W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informator ekonomiczny

14.02.2025

Informacje ogólne

Położenie geograficzne, ludność, obszar, stolica, język urzędowy

Położenie geograficzne: Islandia jest wyspą leżącą między 66°32′ a 63°23’ szerokości geograficznej północnej oraz między 24°32’ a 13°29’ długości geograficznej zachodniej. Wyspę od północy opływa Morze Grenlandzkie, od wschodu Morze Norweskie, a od południa i zachodu Ocean Atlantycki.

Liczba ludności: 406 523 mieszkańców (14.02.2025 r., zródło: Registers Iceland)

Obszar: 103 000 km2, z czego obszar lądowy to 100 250 km2. Długość linii brzegowej wynosi 4970 km.

Stolica: Reykjavik, który zamieszkuje ok. 125 000 mieszkańców. Miasto wchodzi w skład gminy Reykjavíkurborg, która oprócz stolicy obejmuje jej okolice oraz tereny położone po drugiej stronie zatoki Kollafjörður. Zespół miejski Wielkiego Reykjavíku (Stór-Reykjavík), obejmujący stolicę i sąsiednie miasta skupia ok. 218 tys. osób, a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæðið 222,5 tys., czyli około 2/3 ludności kraju. Inne większe miasta: Kópavogur (ok. 36 tys. mieszkańców), Hafnarfjörður (ok. 27 tys., mieszkańców), Akureyri (ok. 18 tys. mieszkańców), Reykjanesbær (ok. 14 tys. mieszkańców).

Język urzędowy: islandzki (przy czym wiele usług publicznych dostępnych jest w języku angielskim, nierzadko również w języku polskim)

Warunki klimatyczne

Klimat na wyspie jest zróżnicowany. Południowe wybrzeże jest cieplejsze, wilgotniejsze i bardziej wietrzne niż północ. Wyżyny w centrum wyspy stanowią najzimniejszą część kraju. Niżej położone obszary śródlądowe na północy są najbardziej suche. Natomiast opady śniegu w zimie występują częściej na północy niż na południu. Klimat wybrzeża Islandii jest subarktyczny.

Średnia temperatura w lipcu w południowej części wyspy wynosi 10–13° C. Latem temperatura może jednak osiągnąć 20–25°C. Najwyższą zarejestrowaną temperaturą było 30,5° C we wschodnich fiordach w 1939 roku.

Islandzka zima jest stosunkowo łagodna ze względu na klimat morski i bliskość ciepłych prądów północnoatlantyckich. Średnia temperatura na południu wyspy zimą wynosi około 0° C, a na północy około -10 ° C. Najniższa zarejestrowana temperatura wynosi -39,7° C.

Aktywność sejsmiczna: Islandia, położona jest na tzw. "gorącym punkcie" Grzbietu Śródatlantyckiego, w związku z czym posiada wiele wciąż czynnych wulkanów. Najbardziej aktywne wulkany: Eyjafjallajokull (1666 m), który wybuchł w 2010 r., Katla (1512 m), który ma duże prawdopodobieństwo wybuchu w bliskiej przyszłości, Grimsvoetn i Hekla.

Główne bogactwa naturalne

Głównymi zasobami naturalnymi Islandii są energia wodna, energia geotermiczna i diatomity. Islandzki przemysł energii odnawialnej zapewnia prawie 85% krajowej energii pierwotnej. W szklarniach ogrzewanych energią geotermiczną uprawiane są warzywa, owoce i kwiaty.

System walutowy, kurs i wymiana

Obowiązującą w Islandii walutą jest korona islandzka (ISK). Kurs ISK do EUR w dn. 14.02.2025 wynosił 0.0068 (ISK za 1 EUR), a kurs ISK do USD wyniósł 0.0071.

Religia

Oficjalnie 67,2% mieszkańców należy do luterańskiego (ewangelickiego) kościoła Islandii, jednak w praktyce tylko mała część ludności jest religijna. Według oficjalnych danych ok. 4 % ludności jest wyznania katolickiego. Liczba ta jednak uwzględnia tylko osoby oficjalnie zarejestrowane. Najprawdopodobniej liczba ta jest jednak większa ze względu na liczność imigrantów z Polski (ponad 20 tysięcy – 7% ludności Islandii), Litwy (2,9 tys.) i Filipinów (2,0 tys.). Ok, 6% mieszkańców Islandii deklaruje przynależność do kościoła chrześcijańskiego innych denominacji. 1,2% wyznaje Ásatrú., a 4%  inne religie.

Wykaz dni świątecznych i wolnych od pracy

Święto

Data  

Nýársdagur -Nowy Rok              

1 stycznia

Skírdagur - Wielki Czwartek

święto ruchome

Föstudagurinn langi - Wielki Piątek

święto ruchome

Páskadagur- Wielkanoc

święto ruchome

Annar í páskum - Wielki Poniedziałek

święto ruchome

Sumardagurinn fyrsti - pierwszy dzień lata

23 kwietnia

Alþjóðlegur frídagur verkafólks - Międzynarodowy Dzień Pracy

1 maja

Uppstigningardagur - Wniebowstąpienie

święto ruchome

Hvítasunnudagur- Zielone Świątki

święto ruchome

þjóðhátíðardagur Íslendinga - Dzień Niepodległości

17 czerwca

Frídagur verslunarmanna - Dzień Handlowca

3 sierpnia

Aðfangadagur - Wigilia Bożego Narodzenia

24 grudnia

Jóladagur- Boże Narodzenie

25 grudnia

Annar í jólum - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia

26 grudnia

Gamlársdagur - Sylwester

31 grudnia

Infrastruktura transportowa

Islandia ma ponad 90 lotnisk, w tym jedno lotnisko międzynarodowe w Keflavíku oraz 14 innych lotnisk, do których odbywają się loty pasażerskie.

Islandia ma 12 869 km dróg publicznych, z czego 5 040 km jest utwardzonych.

Główne porty znajdują się w Akureyri, Hornafjördur, Ísafjörður, Keflavíku, Raufarhöfn, Reykjavíku, Seyðisfjörður, Straumsvík i Vestmannaeyjar.

Obowiązek wizowy

Islandia należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz do strefy Schengen. Obywatele polscy nie potrzebują wiz. Granicę Islandii można przekraczać legitymując się ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Obywatele UE, w tym Polski, mają prawo pobytu w Islandii. Oznacza to, że nie potrzebują pozwolenia na pobyt i mogą swobodnie podejmować pracę lub studia, pod warunkiem, że posiadają środki wystarczające do utrzymania się.

System administracyjny

Ustrój polityczny

Islandia jest republiką zgodnie z obowiązującą konstytucją z 1944 (była nowelizowana w 1984 r. oraz w 1991 r.).

Głową państwa jest prezydent, który wybierany jest w wyborach powszechnych i bezpośrednich co 4 lata. Prezydent podpisuje ustawy uchwalone przez Parlament i ma także możliwość ich zawetowania. W praktyce jednak bardzo rzadko korzysta z prawa weta. Prezydent mianuje rząd oraz odwołuje ministrów.

Władza ustawodawcza

Głównym podmiotem władzy ustawodawczej jest 1-izbowy parlament, Althing (isl. Alþingi). Parlament liczy 63 członków. Są oni wybierani na 4-letnią kadencję według systemu proporcjonalnego.

Władza wykonawcza

Szefem rządu jest wyznaczany przez prezydenta premier, który wraz z resztą gabinetu stanowi władzę wykonawczą. Rząd musi posiadać zaufanie parlamentu, przed którym ponosi odpowiedzialność.

Struktura administracji gospodarczej

Administracja gospodarcza na szczeblu centralnym składa się z następujących ministerstw: Ministerstwo Finansów i Spraw Gospodarczych, Ministerstwo Przemysłu i Innowacji, a także Ministerstwo Transportu i Samorządu Lokalnego.

Ministerstwo Finansów i Spraw Gospodarczych kieruje finansami publicznymi i sprawami gospodarczymi. Odpowiada ono za kwestie rynku finansowego, poprawę ładu korporacyjnego i planowania. Ministerstwo zarządza także zasobami ludzkimi państwa i zajmuje wiodącą pozycję w zakresie usprawnień i innowacji w operacjach rządu centralnego. Minister Finansów i Spraw Gospodarczych kieruje ministerstwem i odpowiada za wszystkie decyzje administracyjne. Natomiast stały sekretarz, działając pod zwierzchnictwem ministra, kieruje funkcjonowaniem ministerstwa. Ministerstwo obejmuje pięć departamentów:

Sekretariat Ministra, Departament Spraw Gospodarczych i Usług Finansowych, Departament Spraw Skarbowych, Departament Podatków oraz Departament Zarządzania Publicznego i Reform. Dwa inne departamenty, Departament Prawny i Administracyjny, działają na zasadzie międzyresortowej. Dodatkowo istnieje specjalny departament ds. Zatrudnienia i Zasobów Ludzkich.

Ministerstwo Przemysłu i Innowacji (MII) odpowiada za wszystkie sektory związane z businessem i działalnością gospodarczą. Zostało utworzone w 2012 r. po połączeniu Ministerstwa Rybołówstwa i Rolnictwa, Ministerstwa Przemysłu, Energetyki i Turystyki oraz części Ministerstwa Gospodarki.

Ministerstwo Transportu i Samorządu Lokalnego jest odpowiedzialne za wszystkie sprawy związane z transportem lądowym, lotniczym i morskim, w tym ustawodawstwo w zakresie planowania, rozwoju i eksploatacji systemów infrastruktury, bezpieczeństwa i ochrony transportu. Odpowiada za telekomunikację, komunikację cyfrową, bezpieczeństwo internetowe i usługi pocztowe, a także administrację samorządową, politykę regionalną, rejestrację obywateli oraz wycenę nieruchomości i nieruchomości.

Sądownictwo gospodarcze

Arbitraż gospodarczy - https://chamber.is/arbitration
System sądowniczy:
- https://www.government.is/topics/law-and-order/the-judicial-system-in-iceland/     
- https://www.domstolar.is/en/
Pomoc prawna - https://www.government.is/topics/law-and-order/legal-aid-in-iceland-basic-information/

Gospodarka

Ogólna charakterystyka sytuacji gospodarczej

Gospodarka Islandii jest jedną z najszybciej rozwijających się w OECD, napędzaną przez turystykę zagraniczną i silny popyt krajowy. Rynek pracy jest napięty, a wzrost płac solidny, podczas gdy wysoka kompresja płac pomaga utrzymać wysoce egalitarną gospodarkę. 
Gospodarka Islandii łączy strukturę kapitalistyczną i zasady wolnego rynku z rozbudowanym systemem opieki społecznej. Z wyjątkiem krótkiego okresu podczas kryzysu w 2008 r. Islandia osiągnęła w ostatnich latach wysoki wzrost, niskie bezrobocie i wyjątkowo równomierny rozkład dochodów. W ostatnim dziesięcioleciu islandzka gospodarka staje się coraz bardziej zdywersyfikowana. Imigracja gwałtownie wzrosła od końca lat 90., napędzana w dużej mierze przez silny wzrost gospodarczy i wysoki standard życia. Przyniosło to ważne korzyści ekonomiczne, w tym zwiększenie populacji w wieku produkcyjnym i pomoc Islandii w zaspokajaniu popytu na pracę w szybko rozwijających się sektorach. Rozwija się przemysł wytwórczy i usługowy, szczególnie w dziedzinie turystyki, produkcji oprogramowania i biotechnologii. Bogate źródła energii geotermalnej i wodnej przyciągnęły znaczne inwestycje zagraniczne w sektorze aluminium, przyspieszyły wzrost gospodarczy i wzbudziły zainteresowanie firm z branży zaawansowanych technologii, które chcą założyć centra danych z wykorzystaniem taniej zielonej energii. Islandia pozostaje wrażliwa na wahania cen światowych za główny eksport i wahania kursu walutowego korony islandzkiej. (OECD 2023)
​​​​

Główne sektory gospodarki

Íslandsstofa zidentyfikowała następujące główne sektory gospodarki w Islandii: turystyka, rybołówstwo i żywność, energia i zielone rozwiązania, innowacje i technologie, przemysły kreatywne. 

Turystyka

W ciągu ostatniej dekady zaobserwować można zmianę głównego źródła wzrostu gospodarczego – z sektora rybnego na sektor turystyczny. Od 2010 r. turystyka stała się głównym motorem wzrostu gospodarczego Islandii. Turystyka w Islandii skurczyła się w 2019 i 2020 roku z powodu COVID-19, a całkowita liczba turystów spadła do 2 milionów w 2019 roku i do 486 000 w 2020 roku. Od lata 2023 roku sektor turystyczny w pełni się odrodził, z 1,8 miliona turystów w 2022 roku. 
Według obliczeń Islandzkiej Izby Turystyki i Isavii w 2024 r., liczba pasażerów zagranicznych odlatujących z kraju przez lotnisko Keflavík wyniosła ok. 2,26 mln, czyli prawie o 50 tys. więcej niż w 2023 r. W 2024 r. najwięcej wylotów obejmowało Amerykanów – ok. 620 tys., co stanowi nieco ponad jedną czwartą (27,4) wyjazdów. Liczba wyjazdów Brytyjczyków znalazła się na drugim miejscu, a na trzecim miejscu znaleźli się Niemcy. Na czwartym miejscu (4,8%) w tym zestawieniu znajdują się obywatele Polski. 

Rybołóstwo

Poza sektorem turystycznym podstawą gospodarki Islandii jest rybołówstwo. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2022r., Islandia zajęła czternaste miejsce wśród największych krajów rybackich na świecie. 
Całkowity połów ryb przez statki islandzkie w 2024 r. wyniósł 994 tys. ton. (Statistics Iceland)

​​​​
Aluminium

Islandzka sieć energetyczna jest w całości zasilana energią odnawialną, pochodzącą z hydroenergii i źródeł geotermalnych. Przyciągnęło to huty aluminium, które produkują aluminium przy znacznie niższej emisji CO2 niż gdyby ich działalność była zasilana energią elektryczną z paliw kopalnych, takich jak węgiel i gaz ziemny. Hutnie aluminium w Islandii są zasilane energią odnawialną i przyczyniają się tylko do jednej szóstej średniej emisji gazów cieplarnianych z produkcji aluminium na świecie. Wszyscy islandzcy producenci aluminium uzyskali certyfikat ASI Performance Standard. (Green by Iceland)

Odnawialne źródła energii

Około 85% całkowitej podaży energii pierwotnej w Islandii pochodzi z krajowych odnawialnych źródeł energii. Jest to najwyższy udział energii odnawialnej w jakimkolwiek krajowym budżecie energetycznym. 
Głównym zastosowaniem energii geotermalnej jest ogrzewanie pomieszczeń, a ciepło jest rozprowadzane do budynków za pośrednictwem rozległych systemów ciepłowniczych. Około 85% wszystkich domów w Islandii jest ogrzewanych energią geotermalną.
Na Islandii jest realizowany ambitny program, którego celem jest pierwsza na świecie całkowita rezygnacja z paliw kopalnych do 2050r. (Ministry of Industries and Innovation).

​​​​​

Tabela najważniejszych wskaźników makroekonomicznych

Wyszczególnienie

Rok bieżący lub rok z aktualnie dostępnymi danymi

rok poprzedni                                   

PKB

  29, 9 mld Euro (2023 r.)

 28, 7 mld Euro (2022 r.)

PKB na jednego mieszkańca

  77, 2 tys. Euro (2023 r.)

 74, 9 tys. Euro (2022 r.)

Tempo wzrostu PKB w procentach

  4,1 (2023 r.)

 8,9 (2022 r.)

Relacja deficytu/nadwyżki finansów publicznych do PKB w procentach

  0,4 (2020 r.)

 0,9 (2019 r.)

Relacja całkowitego długu publicznego do PKB w procentach

  37,8 (luty 2024 r.)

 37, 7 (sierpień 2023 r.)

Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) w procentach

  4,6 (styczeń 2025 r.)

 6,7 (styczeń 2024 r.)

Stopa bezrobocia w procentach

  3,9 (grudzień 2024 r.)

  3,8 (grudzień 2023 r.)

Wartość eksportu 

  13, 71 mld USD (2023 r.)

 13, 11 mld USD (2022 r.)

Wartość importu 

  13, 53 mld EUR  (2023 r.)

 13,14 mld EUR (2022 r.)

 

Handel zagraniczny

Najważniejsi partnerzy eksportowi Islandii to Niderlandy (udział ok. 30%), Wielka Brytania (9,9%), Hiszpania (8,3%), USA (6,9%), Francja 6,4%), Niemcy (6,%), Norwegia (5,2%). Polska z udziałem 1,2 % eksportu była wówczas 14 partnerem Islandii (2018).

Główne kierunki importu Islandii: Norwegia (11,5%), Chiny (8,9%), Niemcy (8,7%), USA (8,4%), Niderlandy (6,3%), Dania (6,3%), Wielka Brytania (5,3%), Australia (4,4%) Szwecja (4,3%). Polska z udziałem 2,3% importu Islandii była wówczas 13 partnerem (2018).

Inwestycje zagraniczne

Rząd Islandii i inne zainteresowane strony promują eksport islandzkich towarów i usług za pośrednictwem publiczno-prywatnej agencji Islandsstofa, funkcjonującej międzynarodowo pod nazwą Business Iceland (https://www.businessiceland.is/). Business Iceland pomaga islandzkim przedsiębiorstwom z głównych sektorów przemysłu w eksporcie produktów i usług, w tym rybołówstwa (owoce morza i technologia), produktów rolnych (w tym organicznej jagnięciny), produktów i rozwiązań zaawansowanych technologii (oprogramowanie, protetyka itp.) oraz usług (turystyka). Business Iceland promuje i poniekąd koordynuje eksport islandzki m.in. do UE w ramach EOG, do Wielkiej Brytanii, USA, Kanady oraz na rynki światowe. Islandia nałożyła środki kontrolne ws. inwestowania kapitału po załamaniu gospodarczym pod koniec 2008 r., co w dużej mierze utrudniło lub wręcz uniemożliwiło islandzkim inwestorom i funduszom emerytalnym inwestowanie poza Islandią. Rząd zniósł kontrolę kapitału 14 marca 2017 r. W Polsce perspektywiczną inwestycją islandzką było utworzenie oddziału Islandsbanki w Warszawie, który zajmuje się m.in. obsługą IT banku.
​​​​​​
Uczestnictwo w wielostronnych organizacjach i porozumieniach o charakterze gospodarczym

Islandia jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area - EEA), co oznacza włączenie w funkcjonowanie jednolitego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, przy jednoczesnym utrzymaniu barier celnych w niektórych sektorach. Ważna jest aktywność Islandii w regionie północnym. Islandia jest członkiem Rady Nordyckiej i Nordyckiej Rady Ministrów, Nordyckiego Banku Inwestycyjnego i Nordyckiego Funduszu Rozwojowego. Jest także aktywnym członkiem Rady Arktycznej. Islandia jest także członkiem szeregu globalnych organizacji gospodarczych, z których do najważniejszych należą WTO i OECD.

Stosunki gospodarcze z Unią Europejską

Stosunki gospodarcze i handlowe Islandii z UE reguluje głównie umowa o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Europejski Obszar Gospodarczy rozszerza przepisy dotyczące jednolitego rynku (z wyjątkiem przepisów dotyczących rolnictwa i rybołówstwa) na kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że Islandia jest prawnie zobowiązana do stosowania dyrektyw i rozporządzeń UE dotyczących swobodnego przepływu towarów, osób, usług i kapitału w prawie islandzkim. 


Obroty handlowe z UE stanowią 59% handlu zagranicznego Islandii. Od 2016 r. UE miała niewielką nadwyżkę handlową. W 2018 r. 73% islandzkiego eksportu trafia do UE. Eksport Islandii do UE składał się w tym okresie głównie z metali nieszlachetnych i z nich wytworzonych artykułów (54%) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (34%). Islandia była piątym największym eksporterem ryb i produktów rybołówstwa do UE, stanowiąc wówczas 5% importu ryb do UE. Rząd Islandii po 21.12.2024 r. zapowiedział zorganizowanie referendum ws. przystąpienia Islandii do Unii Europejskiej przed 2027 r. UE przekazała w odpowiedzi sygnał, iż Islandia nigdy formalnie nie wycofała wniosku akcesyjnego, zaś 11 rozdziałów dotychczas wynegocjowanych uznaje się za zamknięte. Do dalszej ew. negocjacji pozostają takie klastry i rozdziały jak rybołówstwo. W Islandii trwa również zainspirowana przez rząd debata nt. przydatności korony islandzkiej i scenariuszy ew. przyjęcia innej waluty (euro), która jest obecnie na etapie zlecenia zewnętrznych specjalistycznych ekspertyz w tym zakresie, które mają posłużyć społeczeństwu celem przed wyrobieniem sobie zdania w kontekście nadchodzącego referendum akcesyjnego.

Inwestycje polskie w Islandii

Inwestycje polskie w Islandii pozostają aktualnie w fazie wciąż nie w pełni zrealizowanego potencjału. Widoczne i popularne oraz zyskujące na znaczeniu w Islandii są polskie znane marki, takie jak m.in. marka odzieży sportowej i zimowej 4F, która posiada swój magazyn w centrum Reykjaviku oraz sklep w stołecznej galerii handlowej oraz marka kosmetyczna Ziaja posiadająca firmową drogerię w Hafnarfjörður oraz realizująca sprzedaż on-line. Istnieją w Islandii m.in. polskie restauracje, punkty gastronomiczne, piekarnia, polskie sklepy, a także punkty usługowe. Zainteresowanie realizowaniem wspólnych projektów w Islandii zadeklarował również Lotos / Orlen. Oczekuje się, iż uruchomienie bezpośrednich połączeń lotniczych z Warszawy do Reykjaviku 12 kwietnia 2025 r. realizowanych przez tradycyjnego przewoźnika Polskie Linie Lotnicze LOT (również w klasie biznes, co może być istotne dla przedsiębiorców i przedstawicieli dużych spółek) zdynamizuje wymianę handlową oraz przyczyni się w średniej i długiej perspektywie do wzrostu wzajemnych inwestycji.

Dwustronna współpraca gospodarcza

Gospodarcze umowy dwustronne

Od momentu wejścia Polski do UE (1 maja 2004 r.) współpraca gospodarcza realizowana jest na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) wraz z poprawkami wynikającymi z rozszerzenia EOG o 10 krajów nowo przystępujących (Protokół do EOG w sprawie rozszerzenia wszedł w życie 6 grudnia 2005r.). Z dniem 1 maja 2006 r. Islandia zniosła wszelkie ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych państw członkowskich UE, w tym Polski.

Nie straciły ważności bilateralne umowy między Polską a Islandią, których nie obejmuje kompetencja Wspólnoty, w tym: Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 19.06.1998r. ( Dz.U. 1999 nr 79 poz. 890).

Dwustronna wymiana handlowa

Wg danych wstępnych GUS za 2018 r. Islandia jest 61 partnerem eksportowym Polski (udział 0,07%) i 65 partnerem w imporcie (udział 0,08%). Na dynamikę importu w szczególności wpłynęło zwiększenie importu aluminium i wyrobów aluminiowych oraz ryb.

W przypadku wymiany towarowej Polski z Islandią występuje duża koncentracja handlu w kilku wiodących branżach, co prowadzi do dużej fluktuacji wymiany handlowej.

Najważniejsze grupy towarowe w polskim eksporcie do Islandii w 2019 r. to:

  1. wyroby przemysłu elektromaszynowego – 61,4%, w tym urządzenia mechaniczne (11,5%), pojazdy mechaniczne i ich części (7,4%) oraz statki i łodzie (41,4%),
  2. artykuły rolno-spożywcze – 7,2%,
  3. wyroby metalurgiczne, głównie z żeliwa, stali i aluminium – 10,1%,
  4. wyroby przemysłu chemicznego – 6,2%, w tym głównie wyroby farmaceutyczne (2,7%) i tworzywa sztuczne (2,6%)

Najważniejsze grupy towarowe w polskim imporcie z Islandii:

  1. wyroby metalurgiczne – 46,9%, w tym aluminium  i wyroby z aluminium (44,8%), żeliwo i stal (2,1%),
  2. ryby – 47%.

Wzajemne inwestycje

Udziały kapitałowe firm islandzkich w Polsce wynoszą łącznie szacunkowo ok. kilkunastu mln PLN. Firmy islandzkie zatrudniały w Polsce łącznie poniżej tysiąca pracowników. Na uwagę zasługuje m.in. utworzenie oddziału największego banku islandzkiego Islandsbanki w Polsce, w Warszawie.
Inwestycje polskie w Islandii są niewielkie, wśród nich firma odzieżowa Reykiavik Raincoats.

Współpraca regionalna

Reykjavik jest miastem partnerskim (siostrzanym) Wrocławia od 2017 roku, zaś drugie co do wielkości islandzkie miasto Akureyri posiada umowę o współpracy z Jelenią Górą. Ważny symbol wzajemnej współpracy gospodarczej – fabryka Olza, produkująca bardzo popularne w Islandii wafle „Prince Polo” również mieści się w regionie Polski południowej. 

Współpraca samorządów gospodarczych

Istnieje Islandzko-Polska Izba Gospodarcza, scalona w sfederowaną Izbę Gospodarczą.  Samtök iđnađarins – SI – Federacja Przemysłu Islandzkiego dużą wagę przykłada do współpracy z Polską, pozyskiwania polskich partnerów biznesowych oraz pracowników i ekspertów z Polskich dla zrzeszonych w niej właścicieli spółek i przedstawicieli branż.

Dostęp do rynku

Dostęp do rynku dla polskich towarów i usług

Na półkach supermarketów islandzkich odnaleźć można bez trudu polskie towary. Istnieją również osobne sklepy z wyłącznie polskimi towarami w Islandii, głównie w Reykjaviku. Wafle „Prince Polo” można kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym lub stacji benzynowej. Polscy przedsiębiorcy prowadzą również małe i średnie przedsiębiorstwa w Islandii. Współpracą z Islandią zainteresowane były również największe polskie przedsiębiorstwa, takie jak Orlen. Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią bezpośrednie połączenie Warszawa – Reykjavik od 12 kwietnia 2025 r.

Dostęp do rynku pracy

Islandia jest popularnym celem emigracji zarobkowej Polaków. Polacy stanowią największą grupę imigrantów w Islandii. Łącznie Polaków na Islandii jest około 30 tys., czyli ok. 8 % ludności. Przepisy prawa islandzkiego zapewniają obywatelom UE takie same traktowanie jak obywatelom islandzkim. Wiele urzędów zamieszcza na stronach internetowych informacje w języku polskim. Istnieje możliwość wypełniania druków i dokonania rozliczenia podatkowego w języku polskim, a w wielu instytucjach obsługuje się polskich klientów w języku polskim.

Nabywanie i wynajem nieruchomości

Pomimo tego, iż Islandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, jest częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zatem Europejczycy nie potrzebują zgody na zakup nieruchomości w tym państwie. Kupcy spoza Europy muszą uzyskać zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Islandii.

System zamówień publicznych

Islandia stosuje przepisy własnego prawa krajowego dotyczące zamówień publicznych zgodnie z załącznikiem XVI do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Na podstawie: Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 461. Wersja obowiązująca od 3 marca 2018 r.

Różnice kulturowe w kontaktach biznesowych

Brak zasadniczych różnic kulturowych. Islandczycy bardzo przestrzegają zasady czasu wolnego – biura wielu instytucji pustoszeją około godziny 16:00, w piątki czas pracy biurowej jest skrócony, a wielu pracowników wykonuje pracę zdalnie. Istnieje gradacja załatwiania spraw – w pierwszej kolejności kontakt zdalny, e-mailowy, następnie rozmowa przez telefon, a w sprawach tego wymagających osobiste spotkanie. Jednocześnie, nierzadko  w celu zawarcia długofalowej współpracy i jej podtrzymywania, spotkania osobiste wydają się być nieodzowne. Dużo silniejsza niż w Polsce jest w Islandii rola związków zawodowych – znaczna większość pracowników jest uzwiązkowiona, co przyczynia się do wielu benefitów pracowniczych, rekreacyjno-wypoczynkowych i innych, a także do mocnej regulacji rynku pracy.
Hierarchia w firmach jest zazwyczaj płaska i obowiązują nieformalne stosunki między pracownikami, którzy na każdym szczeblu zwracają się do siebie po imieniu, dystans skracany jest do niezbędnego minimum. Preferowany kontakt z organami oraz instytucjami miejscowymi jest drogą e-mailową. Warto również uwzględnić fakt, że w większości branż działają branżowe związki zawodowe, które m.in. co roku negocjują  podwyżki płac i warunki zatrudnienia. Oczekuje się, że firmy zagraniczne działające na rynku islandzkim dostosują się do tych wymogów.
Warto pamiętać, by spotkania oraz wydarzenia biznesowe nie były organizowane w poniedziałki rano oraz piątki po 14.00. Należy także uwzględniać dni świąteczne i wolne od pracy, jak i sezon urlopowy trwający od połowy czerwca do połowy sierpnia. Istotna jest równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym.
Większość Islandczyków mówi płynnie po angielsku.

Przydatne kontakty i linki

Administracja Gospodarcza 
Kancelaria Prezydenta - https://www.forseti.is/ 
Kancelaria Premiera - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/forsaetisraduneytid/ 

Ministerstwa
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/utanrikisraduneytid/ 
Ministerstwo Kultury i Handlu - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/menningar-og-vidskiptaraduneytid/ 
Ministerstwo Edukacji i ds. Dzieci - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/mennta-og-barnamalaraduneytid/ 
Ministerstwo Finansów i Ekonomii - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/fjarmala-og-efnahagsraduneytid/ 
Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/matvaelaraduneytid/ 
Ministerstwo Zdrowia - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/heilbrigdisraduneytid/ 
Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/haskola-idnadar-og-nyskopunarraduneytid/ 
Ministerstwo Sprawiedliwości - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/domsmalaraduneytid/
Ministerstwo Infrastruktury - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/innvidaraduneytid/ 
Ministerstwo Spraw Socjalnych i Pracy - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/felags-og-vinnumarkadsraduneytid/ 
Ministerstwo Środowiska, Energii i Klimatu - https://www.stjornarradid.is/raduneyti/umhverfis-orku-og-loftslagsraduneytid/ 

Samorządy gospodarcze
Polska-Islandzka Izba Handlowa - https://polsk-islenska.is/polska-pl-2/ 
Islandsstofa, Business Iceland - https://www.islandsstofa.is/  

Prasa ekonomiczna 
Viðskiptablaðið - dziennik ekonomiczny https://vb.is/ 
Bændablaðið - dziennik rolniczy https://www.bbl.is/ 

Oficjalne strony o charakterze ekonomicznym
Seðlabanki Íslands - Bank Centralny https://www.sedlabanki.is/ 
Vinnumalastofnun - Urząd Pracy Islandii https://island.is/s/vinnumalastofnun 
Hagstofa  - Krajowy Urząd Statystyczny https://www.hagstofa.is/ 
Mast - Państwowa Inspekcja ds. Żywności i Weterynarii https://www.mast.is/ 
Skatturinn - Urząd Skarbowy (Podatki) https://www.skatturinn.is/ 

Wiadomości z Islandii po polsku
https://www.ruv.is/polski
https://icelandnews.is/


Data aktualizacji: 14.02.2025 r.