Instytut Pamięci Narodowej opowiedział historię Rodziny Ulmów w Islandii
28.01.2024
W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, już po raz piąty w Ambasadzie RP w Reykjaviku odbyło się spotkanie ku czci Ofiar Holokaustu. Tegoroczne spotkanie poświęcone było Rodzinie Ulmów z Markowej.
Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma nakreślił tło historyczne i zaprezentował tragiczną historię Józefa i Wiktorii Ulmów z siedmiorgiem dzieci, którzy 24 marca 1944 r. ponieśli męczeńską śmierć za ukrywanie Żydów pod okupacją niemiecką.
Zebranych powitał Ambasador RP w Islandii Gerard Pokruszyński. W spotkaniu wziął również udział Naczelny Rabin Islandii Avraham Feldman. Następnie odbyła się rozmowa z udziałem Profesora Marka Wierzbickiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Spotkanie zakończyło się pokazem filmu „Historia jednej zbrodni” (2023 r.) w reżyserii Mariusza Pilisa. Film opowiada przejmującą historię rodziny Ulmów, zamordowanych przez Niemców za to, że próbowali ratować życie dwóch żydowskich rodzin, Goldmanów i Szallów.
W dniach 26–27 stycznia 2024 r. przedstawiciele Biura Przystanków Historia IPN przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w polskich szkołach w Reykjaviku.
W dzienniku Morgunblaðið ukazał się wywiad z Dr. Mateuszem Szpytmą na temat Polaków, który z narażeniem własnego życia dostarczali Żydom pomocy w czasie II wojny światowej.