W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja lektoratu języka polskiego w Salonikach

24.02.2021

Na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach zainaugurowano zajęcia z języka polskiego online. Jest to wspólna inicjatywa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu w Salonikach oraz Ambasady RP w Atenach.

UAM_AUTH_grafika_2

Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem greckich studentów, zgłosiło się ponad 200 chętnych, na co dzień studentów medycyny, ekonomii i fizyki. Na razie udało się utworzyć dwie grupy zajęciowe. Z inicjatywą utworzenia lektoratu wystąpiła Ambasada RP w Atenach w marcu 2019 r. podczas Dni Nauki Polskiej w Grecji, a jej realizacji podjął się Uniwersytet Arystotelesa wraz z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. W listopadzie tego samego roku, podczas Dni Polskich w Salonikach doszło do spotkania szefów wszystkich trzech instytucji i podpisania listu intencyjnego, stanowiącego podstawę do dalszych działań przygotowawczych, które trwały pomimo trudności spowodowanych pandemią. Zainteresowanie nauką języka polskiego wśród greckich studentów przekroczyło nasze oczekiwania i ostatecznie lektorat rozpoczęło kilkadziesiąt osób podzielonych na dwie grupy. Obecnie zajęcia odbywają się w trybie zdalnym, a prowadzone są przez znakomitą lektorkę z Uniwersytetu A. Mickiewicza. Polska ambasada zadbała o wyposażenie studentów w niezbędne podręczniki. Podczas uroczystych inauguracji 23 oraz 24 lutego z uczestnikami grup zajęciowych spotkali się online: prof. Rafał Witkowski, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz dyrektorka Studium Jezyków Obcych Uniwersytetu Arystotelesa, prof. Thomai Alexiou. Uczestników zajęć powitali także: Ambasador RP w Grecji Artur Lompart, rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska i prorektor UATh, prof. Dimitrios Koveos. 

Wierzymy, że greccy studenci podołają wyzwaniu poznania naszego języka i kraju i w ten sposób powiększą grono przyjaciół Polski w Grecji.

{"register":{"columns":[]}}