Wieczór Mickiewiczowski
27.05.2022
200 lat temu, w 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Z tej szczególnej okazji Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecny w Grecji za sprawą Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach oraz Ambasada RP w Atenach zorganizowały wydarzenie kulturalne w dniu 26 maja, które zgromadziło liczną publiczność polonijną. Zgromadzonych powitał Ambasador RP w Grecji, Artur Lompart, Prorektor UAM, prof. dr hab. Michał Banaszak i Dyrektor PIAA, prof. dr hab. Janusz Czebreszuk, który jednocześnie przedstawił strukturę i założenia Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Była to bowiem pierwsza okazja dla PIAA do autoprezentacji przez szerszym gronem Polonii greckiej.
Program imprezy zawierał:
- Wykład prof. UAM dr hab. Wojciecha Hamerskiego z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM na temat znaczenia „Ballad i Romansów” A. Mickiewicza w romantyzmie polskim i na tle europejskim,
- Recital pieśni do poezji A Mickiewicza w wykonaniu prof. UAM dr hab. Mateusza Stróżyńskiego (baryton) z Wydziału Filologii Klasycznej UAM, któremu akompaniował pianista Szymon Chorobiński z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Serdecznie dziękujemy władzom Uniwersytetu Adama Mickiewicza i naszym partnerom z Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach za owocną współpracę.
JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Jacek Popiel, pogratulował Ambasadzie i PIAA zorganizowania Wieczoru Mickiewiczowskiego i uznał wydarzenie za wspaniałą inicjatywę.
Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Polish Heritage Days”