W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stworzenie transgranicznego połączenia drogowego na szlaku Via Carpatia pomiędzy Polską i Słowacją

UE

Nazwa projektu: Stworzenie transgranicznego połączenia drogowego na szlaku Via Carpatia pomiędzy Polską i Słowacją.

Data podpisania Grant Agreement (GA): 13.10.2022 r.
Data podpisania Umowy o współpracy w celu realizacji projektu finansowanego ze środków Instrumentu „Łącząc Europę” nr CEF2/013/2021 : 23.11.2023 r.
Numer projektu wg GA: 101079589
Akronim projektu wg GA: 21-EU-TC-Via Carpatia
Data rozpoczęcia projektu wg GA: 01.09.2022 r.
Data zakończenia realizacji projektu wg GA: 31.12.2026 r.
Koszty kwalifikowalne projektu wg GA: 384 279 400 EUR
Maksymalna kwota dofinansowania z UE: 326 637 490 EUR

Opis i cele projektu:

Celem Projektu jest usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy dwoma państwami członkowskimi – Polską i Słowacją na trasie Via Carpatia. Projekt obejmuje dokumentację oraz roboty, które mają na celu stworzenie przyjaznego dla środowiska, transgranicznego połączenia drogowego na sieci drogowej TEN-T. Beneficjentami projektu są partnerzy z Polski (GDDKiA) i Słowacji (NDS). 

Zakres projektu po stronie polskiej dotyczy zaprojektowania i budowy drogi ekspresowej S19 na odc. Dukla – Barwinek (granica państwa) o łącznej długości 18,18 km wraz z niezbędną infrastrukturą. Projekt obejmuje także wykup nieruchomości niezbędnych do budowy drogi.

Drugi komponent projektu zostanie wdrożony przez słowackiego partnera na drodze R4, będącej częścią trasy Via Carpatia. Będzie to aktualizacja studium wykonalności dla drogi ekspresowej R4 (ok. 59,50 km od granicy polsko-słowackiej), w związku z potrzebą stworzenia nowej drogi ekspresowej o dużej przepustowości, tak aby sprostać obecnemu i przyszłemu zapotrzebowaniu ruchu drogowego na tym obszarze. 

Realizacja projektu zapewni unijną wartość dodaną w postaci utworzenia części transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności Europy, inteligentnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, sprzyjającego włączeniu społecznemu, a także zapewni terytorialną, społeczną i gospodarczą spójność i dostęp do rynku wewnętrznego wraz z jego integracją.
 

{"register":{"columns":[]}}