Dodatkowe 5% odszkodowania za wcześniejsze wydanie nieruchomości
Dodatkowy bonus 5 % przysługuje byłemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, która na mocy ostatecznej decyzji ZRID stała się własnością Skarbu Państwa i jest przeznaczona na realizację inwestycji drogowej.
Materiały
Wydanie nieruchomości - osoba fizycznaWydanie_nieruchomości_-_osoba_fizyczna.doc 0.04MB Wydanie nieruchomości - osoba prawna
Wydanie_nieruchomości_-_osoba_prawna.doc 0.04MB
Co zyskasz?
Do kwoty odszkodowania zyskasz dodatkowo 5% wartości nieruchomości lub wartości prawa użytkowania wieczystego.
Za przejęcie nieruchomości przewidziane jest odszkodowanie od Skarbu Państwa. Urząd wojewódzki ustala osoby uprawnione do odszkodowania oraz wszczyna postępowanie odszkodowawcze, skutkiem, czego zostaje wydana decyzja odszkodowawcza.
Kiedy otrzymasz bonus?
Bonus jest uwzględniony w decyzji odszkodowawczej. Jest wypłacany razem z właściwym odszkodowaniem w terminie 14 dni od dnia, kiedy decyzja wojewody ustalająca wysokość odszkodowania staje się ostateczna. Wypłaca go Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad na rachunek bankowy wskazany przez właściciela nieruchomości.
Czy jest określony termin na wcześniejsze wydanie nieruchomości?
Tak, w przypadku wydania przez byłego właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, objętej decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, w terminie 30 dni od dnia:
- doręczenia zawiadomienia o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności,
- doręczenia postanowienia o nadaniu decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności albo,
- w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.
- odszkodowanie zwiększa się o dodatkowe 5 %.
Co musisz zrobić?
Aby otrzymać odszkodowanie zwiększone o dodatkowe 5 %, w związku z wydaniem nieruchomości w terminie 30 dni w trzech powyższych przypadkach, należy przesłać do GDDKiA „oświadczenie o wydaniu nieruchomości” zaś w przypadku nieruchomości zabudowanej podpisać dodatkowo protokół zdawczo – odbiorczy, a także opróżnić i wydać budynki.
Podstawa prawna
Art. 18. ust. 1e. Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363).
Uwaga! Dokumenty doręczane do GDDKiA za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. przez portal e-PUAP, e-mail) muszą być podpisane ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo ważnym podpisem potwierdzonym profilem zaufanym (podpisem zaufanym). Możliwość podpisania dokumentów za pomocą darmowego profilu zaufanego istnieje od 9 czerwca 2011 r. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości utworzenia i korzystania z profilu zaufanego zostały zamieszczone na stronie ePUAP: https://epuap.gov.pl/wps/portal.