Polska muzyka zakwitła w Atenach
06.04.2023
W wiosennej atmosferze 1 kwietnia zagrała w Atenach Sinfonia Varsovia i Rafał Blechacz, a w ogrodzie Megaro Mousikis, czyli ateńskiej Filharmonii, rośnie drzewo Pendereckiego.
Wydarzenie zasadzenia drzewa zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Atenach, w ramach globalnego projektu „Ogród Pendereckiego”, koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Uczestniczyli w nim: ambasador Artur Lompart, prezes Megaro Mousikis Nikos Pimblis i dyrektor artystyczny Jannis Vakarelis, dyrektor orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, delegacja Szkoły Polskiej im. Zygmunta Mineyki w Atenach i inni. Drzewo posadzone dla uczczenia pamięci wybitnego polskiego kompozytora to kwitnąca Acacia saligna, znana w Polsce pod nazwą niebieskiej mimozy lub niebieskiej akacji.
Ambasador Artur Lompart nawiązał w swoim wystąpieniu do dorobku artystycznego Krzysztofa Pendereckiego oraz do jego wielkiej pasji, jakim był ogród w Lusławicach, który stał się inspiracją do powstania projektu „Ogród Pendereckiego” ( www.pedereckisgarden.pl ) . Krzysztof Penderecki stworzył i pielęgnował ogród w miejscowości Lusławice, niedaleko Tarnowa, gdzie mieszkał przez kilkadziesiąt lat. Znajduje się w nim ponad 2 tysiące gatunków drzew i krzewów. Ambasador podkreślił, że „symbolika posadzenia drzewa ma dwa wymiary: ten związany z umiłowaniem artysty dla przyrody, oraz ten przypominający nam, że twórczość Krzysztofa Pendereckiego jest i pozostanie cenna dla obecnych i przyszłych pokoleń, tak jak to drzewo, które będzie rosło w tym ogrodzie przez wiele długich lat”.
Uroczystość zasadzenie drzewa poprzedziła wieczorny koncert orkiestry Sinfonia Varsovia i wybitnego pianisty Rafała Blechacza, który wypełnił publicznością salę im. Ch. Lambrakisa w Megaronie.
Rafał Blechacz, laureat prestiżowej nagrody Gilmore Artist Award (często nazywanej „fortepianową nagrodą Nobla”) odniósł bezprecedensowy triumf na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2005 roku, zdobywając nie tylko I nagrodę, ale także wszystkie inne nagrody konkursowe w poszczególnych kategoriach. Dziś robi błyskotliwą karierę, występując w najważniejszych salach koncertowych świata i jest uznawany za czołowego interpretatora Chopina. Przed ateńską publicznością wystąpił po raz pierwszy, interpretując II Koncert fortepianowy f-moll, opus 21 Fryderyka Chopina. Następnego dnia po koncercie Rafał Blechacz spotkał się z polską młodzieżą – uczniami Szkoły Polskiej im. Z. Mineyki w Atenach, w Polskim Instytucie Archeologicznym w Atenach.
Sinfonia Varsovia to wysoko ceniona orkiestra, mająca na swoim koncie tysiące koncertów i ponad trzysta nagrań dla największych światowych wytwórni fonograficznych. Kilkakrotnie gościła w Atenach, zarówno w Megaro Mousikis, jak w teatrze Herodiona pod Akropolem. Zwieńczeniem tegorocznego koncertu była przejmująca II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego, wieloletniego dyrektora artystycznego orkiestry.
Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i współpracy Ambasady RP w Atenach. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.