Wizyta przemysłu wydobywczego w Kalkucie
19.06.2023
W dniach 11-17 czerwca z wizytą w Indiach przebywała delegacja przemysłu wydobywczego w postaci nowoutworzonej grupy HINTECH, która wraz z Ambasadą RP w Nowym Delhi przedstawiała możliwości współpracy między Polską a Indiami.
W trakcie wizyty odbyła się konferencja dla zaproszonych firm indyjskiego przemysłu górniczego, sesja business matchmaking, a także szereg spotkań z poszczególnymi podmiotami takimi jak Coal India Limited, MGMI, West Bengal PDCL, Hindustan Copper, MINSOL, Shrachi BTL EPC, Metallon Holdings Ltd. czy Thyssenkrupp India. Głównymi punktami wizyty były spotkania z dr. Shashi Panją i Aroopem Biswasem, odpowiednio minister przemysłu i ministrem energii Bengalu Zachodniego. Rozmowy z przedstawicielami strony indyjskiej dotyczyły obecnej sytuacji sektora górniczego w obydwu krajach, nowoczesnych technologiach wydobycia i potencjału współpracy między przemysłami skupionymi odpowiednio na Śląsku i Bengalu Zachodnim. Uczestnicy mieli okazję poznać perspektywę indyjską i polską na najważniejsze elementy branży, zmiany prawne czy postęp techniczny tego wymagającego sektora.
Wizyta ta bez wątpienia przyczyniła się do wzmocnienia wizerunku Polski jako wiarygodnego i doświadczonego partnera dostaw rozwiązań dla branży górniczej, jednocześnie przybliżając Indie jako obiecujący i chłonny rynek. Stanowiła ona także wyjątkową platformę wymiany wiedzy, doświadczenia i najlepszych praktyk między specjalistami z branży wydobywczej. Dzięki interaktywnym sesjom i dyskusjom obie strony mogły poruszyć tematykę transferu zaawansowanych technologii, innowacyjnych technik wydobywczych i zrównoważonych praktyk, przyczyniając się do ogólnego rozwoju branży.
Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, wizyta polskiego przemysłu wydobywczego w Indiach wzmocniła wspólne zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki górnicze. Na fali odbytych spotkań, obie strony będą pracować nad optymalizacją wykorzystania zasobów, minimalizacją wpływu na środowisko i promowaniem dobrobytu lokalnych społeczności dotkniętych działalnością górniczą. Zaś angażując obie strony w konstruktywny dialog i budowanie partnerstwa, wizyta nie tylko utorowała drogę do wzmocnionej współpracy gospodarczej, ale także sprzyjała głębszemu zrozumieniu i docenieniu kultur, wartości i aspiracji.
Dzięki wykorzystaniu wspólnej wiedzy eksperckiej, wizyta ta wytworzyła podstawy dla długoterminowego partnerstwa, postępu technologicznego i rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu w sektorze wydobywczym.