W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności

Gdzie należy złożyć wniosek?

Wniosek należy złożyć do właściwego miejscowo Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Szczegółowe informacje na temat Rejonów znajdują się w zakładce Oddziały.

Wniosek do pobrania znajduje się u dołu strony.

Jakie dokumenty należy załączyć do wniosku?

Do wniosku załącza się:

  • szczegółowy i aktualny plan sytuacyjny w skali 1:1.000 lub 1:500, z zaznaczeniem granic i podaniem wymiarów planowanej powierzchni zajęcia pasa drogowego;
  • zatwierdzony projekt organizacji ruchu, jeżeli zajęcie pasa drogowego wpływa na ruch    drogowy lub ogranicza widoczność na drodze, albo powoduje wprowadzenie zmian w istniejącej organizacji ruchu pojazdów lub pieszych, albo informację o sposobie zabezpieczenia robót, jeżeli nie jest wymagany projekt organizacji ruchu;
  • pełnomocnictwo lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa (w przypadku wystąpienia w imieniu wnioskodawcy pełnomocnika) ciąg pełnomocnictw prokura oraz oryginał dowodu zapłaty opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa. Powołaną opłatę skarbową należy uiścić na konto: organu podatkowego właściwego dla siedziby Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, którego wniosek dotyczy;

Ile zapłacisz?

Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłaty zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg, których zarządcą jest Generalany Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 6 czerwca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1162)

Odwołanie się od decyzji

  • Strona niezadowolona z decyzji może na podstawie art. 127 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego zwrócić się do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. 
  • Strona może również, nie korzystając z prawa do zwrócenia się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy, wnieść na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przez sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2024 r. poz. 935) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
  • Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub skargę na decyzję należy wnieść za pośrednictwem właściwego miejscowo Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
  • Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2021 r. poz. 535) wpis od skargi na decyzję do WSA w Warszawie wynosi 200 złotych. Jednocześnie organ informuje, że strona postępowania ma możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów ww. wpisu albo przyznanie prawa pomocy. 
  • Dodatkowo zgodnie z art. 127a k.p.a. w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może, w formie oświadczenia przesłanego do właściwego miejscowo Rejonu GDDKiA, zrzec się prawa do wniesienia odwołania od wydanej decyzji. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Materiały

Zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności
WNIOSEK​_O​_WYDANIE​_ZEZWOLENIA​_NA​_ZAJĘCIE​_PASA​_DROGOWEGO​_NA​_PRAWACH​_WYŁĄCZNOŚCI.docx 0.06MB
Protokół odbioru przekazanego pasa drogowego
PROTOKÓŁ​_ODBIORU​_PRZEKAZANEGO​_PASA​_DROGOWEGO​_.docx 0.06MB
Protokół przekazania terenu pasa drogowego zajmującego pas drogowy
PROTOKÓŁ​_PRZEKAZANIA​_TERENU​_PASA​_DROGOWEGO​_ZAJMUJĄCEMU​_PAS​_DROGOWY.docx 0.06MB

Zobacz również

Materiały

Przekazanie terenu pasa drogowego
Odbiór przekazanego pasa drogowego
Zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi
{"register":{"columns":[]}}