W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra spraw zagranicznych Sri Lanki Ali Sabry w Polsce

22.07.2024

W dniach 18-19 lipca 2024 roku minister spraw zagranicznych Sri Lanki, Ali Sabry przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. W trakcie wizyty spotkał się m.in. z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim oraz wicemarszałkiniami Senatu Magdaleną Biejat oraz Sejmu Moniką Wielichowską. Minister Ali Sabry przeprowadził także wykład na Uniwersytecie Warszawskim i odwiedził Uniwersytet Jagielloński. Wizyta była pierwszą wizytą lankijskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce po 1989 roku.

LK_1

Głównymi tematami rozmowy z ministrem R. Sikorskim były kwestie dwustronne oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem regionalnym. Rozmowy miały na celu aktywizację relacji politycznych i gospodarczych i dotyczyły zagadnień bilateralnych, jak wymiana handlowa, nowe obszary współpracy, w tym możliwości rozwoju współpracy między polskimi i lankijskimi portami morskimi, a także rozbudowa bazy prawno-traktatowej. Spotkanie potwierdziło chęć wykorzystania potencjału dwustronnej współpracy. Poruszono również temat rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz bezpieczeństwo w regionie Oceanu Indyjskiego.

Lankijski minister spotkał się także władzami Parlamentu RP z wicemarszałkiniami Senatu Magdaleną Biejat oraz Sejmu Moniką Wielichowską. 

Podczas wizyty, minister wygłosił również wykład na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie omówił priorytety polityki zagranicznej Sri Lanki, jako członka Ruchu Państw Niezaangażowanych, które koncentrują się głównie na relacjach z Indiami, Chinami, Japonią i Unią Europejską. Odwiedził także Kraków, gdzie złożył wizytę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas spotkania omówiono współpracę akademicką w dziedzinie edukacji STEM oraz możliwości partnerstwa publiczno-prywatnego w badaniach nad zrównoważonymi praktykami rolniczymi.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}