Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
24.03.2020
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono z inicjatywy Prezydenta RP w 2018 r. Dzień ten obchodzony jest 24 marca i ma charakter państwowy.
Wybrana na dzień obchodów data - 24 marca - jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów we wsi Markowa na Podkarpaciu. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Egzekucja byla karą za pomoc Żydom. Zgodnie z prawem wprowadzonym w okupowanej Polsce przez nazistowskie Niemcy, jakakolwiek pomoc lub ukrywanie Żydow były karane śmiercią.
W marcu 2016 r otwarte zostało Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, będące profesjonalną placówką muzealną, liczącą się na mapie światowych instytucji ważnych dla pamięci o Holokauście, II wojnie światowej i niemieckiej okupacji.
Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej przygotowało na tegoroczne obchody dnia 24 marca kampanię w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia linków:
- spot na muzealnym kanale You Tube:
PL - https://www.youtube.com/watch?v=r-6basQml_c
EN - https://www.youtube.com/watch?v=oqfSMAoC8Rk
- wydarzenie na oficjalnym profilu Facebook: https://www.facebook.com/events/652597975500038/
a także: