Polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej
02.02.2021
30 lat temu powołana została Grupa Wyszehradzka (V4), jako nieformalna regionalna forma współpracy czterech państw Środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją przypominającą 30 lat aktywności V4.
Ideą utworzenia Grupy była intensyfikacja współpracy w zakresie budowy demokratycznych struktur państwowych oraz wolnorynkowej gospodarki, a w dalszej perspektywie uczestnictwo w procesie integracji europejskiej. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE.
Przewodnictwo w Grupie pełnione jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Polska prezydencja zbiega się z bezprecedensowym kryzysem na świecie spowodowanym pandemią COVID-19. Pandemia wystawiła funkcjonowanie społeczeństw na ciężką próbę.
Medyczna, społeczna i gospodarcza reakcja Europy i świata na tę pandemię ma duży wpływ na rozwój poszczególnych krajów, regionów, UE i całego świata. Pandemia i proces przezwyciężania jej skutków ma także istotny wpływ na przebieg polskiej prezydencji w V4 - w wielu obszarach i aspektach. Kraje V4 muszą aktywnie współpracować w walce ze skutkami pandemii koronawirusa, aby przywrócić życie społeczno-gospodarcze w regionie i UE. Dlatego też „Back on track” stało się hasłem przewodnim polskiej prezydencji.