W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

09.03.2020

Po wielu latach starań polskich archeologów, wspieranych przez instytucje naukowe, a także Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasadę RP w Atenach, powstał Polski Instytut Archeologiczny w Atenach. W najbliższym czasie spodziewane jest oficjalne otwarcie siedziby Instytutu i rozpoczęcie działalności naukowej w Grecji.

Logotyp Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach

PIAA uruchomił swoja stronę internetową, prowadzoną w 3 językach (polski, grecki i angielski), gdzie można już znaleźć informacje na temat historii powstawania Instytutu i osób z nim związanych. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.paia.amu.edu.pl 

  
PIAA jest jednostką (centrum uniwersyteckim) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jego zadaniem jest przede wszystkim reprezentowanie przed władzami greckimi wszystkich polskich archeologów, którzy zamierzają prowadzić swoje badania w tym kraju. W taki oto sposób UAM stał się koordynatorem polskich badań archeologicznych w Grecji. Niemniej jednak także dla innych naukowców (jak: historycy, historycy sztuki, bizantyniści, filolodzy klasyczni i in.) istnienie takiej jednostki otwiera nowe perspektywy rozwoju własnych badań.

 

PIAA ma być swoistą „ambasadą” nauki i kultury polskiej w Grecji. Jego struktura organizacyjna odzwierciedla wielość podmiotów oraz cele merytoryczne. Organami Instytutu są: dyrektor (wspomagany przez wicedyrektora oraz sekretarza naukowego w Atenach i sekretarza naukowego krajowego w Poznaniu), Rada Partnerów i Rada Naukowa.

 

Dyrektorem PIAA został mianowany prof. Janusz Czebreszuk z UAM, a wicedyrektorem prof. Ewdoksia Papuci-Władyka z UJ. 
 

{"register":{"columns":[]}}