W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie w 2024 r. spotkanie Wojewódzkich Zespołów do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

12.12.2024

W dniu 12 grudnia br. w siedzibie MSWiA odbyło się drugie w tym roku stacjonarne spotkanie Wojewódzkich Zespołów do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Spotkaniu przewodniczyła p. Agata Furgała, Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. Wśród uczestników byli przedstawiciele wszystkich województw reprezentujący instytucje zaangażowane w walkę i przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz wsparcie i ochronę ofiar, a także przedstawiciele organizacji pozarządowej Fundacji La Strada.

MSWiA logo

Podczas spotkania m.in. przedstawione zostały założenia na nadchodzącą prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej oraz Prezydencję w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponadto, omówione i analizowane zostały praktyczne aspekty procedury postępowania w przypadku ujawnienia ofiary handlu ludźmi.

Handel ludźmi to przestępstwo, które stanowi poważne naruszenie podstawowych praw człowieka, takich jak prawo do wolności i godności i któremu towarzyszy przemoc fizyczna lub psychiczna. Ofiarą przestępstwa może stać się każdy, dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja i współpraca zaangażowanych służb i organizacji, a także jednostek samorządu terytorialnego i urzędów.

Wydarzenie było okazją do wymiany informacji i doświadczeń w zakresie przeprowadzanych wspólnie działań co przyczyniło się do dalszego pogłębiania i umacniania współpracy zaangażowanych interesariuszy.

Wojewódzkie Zespoły do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, które powstały w oparciu o art. 22 pkt 15 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej  oraz art. 17 i art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie  w związku z Krajowym Planem Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi, są istotnym elementem systemu ochrony i wsparcia ofiar handlu ludźmi w Polsce. Działając we wszystkich 16 województwach, zespoły te skupiają przedstawicieli różnych instytucji i służb zaangażowanych w walkę z handlem ludźmi oraz wsparcie i ochronę ofiar na poziomie regionalnym. W ich skład wchodzą m.in. przedstawiciele różnych instytucji publicznych, organów ścigania i organizacji pozarządowych na szczeblu regionalnym. W pracach powołanych zespołów udział biorą przede wszystkim przedstawiciele urzędów wojewódzkich, Policji, Straży Granicznej, prokuratur, inspekcji pracy, urzędów pracy, samorządów, kuratoriów oświaty i placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych. Utworzenie Wojewódzkich Zespołów jest przywoływane na arenie międzynarodowej jako tzw. dobra praktyka, z której przykład mogą brać inne kraje.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}