W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie ekspertów Grupy Zadaniowej do Spraw Walki z Handlem Ludźmi Rady Państw Morza Bałtyckiego

13.06.2023

W dniach 12-13 czerwca 2023 r. w Berlinie odbyło się posiedzenie ekspertów Grupy Zadaniowej do Spraw Walki z Handlem Ludźmi Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS Task Force against Trafficking in Human Beings TF-THB CBSS) zorganizowane przez Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych w Berlinie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach niemieckiej prezydencji.

RPMB

Dwudniowe spotkanie w Berlinie poświęcone było tematyce nieuczciwej rekrutacji przez agencje pośrednictwa pracy jako jednego z głównych czynników handlu ludźmi i wyzysku w pracy. Agencje pośrednictwa powinny działać jako organizacje, które pomagają ludziom w znalezieniu legalnej i godnej pracy. Niestety, niektóre wykorzystują swoją działalność jako przykrywkę do szerzenia procederu handlu ludźmi. Agencje prowadzą rekrutację, obiecując dobre zarobki i warunki pracy, ale w rzeczywistości wprowadzają ofiarę w pułapkę. Nieuczciwa rekrutacja przejawia się w sytuacjach takich naruszeniach jak: nadmierne opłaty rekrutacyjne, oszustwa dotyczące warunków pracy, wysokie opłaty karne, brak rejestracji, pensje poniżej płacy minimalnej, potrącenia z pensji za zakwaterowanie i podróże, nadmierne nadgodziny, dokumenty przechowywane przez pracodawcę, odosobnione lub odległe miejsca zakwaterowania w połączeniu z brakiem wiedzy, manipulacja rejestrowaniem czasu pracy przez pracodawcę, niedoinformowanie pracownika nt. nazwy pracodawcy lub firmy itp.

Ponadto, podczas spotkania strona niemiecka zaprezentowała tematykę ochrony uczciwej rekrutacji w zapobieganiu handlowi ludźmi na podstawie umów dwustronnych z krajami trzecimi takimi jak Gruzja i Mołdawia. Sukces takiego programu zapewnia ścisła współpraca z partnerami i dobre przygotowanie procesów, w tym cyfrowa transmisja profili kandydatów, szczegółowe opisy stanowisk za pośrednictwem serwisu dla pracodawców, ustalona i skoordynowana procedura rekrutacyjna, przekazywanie pozytywnych doświadczeń drogą nieformalną (marketing szeptany), regularnie aktualizowane dokumenty dla obu stron (dwujęzyczne) i w różnych językach dostępne online. Kluczowe wyzwanie stanowi oszacowanie zapotrzebowania pracodawców na pracowników, które jest zróżnicowane i trudne do przewidzenia.

Na zakończenie spotkania, w związku z przyszłą prezydencją Finlandii w RPMB, zostały przedstawione cele i założenia przyszłej współpracy. W ramach fińskiej prezydencji będą gromadzone i udostępniane najlepsze praktyki w zakresie zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi oraz przemocy wobec dzieci, a także udzielania pomocy i wsparcia ofiarom w regionie Morza Bałtyckiego. Finlandia będzie wspierała pracę dwóch eksperckich grup roboczych Rady, tj. Task Force against Trafficking in Human Beings (TF-THB) i The Children at Risk (CAR). Jednym z głównych celów jest zwiększenie know-how krajów regionu Morza Bałtyckiego w zakresie przyjmowania i integracji uchodźców wojennych z Ukrainy.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}