzenia szczegółowej dokumentacji naborowej, w której doprecyzujemy zapisy zgłoszone podczas konsultacji i trwających już spotkań międzyresortowych.
Rozpoczęcie konsultacji
08.08.2024 r.
Konsultacje społeczne drugiej części programu - „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawia do konsultacji projekt programu priorytetowego „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu”.
Celem programu jest promowanie wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji - przy wykorzystaniu biogazu komunalnego. Obecnie obowiązujący program priorytetowy „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” postanowiono rozszerzyć o część 2) Wysokosprawna kogeneracja z biogazu.
Na podstawie doświadczeń, związanych z ogłoszonym naborem wniosków w ramach programu oraz zgłaszanych sugestii zapisów dotychczasowego programu - postanowiono dodać część 2), w ramach której przede wszystkim na równi dopuszczona jest, obok technologii suchej fermentacj, i także technologia mokra (usunięto kryterium dostępu: „Dofinansowywaniu podlegają wyłącznie projekty, w ramach których poferment stały podlegać będzie stabilizacji tlenowej”).
Dodatkowo w kryteriach dostępu dopuszczono w przypadku braku MPZP dla obszaru, na którym planowana jest realizacja inwestycji zarówno decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego jak i decyzję o warunkach zabudowy.
Doprecyzowano warunek w zakresie udziału selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych, będących wsadem, wskazując w odrębnym kryterium dostępu, że „co najmniej 60% wsadu stanowią selektywnie zebrane bioodpady komunalne w całkowitym strumieniu poddawanym procesowi fermentacji”.
Dodano kryterium dostępu mówiący, że:
- „dla inwestycji złożony został wniosek o określenia warunków przyłączenia (nie dotyczy, gdy Wnioskodawca potwierdzi fakt wykorzystania całości energii wytworzonej w jednostce kogeneracji na potrzeby własne”);
- „instalacja wpisuje się w cele i zadania określone we właściwym wojewódzkim planie gospodarki odpadami (WPGO)”;
- „Wnioskodawca przedstawił ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącą inwestycji będącej przedmiotem dofinansowania”.
- „w ramach planowanej inwestycji całość wytworzonego biogazu w instalacji fermentacji zostanie skierowana do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji”.
Dodano kryterium punktowe odnoszące się do efektywności biogazowni oceniające:
- „Ilość wytworzonego biogazu do produkcji energii elektrycznej i ciepła w warunkach wysokosprawnej kogeneracji”;
- „możliwości zakończenia inwestycji do 30.09.2030 roku”;
- „efektywność kosztową projektu w stosunku do planowanej wydajności instalacji”
Konsultacje trwają od 08.08.2024 r. do 18.08.2024 r.
Uwagi należy przesyłać na adres: KonsultacjeDLZ@nfosigw.gov.pl w tytule wiadomości proszę wpisać: „Konsultacje społeczne - Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny Część 2).”
Materiały
Projekt programu Wysokosptrawna kogeneracja z biogazu_07.08.24Projekt_programu_Wysokosptrawna_kogeneracja_z_biogazu_070824.docx 0.05MB Formularz konsultacji społecznych - BIOGAZ cz. 2
Formularz_konsultacji_społecznych_ogólny_BIOGAZ_cz_2.docx 0.03MB