W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bhutan

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Bhutanem zostały nawiązane 29 listopada 2012 r.

Współpraca polityczna

Rzeczpospolita Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Królestwem Bhutanu 29 listopada 2012 r. Wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia stosunków dyplomatycznych podpisane zostało przez Stałych Przedstawicieli obu krajów przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Dokument wszedł w życie z dniem podpisania. W Bhutanie akredytowany jest ambasador RP z Nowego Delhi. Bhutan nie posiada placówki dyplomatycznej w Polsce. 

W maju 2011 r. Polskę odwiedziła żona króla Bhutanu Ashi Dorji Wangmo Wangchuck, która spotkała się z Anną Komorowską i zainaugurowała działalność Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Bhutańskiej. W dniach 8-10 października 2015 r. miała miejsce pierwsza wizyta delegacji RP, której przewodniczył 
dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ, Michał Kołodziejski. W skład delegacji weszło 10 firm-laureatów programu „Greenevo”, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i MSZ. Delegacja została przyjęta m.in. przez ministra spraw zagranicznych Lyonpo Damcho Dorjiego i 5 wiceministrów resortów: gospodarki, rolnictwa, planowania, informacji i komunikacji oraz infrastruktury. Celem wizyty było zainicjowanie dwustronnych kontaktów politycznych i gospodarczych, w tym szczególnie zaprezentowanie władzom bhutańskim oferty laureatów programu Ministerstwa Środowiska „Greenevo”. Ważnym elementem wizyty były rozmowy na temat współpracy na forum ONZ oraz możliwości udzielania przez Polskę pomocy rozwojowej. Omówiono również plany współpracy w zakresie rolnictwa i transportu miejskiego.  

We wrześniu 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego RP w Bhutanie w 10. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Bhutanem. Konsulem Honorowym Polski w Bhutanie jest Wangdi Jamyang. 

Współpraca ekonomiczna

Handel zagraniczny

W 2016 r. obroty handlowe pomiędzy Polską a Bhutanem osiągnęły 295 tys. USD, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z 2015 r. Eksport wyniósł 246 tys. USD (wzrost aż o 280% rok do roku), a import 49 tys. USD (spadek o 74% w tym samym okresie). W rezultacie Polska odnotowała dodatnie saldo wymiany handlowej na poziomie 198 tys. USD, co jest odwróceniem wyniku z 2015 r. (- 102 tys. USD). Eksport zdominowany został przez urządzenia mechaniczne i elektryczne – głównie piły, których wartość sięgnęła 192 tys. USD Wśród towarów importowanych największą grupę stanowiły materiały i wyroby włókiennicze o wartości 46 tys. USD. Warto odnotować, że Polska nie ma podpisanych dwustronnych umów gospodarczych z Bhutanem. Specyfiką Bhutanu jest to, że specjalny traktat upoważnia Indie do reprezentowania Bhutanu w wielu sprawach międzynarodowych. 

Linki 

Administracja gospodarcza:
Parliament
National Council
Ministry of Agriculture
Ministry of Economic Affairs
Ministry of Education 
Ministry of Finance
Ministry of Foreign Affairs
Ministry of Health
Ministry of Home & Cultural Affairs
Ministry of Information & Communication
Ministry of Labour & Human Resources
Ministry of Works & Human Settlements

Oficjalna prasa ekonomiczna
Bhutan Observer

{"register":{"columns":[]}}