Pomoc polskiego rządu na rzecz uchodźców dotarła do Grecji
29.09.2020
Dar Rządu RP w postaci 156 domów modułowych, przeznaczonych dla uchodźców i imigrantów na terenie Grecji, jest już w magazynie wojskowym pod Atenami. Oczekuje obecnie na wyznaczenie miejsca ostatecznej lokalizacji. 29 września Ambasador RP w Atenach Artur Lompart przekazał zawartość transportu na ręce przedstawiciela Sztabu Generalnego Sił Lądowych Grecji, generała dywizji Dimitriosa Sigoulakisa.
W odpowiedzi na prośbę greckich władz o wsparcie ośrodków recepcyjno-azylowych w czasie pandemii Kancelaria Premiera RP uruchomiła środkiz rezerwy celowej na zakup 156 domów modułowych (RHU), które mają niepalną konstrukcję, są odporne na warunki i atmosferyczne i zapewniają bezpieczeństwo zakwaterowanych osób.
Dostawa RHU do Grecji miała miejsce w dniach 25-29 września, a odbiorcą ładunku 156 domów jest Ministerstwo Migracji i Azylu Grecji. Do momentu podjęcia decyzji przez greckie władze o docelowej lokalizacji RHU będą one czasowo umieszczone w wojskowym magazynie w okolicach Aten.
Dom modułowy jest przeznaczony dla 5 osób i ma powierzchnię 17,5 m2 (3,5 m2 na osobę). W razie konieczności RHU można zdemontować, przepakować, przenieść i ponownie złożyć. RHU jest odporny na wiatr i deszcz.
Konstrukcja RHU jest przystosowana do zimowych warunków dzięki piance ocieplającej i podłączeniu do pieca. Przewidywana żywotność domu modułowego wynosi trzy lata przy podstawowej konserwacji, w zależności od warunków klimatycznych i konserwacji. W przypadku uszkodzenia możliwa jest wymiana poszczególnych części. Rama domu modułowego może być dodatkowo wzbogacona o lokalne materiały i może być przekształcona w bardziej trwałe schronienie.
Producentem RHU jest przedsiębiorstwo społeczne Better Shelter, partner rozwojowy Agencji ONZ ds. Uchodźców, UNHCR i Fundacji IKEA. Komponenty do domów modułowych są produkowane w Polsce, Szwecji i Chinach (śruby), a ostateczna produkcja, montaż i wysyłka są realizowane w Gdańsku.
Za realizację projektu jest odpowiedzialne Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), wiodący partner polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych realizujący projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej za granicą. W ostatnich 8 latach PCPM zrealizowało ponad 110 projektów w ponad 12 krajach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu o wartości ponad 146 mln PLN.
PCPM blisko współpracuje z ONZ oraz ze Światową Organizacją Zdrowia w zakresie projektów pomocy humanitarnej. Obecnie realizuje m.in. projekt w Libanie i Iraku finansowany przez Fundusz UE dla Bliskiego Wschodu “MADAD”.