W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie polskiej wystawy archeologicznej w Salonikach

14.02.2023

W Muzeum Odlewów należącym do Uniwersytetu im. Arystotelesa w Salonikach otwarta została wystawa pt. „Filhellenizm oraz archeologia klasyczna i pradziejowa Grecji w badaniach polskich”.

Otwarcie wystawy archeologicznej w Salonikach 02

Wystawa zawiera informacje o dotychczasowych badaniach polskich naukowców w Grecji oraz w szeroko rozumianej strefie oddziaływań cywilizacji egejskiej i greckiej, obejmującej także wybrzeże Morza Czarnego i Cypr. Na 24 planszach zawarte są m. in. informacje na temat: polsko-greckich relacji przed wybuchem II wojny światowej, archeologii Grecji w polskich badaniach naukowych, 25-letniej polsko-greckiej współpracy w badaniach prehistorycznych, badań nad osadnictwem w okresie końcowego neolitu na Krecie, polskiego wkładu w badania nad ceramiką hellenistyczną z wyspy Kos, efektów prac polskich archeologów na stanowisku Nea Pafos na Cyprze i pierwszego projektu badawczego zrealizowanego przez Polski Instytut Archeologiczny w Atenach „Dolina rzeki Anthemous”.

Prezentacja wystawy w Salonikach została przygotowana przez Polski Instytut Archeologiczny w Atenach przy współpracy z Ambasadą RP w Atenach i Katedrą Archeologii Uniwersytetu im. Arystotelesa.  Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ambasador Artur Lompart, dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk i dyrektor Muzeum Odlewów prof. Eleni Manakidou.  Głos zabrali także prof. Charalambos Feidas, prorektor Uniwersytetu Arystotelesa, prof. Konstantinos Bikos, Dziekan Szkoły Filozoficznej, prof. Panagiotis Tselekas, dyrektor Instytutu Archeologii oraz prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, która przedstawiła zakres tematyczny wystawy.

Wystawa potrwa do końca maja 2023 r.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}