Przygotowanie do podróży
PRZYGOTOWANIE DO PODRÓŻY
Należy rozpocząć ok. 6 tyg. przed wyjazdem. Warto rozważyć wizytę w punkcie szczepień stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w specjalistycznej poradni lekarskiej dla podróżujących. W zależności od sytuacji zdrowotnej i epidemiologicznej w regionie planowanej podróży należy rozważyć obowiązkowe i zalecane szczepienia, dostosowane do celu i charakteru podróży. Należy wziąć pod uwagę również wskazania do profilaktyki przeciwmalarycznej, jeśli turysta udaje się w rejon zagrożony tą chorobą.
Na konsultację w placówce medycyny podróży warto przygotować następujące informacje:
- Trasa wycieczki
- Termin i charakter wyjazdu
- Dane o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach
- Informacja o obecnej lub planowanej ciąży
- Lista przyjmowanych na stałe leków
- Informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje
- Dokumentacja przebytych wcześniej szczepień ochronnych.
Do ustalenia wskazań lekarskich niekiedy potrzebny jest dokładny program wycieczki,
a nie tylko lista odwiedzanych krajów.
DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?
Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Jest to bezpieczna forma profilaktyki wykorzystująca naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas. Dlatego warto rozważyć szczepienia nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu ale także w perspektywie kolejnych wyjazdów, gdyż szczepienia, w zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, uodparniają na kilka, kilkanaście lat, a niektóre nawet na całe życie.
Rezultatem rezygnacji ze szczepień zalecanych przed podróżą mogą być: konieczność leczenia w złych warunkach lub przerwania podróży ze względów zdrowotnych, dodatkowe koszty, długa terapia, a także trwałe powikłania po przebytej chorobie.
RODZAJE SZCZEPIEŃ DLA PODRÓŻUJĄCYCH:
Szczepienia obowiązkowe
Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do wyznaczonych krajów, głównie na terenie Afryki i Ameryki Południowej jest szczepienie przeciw żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce). Dowodem zaszczepienia jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. „żółtej książeczki”) wydawanej w punkcie szczepień, którą należy zabrać ze sobą w podróż. Szczepienie przeciwko żółtej febrze wymagane jest także od osób przybywających do wielu krajów tropikalnych z rejonów występowania tej choroby (m. in. w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej). Nie ma to znaczenia dla turystów udających się w podróż bezpośrednio z Polski, natomiast ma znaczenie dla podróżujących przejeżdżających przez liczne państwa w tropiku. Poza zasadami wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, niektóre kraje mogą żądać szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Obecnie dotyczy to Arabii Saudyjskiej, która wymaga od przybywających potwierdzenie szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym.
Szczepienia zalecane
W zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu, oraz ogólnego stanu zdrowia, należy rozważyć również szczepienie przeciw: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie, czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.