W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt „Torując drogę zharmonizowanym ramom operacyjnym dla regionu Morza Bałtyckiego (HOF-BSR)” finansowany przez szwedzkie Ministerstwo Spraw Społecznych i Instytut Szwedzki (SI)

17.10.2019

Na zdjęciu loga następujących podmiotów: Council of the Baltic Sea States, Task Force Against Trafficking in Human Beings, HOF BSR, Harmonised Operational Franework in the Baltic Sea Region, SI. Supported by Swedish Institute, Governmaent Offices of Sweden

W dniu 5 września 2018 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przystąpiło do nowej inicjatywy Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). Rada Państw Morza Bałtyckiego jest politycznym forum współpracy regionalnej, w skład którego wchodzą Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Rosja i Szwecja), a także przedstawiciel Unii Europejskiej. Wszystkie państwa członkowskie w regionie uczestniczą w projekcie mającym na celu przeciwdziałanie handlowi ludźmi jako przestępczości transgranicznej.

Ogólnym celem projektu jest rozwój regionu Morza Bałtyckiego jako regionu będącego przykładem najlepszych praktyk w zakresie identyfikacji ofiar handlu ludźmi i zapewniania im kompleksowej i trwałej pomocy. W projekcie uczestniczy 11 państw członkowskich RPMB, a także biura IOM w trzech krajach pochodzenia – w Bułgarii, Rumunii i na Ukrainie.

W ramach projektu będzie opracowany ponadkrajowy mechanizm referencyjnych w zakresie opieki nad ofiarami dla profesjonalistów pracujących w regionie Morza Bałtyckiego i poza nim, w celu zapewnienia zainteresowanym państwom odpowiednich narzędzi, które umożliwią im skuteczną pomoc ofiarom.

W celu wsparcia mediów zostanie opracowany podręcznik i glosariusz dla dziennikarzy, który jest odpowiedzią na potrzebę bardziej efektywnej i odpowiedzialnej polityki informacyjnej na temat zjawiska handlu ludźmi w środkach masowego przekazu.

Kolejną wartością projektu jest wzmocnienie i rozszerzenie sieci współpracy w zakresie zwalczania handlu ludźmi poprzez nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami RPMB oraz krajów pochodzenia ofiar handlu ludźmi - Bułgarią, Rumunią i Ukrainą.

Projekt jest finansowany przez szwedzkie Ministerstwo Spraw Społecznych i Instytut Szwedzki (SI).

Działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Partnera Projektu HOF-BSR

  1. Wizyty studyjne organizowane w ramach projektu

Przedstawiciele Wydziału ds. Europejskiej Sieci Migracyjnej i Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi w Departamencie Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA oraz Komendy Głównej Straży Granicznej i Komendy Głównej Policji wzięli udział w wizytach studyjnych. Wizyty studyjne przyczyniły się do wzmocnienia współpracy w zakresie zwalczania handlu ludźmi oraz wsparcia ofiar tego przestępstwa między krajami regionu Morza Bałtyckiego a głównymi państwami pochodzenia osób pokrzywdzonych, tj. Bułgarią, Rumunią i Ukrainą.

Misja w Rumunii

W dniach 12-14 marca 2019 r. w Bukareszcie odbyła się wizyta studyjna, w czasie której ustalono, że każdy kraj, który na swoim terytorium zidentyfikuje ofiarę pochodzenia rumuńskiego, powinien poinformować o tym Krajową Agencję Przeciwko Handlowi Ludźmi. Dzięki temu kraje zwiększą szanse na zdobycie dodatkowych informacji potrzebnych do prowadzonych śledztw oraz zapewnią lepszą ochronę i wsparcie zidentyfikowanej ofierze. Ustalono, że przepływ informacji pomiędzy służbami i krajami bałtyckimi powinien zostać zwiększony. Delegaci spotkali się z ekspertami strony rumuńskiej, m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Policji, Krajowej Agencji Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, Urzędu ds. Migracji, IOM w Bukareszcie, organizacjami pozarządowymi.

Misja na Ukrainie

W dniu 2 kwietnia 2019 r. w Kijowie odbyła się wizyta studyjna, podczas której uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z systemem walki z handlem ludźmi jaki funkcjonuje na Ukrainie. Uczestnicy przedyskutować również mogli temat sytuacji obywateli Ukrainy przebywających na terytorium krajów Morza Bałtyckiego. Członkowie delegacji mogli wymienić swoje poglądy i spostrzeżenia z przedstawicielami ukraińskiej Policji, Straży Granicznej oraz Ministerstwa Polityki Społecznej.

Misja w Bułgarii:

28 maja 2019 r. w Sofii odbyła się wizyta studyjna, dzięki której delegaci z państw Rady Morza Bałtyckiego, w tym przedstawiciele Polski, poznali mechanizmy oraz rozwiązania systemowe funkcjonujące w obszarze walki z handlem ludźmi w Bułgarii. Delegaci spotkali się z ekspertami strony bułgarskiej, m.in. Generalną Dyrekcją ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, Krajową Komisją ds. Zwalczania Handlu Ludźmi, Krajowym Biurem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Sofii, Strażą Graniczną, Państwową Agencją ds. Ochrony Dzieci oraz organizacją pozarządową Animus Association.

  1. Transnational Referral Mechanism

6 czerwca 2019 r. odbyły się warsztaty zorganizowane przez Departament Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA, podczas których przedstawiciele administracji publicznej, organów ścigania oraz organizacji pozarządowych uzupełnili kwestionariusz dotyczący współpracy prowadzonej w międzynarodowych sprawach dotyczących przestępstwa handlu ludźmi. Podczas spotkania uczestnicy omówili rolę poszczególnych podmiotów w niezwłocznym zapewnieniu pomocy i ochrony dla ofiar tego przestępstwa w Polsce. Kwestionariusz wypracowany podczas spotkania posłuży do opracowania w ramach projektu HOF-BSR transnarodowego mechanizmu udzielania wsparcia ofiarom handlu ludźmi w regionie Morza Bałtyckiego.

Działania planowane zgodnie z harmonogramem projektu HOF-BSR

  1. Seminarium 

Wydział ds. Europejskiej Sieci Migracyjnej i Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi w Departamencie Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA planuje w ramach działań projektowych organizację seminarium dla służb prasowych instytucji uczestniczących w realizacji polityki przeciwdziałania handlowi ludźmi. Seminarium będzie dotyczyło wpływu języka mediów na postrzeganie społeczne zjawiska handlu ludźmi, w tym głównie w kontekście postrzegania faktów poprzez przekaz medialny.

Celem seminarium powinno być podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji z mediami na temat przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz efektywnego kontaktu z mediami, dla służb prasowych podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz innych podmiotów i środowisk związanych z komunikacją społeczną oraz przeciwdziałanie stereotypom na temat handlu ludźmi poprzez zastosowanie rzetelnego warsztatu dziennikarskiego.

  1. Konferencja podsumowująca projekt

Na zakończenie projektu odbędzie się w Warszawie konferencja podsumowująca projektu z udziałem przedstawicieli państw uczestniczących w projekcie.

Wydarzenie to zostanie równocześnie wykorzystane do rozpowszechnienia informacji na temat najważniejszych ustaleń i wyników projektu. W czasie konferencji prezentowany będzie podręcznik i glosariusz dla dziennikarzy, który jest odpowiedzią na potrzebę bardziej efektywnej i odpowiedzialnej polityki informacyjnej na temat zjawiska handlu ludźmi w środkach masowego przekazu.

{"register":{"columns":[]}}