W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem dla bezpieczeństwa

17.07.2023

Każda budowa angażuje szereg instytucji, które dbają, aby inwestycja spełniała najwyższe wymagania pod kątem bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Każda duża budowa to również pracownicy i ich bezpieczeństwo. W ramach wieloletniej współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Krakowie zorganizowaliśmy spotkanie „Razem dla bezpieczeństwa”. Wydarzenie przygotowane dla pracowników i z myślą o pracownikach zostało podzielone na część praktyczną i teoretyczną.

Ćwiczenia PSP, poszkodowana transportowana na placu budowy z estakady do wozu strażackiego w noszach na tzw. tyrolce

Plac budowy to też miejsce pracy

Pracownicy codziennie wykonują prace w trudnych warunkach. Pracują na wysokościach lub w wykopach, często wykorzystując ciężki sprzęt. Dlatego pierwsza część wydarzenia odbyła się w ich naturalnym środowisku pracy, czyli na placu budowy. Wybór padł na budowę Północnej Obwodnicy Krakowa, przyszłej drogi ekspresowej S52. Za salę do ćwiczeń posłużyły nam prawie półkilometrowy tunel w Dziekanowicach oraz sąsiadująca z nim estakada o długości prawie 570 m.  

Bez pozorantów - praktyka czyni mistrza

Wspólnym celem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Państwowej Inspekcji Pracy jest kształtowanie kultury bezpieczeństwa na budowie. Chcemy również uświadomić i zaznajomić pracowników z niebezpiecznymi sytuacjami, z jakimi mogą zetknąć się w pracy. 

Z pomocą przyszły nam trzy jednostki specjalne Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej tj. Jednostka Ratownictwa Chemicznego, Jednostka Ratownictwa Pożarowego, a także Jednostka Ratownictwa Wysokościowego. Przeprowadzone przez nich ćwiczenia polegały m.in. na ewakuacji pracownika z budowanego obiektu mostowego oraz poszukiwania zaginionego w tunelu. Oprócz tego, pracownicy - pod okiem fachowców - sami przeprowadzili działania związane z gaszeniem pożaru. Dowiedzieli się, co zrobić w przypadku skażenia terenu i jakie kroki muszą podjąć udzielając rannemu pierwszej pomocy. 

Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że takie praktyczne przedstawienie zasad BHP niesie wiele korzyści i uświadamia pracownikom, jakie zagrożenia mogą ich spotkać na budowie.  

Odrobina teorii nie zaszkodzi

Drugą częścią spotkania był panel dyskusyjny zorganizowany w siedzibie krakowskiego Oddziału GDDKiA. W debacie wzięli udział przedstawiciele organów nadzoru tj. Państwowej Inspekcji Pracy i Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, wykonawców oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podjęta dyskusja koncentrowała się na propozycjach działań, które mogłyby wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa pracy na budowach. Poruszono również przyczyny występujących problemów, w tym związanych z obowiązującymi przepisami unijnymi i przepisami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Wszyscy uczestnicy spotkania byli jednogłośni - budowy nowych dróg podnoszą bezpieczeństwo dla ich użytkowników, ale ważne jest, by ich realizacja również była bezpieczna. 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}