W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum against Human Trafficking for Forced Labour and Labour Exploitation

08.12.2023

W dniach 7-8.12.2023 r. w Sztokholmie (Szwecja) odbyło się Forum against Human Trafficking for Forced Labour and Labour Exploitation zorganizowane przez Radę Państw Morza Bałtyckiego i Swedish Gender Equality Agency.

RPMB

Zdaniem Pani Pauiliny Brandberg, Minister ds. Równości i Życia Zawodowego Szwecji, handel ludźmi, w tym wykorzystywanie ludzi do pracy przymusowej, to jedna z najpoważniejszych form przestępczości, która narusza prawa człowieka. Przestępstwo handlu ludźmi często ma charakter transgraniczny i stanowi część szerszej działalności przestępczej. Dlatego ważne jest, abyśmy współpracowali na arenie międzynarodowej w celu zwalczania tego rodzaju przestępczości i wymienili się w tym zakresie dobrymi praktykami.

Forum było okazją do dyskusji pomiędzy krajowymi i międzynarodowymi decydentami politycznymi na temat pracy przymusowej i wyzysku w pracy, ale również pomiędzy reprezentantami podmiotów pierwszej linii, takich jak inspektorzy pracy, służby graniczne i policyjne, prawnicy, prokuratorzy, agencje migracyjne i naukowcy, a także pomiędzy interesariuszami z sektora prywatnego, organizacjami pracodawców i organizacjami związków zawodowych. Celem spotkania było przyjrzenie się w jaki sposób państwa europejskie postrzegają i zwalczają pracę przymusową oraz wyzysk pracowników, jakie środki zaradcze są w tym zakresie skuteczne, a które nie, czy istnieją sposoby na skuteczne ściganie pracy przymusowej i wyzysku w pracy w ramach europejskich. Forum było także okazją do zrozumienia podejścia Europy do zwalczania pracy przymusowej i wyzysku w pracy, nawiązania kontaktu z ekspertami ds. pracy przymusowej i wyzysku w pracy oraz zapoznania się z najnowszymi strategiami, niuansami geopolitycznymi i ich wpływem na wyzysk pracowników oraz elementami skutecznych postępowań sądowych.

Podczas spotkania wskazano kluczową rolę krajowych planów działań i koordynatorów w walce z handlem ludźmi. Została podkreślona złożoność relacji przedstawicieli sektora rynku pracy z decydentami, a także potrzeba wzmocnienia przepisów prawa pracy, szczególnie dotyczących płci oraz konieczność liczniejszych i dokładniejszych inspekcji w miejscach pracy. Zwrócono uwagę na aspekt powiązań między szarymi strefami a legalnymi przedsiębiorstwami, zwłaszcza w łańcuchach dostaw, jako kluczowym elemencie dalszej analizy. Wyzwaniem dla krajów europejskich jest wyzysk w legalnych środowiskach, w tym w agencjach rekrutacyjnych. Kraje europejskie powinny kompleksowo podejść do zwalczaniu handlu ludźmi w celu wyzysku pracowniczego poprzez dostosowanie ram prawnych do aktualnej sytuacji i skoncentrowanie się na środkach zapobiegawczych. Zaleca się opracowanie polityk migracyjnych oraz programów migracji zarobkowej, które zmniejszą podatność migrantów na handel ludźmi. Holistyczne podejście do handlu ludźmi powinno angażować ocalałych, obejmować kwestie strukturalne i zmiany społecznego postrzegania, aby skutecznie zwalczać to przestępstwo.

link do galerii zdjęć:

https://www.flickr.com/photos/cbsssecretariat/albums/72177720313325700

{"register":{"columns":[]}}