W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalne organizacje rybackie

05.06.2020

Regionalne organizacje rybackie to instytucje międzynarodowe, powoływane do zarządzania zasobami ryb na danych obszarach. większość z nich posiada uprawnienia w zakresie zarządzania
i może ustanawiać ograniczenia połowowe i ograniczenia nakładu połowowego, środki techniczne oraz obowiązki dotyczące kontroli.

Polska posiada możliwości prowadzenia połowów w następujących regionalnych organizacjach zarządzania rybołówstwem:

  • Komisja Rybołówstwa Północno-Wschodniego Atlantyku (NEAFC)

Konwencja o wielostronnej współpracy w zrównoważonym rybołówstwie na Północno- Wschodnim Atlantyku weszła w życie w listopadzie 1982 r. Organizacja posiada pełnoprawne kompetencje do zarządzania. Decyzje są wiążące dla członków Organizacji i w przypadku UE muszą być corocznie wprowadzone do prawa europejskiego w ramach tzw. dużego rozporządzenia określającego kwoty połowowe na kolejny rok tzw. TAC.

Najważniejsze gatunki poławiane na tym obszarze przez Polskę to makrela, śledź, karmazyn oraz błękitek. W roku 2019 rozpoczęto połowy krewetki północnej i halibuta niebieskiego na wodach międzynarodowych NEAFC tzw. Loop Hole.

  • Organizacja Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO)

Konwencja NAFO założona została w roku 1979. Organizacja zajmuje się zrównoważonym zarządzaniem zasobami rybnymi na wodach Północno-Zachodniego Atlantyku. Organizacja posiada pełnoprawne uprawnienia do zarządzania. Decyzje są wiążące dla członków Organizacji i w przypadku UE muszą być corocznie wprowadzone do prawa europejskiego w ramach tzw. dużego rozporządzenia TAC.

Polskie otrzymuje możliwości połowowe: kalmara, dorsza 3M, oraz krewetki 3M. Polska posiada prawa do połowów krewetki 3L jednak ze względu na zły stan zasobów na połowy tego stada wprowadzono moratorium.

  • Regionalna Organizacja Zarządzania Rybołówstwem Południowego Pacyfiku (SPRFMO)

Organizacja została założona w maju 2009 r. Organizacja posiada pełnoprawne uprawnienia do zarządzania. Decyzje są wiążące dla członków Organizacji i w przypadku UE muszą być corocznie wprowadzone do prawa europejskiego w ramach tzw. dużego rozporządzenia TAC.

Polska posiada największy procentowy udział w kwocie ostroboka należnej UE w ramach ogólnego TAC (30,09%).

  • Komisja ds. Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR)

CCAMLR jest największą regionalną, organizacją rybacką na świecie ustanowioną przez międzynarodową Konwencję w 1982 r. w celu ochrony antarktycznego ekosystemu morskiego oraz ze względu na rosnące zainteresowanie komercyjnymi połowami kryla – kluczowego składnika ekosystemu Antarktyki.

Polska jest członkiem CCAMLR od początku istnienia organizacji tj. od 1982 r. i zachowała
w niej członkostwo po wejściu do UE. Na obradach Komisji podejmuje się decyzje dotyczące ustalenia limitów połowowych, środków ochrony i zarządzania w rejonie Konwencji.

W przyszłości obszar CCAMLR może być bardzo atrakcyjnym rejonem dla polskiego rybołówstwa w zakresie połowów m.in. kryla, ze względu na rosnące ceny produktów z kryla tj. mięsa, mączki (do produkcji paszy) oraz oleju z kryla, który jest używany jako surowiec m.in. w produkcji leków i kosmetyków.

  • Konwencja o ochronie i zarządzaniu zasobami mintaja w centralnej części Morza Beringa (CBSPC)

Konwencja została podpisana w 1994 roku przez Polskę, Chiny, Japonię, Koreę, Rosję oraz Stany Zjednoczone. Za główne jej cele uważa się: ustanowienie międzynarodowego systemu ochrony zasobów mintaja, zarządzanie nimi oraz ich optymalna eksploatacja na terenie obszaru objętego konwencją.

Wody otwarte Morza Beringa w latach 1985-1990 były najważniejszym rejonem połowowym polskiej floty dalekomorskiej, stanowiąc ponad 60% ogólnych połowów Polski. Ze względu na drastyczny spadek zasobów mintaja
w centralnej części Morza Beringa (stado mintaja Basenu Aleuckiego), podjęto wspólną rezolucję o dobrowolnym, czasowym zawieszeniu połowów w wodach międzynarodowych Morza Beringa, oraz obszarach przyległych do tych wód,
a znajdujących  się w strefach ekonomicznych państw, w których występuje to stado mintaja.

Moratorium, bo tak zostało później nazwane to porozumienie, weszło w życie
z początkiem 1993 r. i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Zasoby ryb w tym regionie odbudowują się i jest realna szansa otworzenia połowów w tym obszarze w ciągu najbliższych kilku lat.

Polska poprzez UE podjęła działania do wstąpienia do kolejnej regionalnej organizacji zarządzania rybołówstwa:

  • Regionalna Organizacja Zarządzania Rybołówstwem Północnego Pacyfiku (NPFC)

W 2012 r. podpisana została Konwencja o Ochronie i Zarządzaniu Pełnomorskimi (High Seas) Zasobami Rybnymi na Północnym Pacyfiku. Następnie 19  lipca 2015 r. powołano Komisję Rybołówstwa Północnego Pacyfiku (NPFC). Konwencją objęte są wszystkie ryby, mięczaki, skorupiaki i inne gatunki morskie złowione przez statki rybackie na jej obszarze. Trwa kontynuacja działań w obszarze przystąpienia UE i Polski, jako państwa członkowskiego do NPFC.

{"register":{"columns":[]}}