Specjalistyczne warsztaty dla koordynatorów do spraw CITES i dóbr kultury
- 3-5 grudnia br. odbywają się warsztaty dla specjalistów m.in. z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Policji, Straży Granicznej (SG) i instytucji zajmujących się ochroną przyrody i dziedzictwa narodowego.
- Celem spotkania jest wzmocnienie współpracy między służbami zaangażowanymi w walkę z przestępczością przeciwko nielegalnemu handlowi dobrami kultury i okazami CITES.
- Pracownicy KAS i funkcjonariusze SCS zostali uhonorowani odznakami i dyplomami przyznanymi przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministrę Klimatu i Środowiska i Głównego Konserwatora Przyrody.
- W pierwszym dniu spotkania udział wzięli także m.in.: zastępca Szefa KAS Małgorzata Krok, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Tomasz Szymański, przedstawiciele MKiDN i MKiŚ oraz Sekretarz Generalny Polskiego Komitet ds. UNESCO Alicja Jagielska-Burduk.
Uroczyste otwarcie specjalistycznych warsztatów dla koordynatorów do spraw CITES i do spraw dóbr kultury odbyło się we wtorek, 3 grudnia br. w Łodzi.
W pierwszym dniu warsztatów brali udział również przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Instytutu Muzeów, Sekretarz Generalny Polskiego Komitet ds. UNESCO, funkcjonariusze i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, funkcjonariusze Policji i SG oraz przedstawiciele muzeów i instytucji związanych z ochroną zabytków i ochroną przyrody.
Konferencję otworzyła Małgorzata Krok Zastępca Szefa KAS podkreślając zaangażowanie KAS w ochronę CITES i dóbr kultury oraz znaczenie udziału w wydarzeniu innych służb, z którymi KAS na co dzień współpracuje:
„Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa kluczową rolę w kontroli transgranicznego obrotu okazami CITES i dobrami kultury. Przede wszystkim, prowadzimy szereg działań ukierunkowanych na zwalczanie przestępczości w tych obszarach. Współdziałamy przy tym z MKiDN, Strażą Graniczną, Policją oraz MKiŚ. Tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich służb i instytucji oraz stałej wymianie informacji między nimi, możliwa jest walka z przestępczością przeciwko dobrom kultury i gatunkom zagrożonym wyginięciem. Jednocześnie, KAS prowadzi na szeroką skalę działania edukacyjne. Spotykamy się z młodzieżą, aby rozmawiać o potrzebie ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, a także ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” - powiedziała Małgorzata Krok zastępca Szefa KAS.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Tomasz Szymański zwrócił uwagę na wzrost świadomości społecznej odnośnie zagrożeń związanych z przestępczością przeciwko CITES i kradzieżą dóbr kultury. Podkreślił wagę konferencji i warsztatów, promujących specjalistyczną wiedzę w tym zakresie. To właśnie zmniejszenie popytu na nielegalne towary, będące efektem intensywnej edukacji w tym zakresie, jest niewątpliwie kluczem do sukcesu w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem i obiektów kultury.
Warsztaty były również okazją do wręczenia odznaczeń i dyplomów uznania pracownikom i funkcjonariuszom KAS, w tym również emerytowanym, zaangażowanym w zwalczanie przestępczości przeciwko CITES i dobrom kultury. Odznaczeni odebrali złote odznaki i dyplomy przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opiekę nad zabytkami oraz za zasługi w zwalczaniu transgranicznego nielegalnego handlu dobrami kultury. Minister Klimatu i Środowiska odznaczył koordynatorów KAS za zasługi dla środowiska i klimatu oraz przyznał dyplomy za koordynowanie działań z zakresu ochrony gatunków CITES w Izbach Administracji Skarbowej.
Podczas warsztatów odbyło się szereg prelekcji i wykładów, podczas których zaproszeni goście zaprezentowali m.in. takie zagadnienia jak: współpraca pomiędzy służbami w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego, przeciwdziałanie przestępczości przeciwko dziedzictwu archeologicznemu, Centralny Azyl dla Zwierząt, podsumowanie Operacji Pandora IX czy współpraca pomiędzy KAS a muzeami.
Eksperci z Departamentu Ceł MF, kom. Anna Skaldawska i kom. Rafał Tusiński przedstawili historię ochrony dóbr kultury i okazów CITES przez KAS, w szczególności podsumowali 25 lat działań w tych obszarach i rolę koordynatorów w skutecznym egzekwowaniu obowiązków pozafiskalnych.
Kolejne dni warsztatów, 4 i 5 grudnia, będą okazją do pogłębienia specjalistycznej wiedzy podczas zajęć prowadzonych m.in. w Orientarium i w łódzkich muzeach.
Gospodarzem wydarzenia jest IAS w Łodzi, która zorganizowała spotkanie we współpracy z Ministerstwem Finansów.