W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MKiDN organizuje transport materiałów przeciwpożarowych na Ukrainę

07.03.2022

Pałac Potockich siedziba MKDNiS, fot. Danuta Matloch

Instytucje kultury stale rozszerzają pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje transport materiałów przeciwpożarowych na zabezpieczenie zabytków Ukrainy zbieranych przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z miejskimi konserwatorami zabytków.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pozostaje w stałym niemal codziennym kontakcie telefonicznym z ministrem kultury Ukrainy, Ołeksandrem Tkaczenką.

Instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN nieustannie włączają się w pomoc uchodźcom. Informacje o zakresie tej pomocy są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w nowo powstałej zakładce „Dla Ukrainy”. Można tam znaleźć wiadomości na temat udzielanego wsparcia w obszarze materialnym, jak i w sferze kultury. Poniżej prezentujemy wybrane aktywności, które będą realizowane w najbliższym czasie.

Narodowy Instytut Dziedzictwa i Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

Narodowy Instytut Dziedzictwa wspólnie z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego oraz we współpracy z miejskimi konserwatorami zabytków organizuje zbiórkę sprzętu na zabezpieczenie zabytków Ukrainy. Zbierane są m.in. gaśnice proszkowe i pianowe, koce gaśnicze, koce niepalne, tkaniny niepalne do zabezpieczenia elementów drewnianych oraz wełna mineralna.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje transport zebranego sprzętu na Ukrainę.  

Archiwa Państwowe

Wsparcie dla archiwistów ukraińskich i ich rodzin zadeklarowały Archiwa Państwowe i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich. Specjalna akcja obejmuje pomoc w znalezieniu tymczasowego zakwaterowania oraz wsparcie finansowe na pierwsze niezbędne potrzeby. Jest ona realizowana wyłącznie na terenie Polski. Wszystkie osoby, które dotrą do Polski mogą zgłaszać się do specjalnie w tym celu uruchomionych punktów kontaktowych w Archiwum Państwowym w Przemyślu (email: pomoc@przemysl.ap.gov.pl) oraz Archiwum Państwowym w Lublinie, Oddział w Chełmie (email: pomoc@lublin.ap.gov.pl). Dodatkowo w sprawach nagłych podany został telefon kontaktowy: 609 050 234 oraz adres e-mail: pomoc@sap.waw.pl .

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oferuje pomoc i wsparcie psychologiczne, których głównym celem jest przywrócenie utraconej w wyniku traumatycznych wydarzeń równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania. Specjalny program bezpłatnej pomocy psychologicznej on-line „wspieraMY Ukrainę” jest skierowany do artystów ukraińskich bez względu na dziedzinę twórczą, ich bliskich oraz wszystkich osób dotkniętych agresją Rosji na Ukrainę.

W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast. Porad w języku ukraińskim i rosyjskim udziela psycholożka z Ukrainy – Julia Kaleńska, a konsultacji w języku polskim udzielają dr Małgorzata Chmurzyńska i dr Małgorzata Leraczyk. Rezerwacji wizyty można dokonać na stronie: www.nimit.pl/wspieramy/.

Bezpłatny wstęp do muzeów

Darmowe wejście na ekspozycje muzealne dla uciekinierów z Ukrainy i ich opiekunów oferują m.in.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Narodowe w Warszawie (12-13 marca animacje dla dzieci prowadzone w języku ukraińskim), a także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (w tym warsztaty edukacyjne dla dzieci i ich rodzin w kopalni soli oraz w Zamku Żupnym).

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zapewnia bezpłatny wstęp do Spichlerza „Błękitny Baranek”, Grodziska w Sopocie oraz Piwnicy Romańskiej, gdzie zorganizowane zostaną zajęcia i warsztaty plastyczne dla ukraińskich rodzin. Z kolei od 11 marca warsztaty dla dzieci z Ukrainy m.in. planszówki, zajęcia plastyczne i muzyczne rozpoczną się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

W najbliższy piątek, 11 marca, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu otworzy wystawę czasową pt. „Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu”. Ekspozycję będą mogli bezpłatnie zwiedzać uchodźcy oraz osoby im towarzyszące. W Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, dostępny jest bezpłatny audioprzewodnik w języku ukraińskim. Instytut Literatury w Krakowie oferuje zaś podręczniki do języka ukraińskiego i historii Ukrainy.

Koncerty ze wsparciem dla walczącej Ukrainy

13 marca Polska Opera Królewska organizuje Koncert charytatywny #SolidarniZUkrainą, podczas którego artyści wykonają fragmenty słynnego oratorium Mesjasz Georga Friedricha Haendla. Cały przychód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W najbliższą niedzielę koncert, zadedykowany obywatelom Ukrainy, walczącym o swoją wolność i niepodległość, odbędzie się również w Poznaniu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z udziałem Georgijsa Osokinsa.

W piątek, 18 marca, w Filharmonii Łódzkiej zaplanowano Koncert symfoniczny „Solidarni z Ukrainą”, w programie którego znalazły się dzieła kompozytorów ukraińskich: Mykoły Łysenki i Borysa Latoszyńskiego, a także Tadeusza Bairda. Jako solista wystąpi serbski altowiolista Saša Mirković, za pulpitem dyrygenckim staniem polski kapelmistrz Vincent Kozlovsky, stały współpracownik Opery Lwowskiej.  

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum zaprasza uchodźców z Ukrainy na zajęcia edukacyjne: pt. „W gościnie u króla”. Wsparciem wizyty jest karta edukacyjna w języku ukraińskim wydana we współpracy z Ambasadą RP w Kijowie. Ułatwi ona zwiedzanie, przybliży historię pałacu i opowie o najciekawszych pomieszczeniach. Bezpłatnym dniem wstępu do muzeum jest czwartek.

Grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy mogą wziąć udział w bezpłatnych aktywnościach edukacyjnych: zajęcia prowadzone w języku polskim - „Wizyta u króla”, obejmująca m.in. zwiedzanie komnat, w których przebywał ponad 300 lat temu król Jan III, warsztaty kulinarne - „W staropolskiej kuchni”  oraz warsztaty kulinarno-ogrodowe „Potrzeby ogrodne”. Przygotowane zostały również zajęcia w języku polskim z elementami słownictwa ukraińskiego pt. „Ukraińsko-polskie rozmówki przyrodnicze” W trakcie spaceru po parku w Wilanowie uczestnicy zapoznają się z historią ogrodów wokół rezydencji króla Jana III, a także spróbują poszerzyć znajomości języków, ucząc się od siebie nawzajem, poznając słowa polskie i ukraińskie określające elementy otaczającej przyrody.

Muzeum Łazienki Królewskie

Szeroką ofertę, skierowaną zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, proponuje Muzeum Łazienki Królewskie. Instytucja zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wszystkich swoich obiektów w marcu i kwietniu, a także na bezpłatne lekcje muzealne dla dzieci uchodźców z Ukrainy.

Muzeum proponuje następujące tematy zajęć: „Zostań nadwornym artystą” -  podczas których uczestnicy zmienią się w nadwornych artystów króla i odkryją tajniki ich warsztatu, „W królewskiej formierni” - dzieci i opiekunowie wspólnie obejrzą rzeźby w Królewskiej Galerii Rzeźby, a także „Ogród łazienkowski” – gdzie, udając się na spacer, poznają tajemnice ogrodów łazienkowskich.

Instytut Książki

Instytut Książki zdecydował o uruchomieniu specjalnego programu rezydencjalno-stypendialnego skierowanego do tłumaczy w Kolegium Tłumaczy w Krakowie oraz w Warszawie. IK przekaże również do wojewódzkich bibliotek publicznych książki w języku ukraińskim, które zostały wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Są to zarówno pozycje dla dorosłych, jak i dzieci – klasyka polskiej literatury oraz popularne tytuły literatury współczesnej. Biblioteki wojewódzkie będą udostępniać te pozycje bibliotekom powiatowym i gminnym, w zależności od potrzeb.

Ponadto instytucje kultury stale prowadzą też zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych produktów oraz środków medycznych. Informacje o inicjatywach podejmowanych przez instytucje kultury prosimy przesyłać na adres: dlaukrainy@kultura.gov.pl.

Przypominamy, że bieżące informacje dostępne są na stronie „Dla Ukrainy”: https://www.gov.pl/web/kultura/dla-ukrainy oraz na profilach MKiDN w mediach społecznościowych. 

{"register":{"columns":[]}}