W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PEX-BSR: Rada Państw Morza Bałtyckiego rozpoczęła projekt badawczy dotyczący handlu ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego

19.09.2024

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) zainicjowała projekt badawczy o nazwie PEX-BSR, który koncentruje się na handlu ludźmi w celach wykorzystania seksualnego w regionie Morza Bałtyckiego. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie kompleksowego raportu analizującego rozwój, trendy oraz wyzwania związane z handlem ludźmi w tym regionie. Raport ma za zadanie zwrócić szczególną uwagę na kwestie popytu, a także potrzeby społeczności LGBTQIA+ oraz młodzieży – grup najbardziej narażonych na ten rodzaj przestępczości.

CBSS m

W dniu 19 września 2024 roku w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), odbyło się spotkanie poświęcone realizacji projektu z specjalistą ds. badań Rady Państw Morza Bałtyckiego p. Carlem Hassellöf. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele polskich instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz międzynarodowych. Wśród obecnych znaleźli się m.in. specjaliści z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Urzędu ds. Cudzoziemców, a także organizacji takich, jak Fundacja La Strada, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Czas Wolności oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji.

Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń oraz dyskusja nad obecną sytuacją w Polsce w kontekście handlu ludźmi w celach wykorzystania seksualnego. Uczestnicy skoncentrowali się na analizie nowych trendów i wzorców przestępczości, ocenie narodowych i międzynarodowych regulacji prawnych oraz dostępności wsparcia dla ofiar. Poruszono także tematykę stanowiącą wyzwania, z jakimi mierzą się interesariusze takie, jak trudności w identyfikacji ofiar, bariery prawne czy efektywność śledztw i skazań. Kluczowym punktem dyskusji były również najlepsze praktyki dotyczące pomocy ofiarom, ich reintegracji oraz działań prewencyjnych.

Projekt PEX-BSR podkreśla, jak istotne jest pogłębianie współpracy między państwami regionu oraz różnych instytucjami, aby skuteczniej zwalczać handel ludźmi. Zebrane w czasie spotkania wnioski będą stanowić istotny wkład w opracowywany raport, który ma szansę wpłynąć na politykę zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Realizacja projektu PEX-BSR to krok w stronę budowania bardziej efektywnych narzędzi do walki z handlem ludźmi. Wspólne działania, wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy krajami regionu Bałtyku mogą przyczynić się do ograniczenia tego procederu i lepszej ochrony najbardziej narażonych grup społecznych. To długofalowa inwestycja w bezpieczeństwo i prawa człowieka, z której korzyści odczuje cała społeczność międzynarodowa.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}