Międzynarodowa konferencja poświęcona losowi polskich więźniów w obozie KL Sachsenhausen
14.06.2021
Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Kielce oraz Muzeum i Miejsce Pamięci KL Sachsenhausen organizują konferencję on-line pt. „Polscy więźniowie w KL Sachsenhausen. Upamiętnienie generała Bolesława Roi”, 16 czerwca o godz. 16.00 na IPN TV.
Od chwili wybuchu II wojny światowej w 1939 roku Niemcy rozpoczęli akcje eksterminacji przedstawicieli wszystkich grup społecznych, głównie polskiej inteligencji. Te tragiczne wydarzenia są w niewielkim stopniu obecne w świadomości historycznej zarówno społeczeństwa polskiego, jak i zagranicznego.
W 2020 roku, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu KL Sachsenhausen, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego znajdującego się w okolicach Berlina, został postawiony pomnik generała dywizji Bolesława Jerzego Roi – jednego z czterech sygnatariuszy rozkazu o powołaniu niepodległego Wojska Polskiego. To upamiętnienie stało się pretekstem do ponownego podjęcia tematyki związanej z losami polskiej inteligencji, polskich więźniów w obozie Sachsenhausen.
Konferencja będzie okazją do zaprezentowania postaci generała Bolesława Roi, okoliczności jego aresztowania i osadzenia oraz śmierci w KL Sachsenhausen. Ponadto zostanie podjęta problematyka pobytu polskich więźniów w tym obozie, a także aresztowań inteligencji na okupowanych ziemiach polskich. Zostaną także omówione kwestie kwalifikacji prawnej zbrodni niemieckich na inteligencji polskiej w czasie II wojny światowej.
PROGRAM KONFERENCJI
Konferencja on-line
Polscy więźniowie w KL Sachsenhausen. Upamiętnienie generała Bolesława Roi
16 czerwca 2021 r.
godz. 16:00
Program:
dr Aleksandra Anna Kozłowska (Łódź) - Śmierć gen. dyw. Bolesława Roi (1876-1940) w świetle dokumentów i wspomnień
dr Astrid Ley (Gedenkstätte und Museum Sachsenhausen) - Polscy więźniowie w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen
dr Joanna Lubecka (IPN) - „Alle Professoren raus!” Aresztowanie krakowskich naukowców i ich pobyt w Sachsenhausen (6 listopada 1939 – 8 lutego 1940)
dr Marcin Przegiętka (IPN) - Aresztowania i deportacje do obozów koncentracyjnych inteligencji polskiej na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy (1940 r.)
dr Maciej Mazurkiewicz - Akcja „Inteligencja” a zbrodnia ludobójstwa