W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa podpisana, czyli rozpoczynają się prace nad dokumentacją rozbudowy DK7 w Głogoczowie

17.03.2022

Firma Mosty Katowice opracuje Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla rozbudowy 4-kilometrowego odcinka DK7 w Głogoczowie. Umowę podpisaliśmy 16 marca 2022 r. i od tego dnia liczy się termin wykonania zadania. Koszt prac wyniesie ponad 3,34 mln zł.

droga dwojezdniowa z pojazdami, w oddali wiadukt, teren górzysty

Zadanie w trzech etapach

Etapy I oraz II obejmują opracowanie STEŚ-R wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przygotowana zostanie również dokumentacja geologiczna, hydrogeologiczna, geofizyczna i Program funkcjonalno-użytkowy.  

Etap III przeznaczony jest na udzielanie odpowiedzi oferentom już na etapie procedury przetargowej na realizację inwestycji. 

Termin wykonania

Całość prac wykonawca będzie musiał zrealizować w ciągu 35 miesięcy, licząc od dnia podpisania umowy. Jeżeli dla inwestycji będzie wymagany raport oddziaływania na środowisko, ten czas może się wydłużyć do 41 miesięcy. 

Poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu

Głównym celem rozbudowy DK7 w Głogoczowie jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez odseparowanie ruchu tranzytowego od lokalnego. Zlikwidowane zostaną miejsca niebezpieczne, jakimi są m.in. trzy kolizyjne skrzyżowania drogi krajowej nr 7 oraz bezpośrednie zjazdy na drogę. Zaplanowano budowę dodatkowych jezdni w celu zapewnienia obsługi terenów przyległych. Przeprowadzona będzie także korekta nienormatywnego łuku i tym samym poprawiona zostanie geometria drogi krajowej. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających na skrzyżowaniach w prawo. 

 

W ciągu ostatnich pięciu lat ruch na DK7 pomiędzy Krakowem i Głogoczowem wzrósł o 29 proc. Na odcinku Kraków - Mogilany wynosi już średnio 57 473 poj./dobę, a dalej do Głogoczowa 52 059 poj./dobę. Na wzrost ruchu lokalnego duży wpływ ma rozwój budownictwa jednorodzinnego na południe od Krakowa i lokalizacja firm przy popularnej DK7. Od wielu lat obserwowana jest pod tym względem tendencja wzrostowa. Od 2017 r. funkcjonują dwie kładki dla pieszych, które znacznie poprawiły bezpieczeństwo mieszkańców, jednak konieczna jest już także przebudowa skrzyżowań uwzględniająca wzrost natężenia ruchu. 

{"register":{"columns":[]}}