Partnerstwo MSWiA w projekcie CAPE
10.09.2021
MSWiA brało udział w projekcie: Instrument wsparcia Rady Państw Morza Bałtyckiego: budowanie kompetencji, udzielanie pomocy i ściganie przypadków wyzysku siły roboczej w regionie Morza Bałtyckiego (zwany w skrócie CAPE). Projekt ten był realizowany wspólnie przez kraje należące do Grupy zadaniowej Rady Państw Morza Bałtyckiego ds. zwalczania handlu ludźmi.
W wyniku realizacji projektu CAPE opracowano dokument pn. Joint Statement of Commitment to Work against Human Trafficking for Labour Exploitation in the Baltic Sea Region, podpisany w dniu 31 maja 2021 r.
Dokument stanowi deklarację państw członkowskich CBSS do silnego dążenia do wyeliminowania handlu ludźmi w celu wykorzystywania ich do pracy oraz zobowiązanie się do: zapewnienia trwałego i usystematyzowanego budowania potencjału oraz szkoleń dla wszystkich zainteresowanych stron; wzmocnienia ram instytucjonalnych oraz zapewnienia dialogu, wymiany informacji i wzajemnej pomocy; wprowadzenia odpowiedniego prawodawstwa; wzmacnianie współpracy z sektorem prywatnym; przeprowadzenia szeroko zakrojonych i systematycznych inspekcji przedsiębiorstw; promowania ochrony pracy w sektorach i branżach narażonych na wyzysk oraz w długich i złożonych łańcuchach dostaw; zapewnienia ofiarom handlu ludźmi odpowiedniej pomocy, rekompensaty i wsparcia; propagowanie wśród społeczeństwa wiedzy na temat handlu ludźmi.
Tak zwana Deklaracja Wileńska Rady Państw Morza Bałtyckiego przeciwko handlowi ludźmi stanowi, m. in. (tu cyt.):
Musimy zrobić więcej. Z tego powodu grupa zadaniowa Rady Państw Morza Bałtyckiego ds. zwalczania handlu ludźmi realizuje ponadnarodowy projekt CAPE - Budowanie kompetencji, udzielanie pomocy i ściganie przypadków wyzysku w pracy w regionie Morza Bałtyckiego. Projekt ten skierowany jest do kluczowych organów państwowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu międzynarodowym i lokalnym, które odgrywają zasadniczą rolę w zwalczaniu, prowadzeniu dochodzeń i ściganiu handlu ludźmi w celu wykorzystywania ich do pracy oraz w udzielaniu pomocy ofiarom w regionie Morza Bałtyckiego.