Konferencja o polskich badaczach, odkrywcach i podróżnikach
18.10.2023
Na Uniwersytecie Islandzkim odbyła się konferencja pod tytułem At the 'Edge of the World'. Achievements of Polish Researchers, Travellers, Explorers. Wzięli w niej udział uznani Polscy badacze regionów polarnych przebywający w Reykjaviku z okazji Arctic Circle Assembly oraz wybitny antropolog Prof. Aleksander Posern-Zieliński.
W związku z Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego 2023 na Uniwersytecie Islandzkim odbyła się konferencja o polskich badaczach, odkrywcach i podróżnikach. Konferencję organizowała Ambasada RP w Reykjaviku we współpracy z Polskim Konsorcjum Polarnym, Centrum Języków Uniwersytetu Islandzkiego, Wydziałem Języków i Kultur, w którym niedawno powstał program Studiów Polskich, a także Wydziałem Nauk o Przyrodnictwie i Środowisku oraz Wydziałem Geologii Uniwersytetu Islandzkiego.
Aleksander Posern-Zieliński, Profesor Instytutu Antropologii i Etnologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosił referat o biografii i odkryciach słynnego polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873) oraz jego następcach. Wśród licznych polskich podróżników i badaczy odległych krajów i kultur na szczególną uwagę zasługują ci, którzy wnieśli znaczący wkład do nauki światowej. W zakresie geografii i etnologii byli to: Ignacy Domeyko – badacz Ameryki Południowej, Jan Stanisław Kubary – badacz Oceanii, Bronisław Malinowski – antropolog opisujący kultury Nowej Gwinei i Melanezji, Stefan Szolc-Rogoziński i Jan Czekanowski – badacze Oceanii, Afryki oraz Bronisław Piłsudski i Maria Czaplicka – studiujący kultury rdzennej ludności Syberii.
Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk opowiadała o Henryku Arctowskim oraz Antonim Bolesławie Dobrowolskim, polskich pionierach badań nad Arktyką.
Druga część konferencji poświęcona była pracy współczesnych polskich badaczy Arktyki. Polscy członkowie Polskiego Konsorcjum Polarnego, w tym Profesor Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Doktor Wojciech Dobiński z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Profesor Wiesław Ziaja z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Profesor Monika Kusiak z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk opowiedzieli o prowadzonych przez siebie badaniach naukowych. Naukowcy podzielili się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami, przedstawili najistotniejsze zagadnienia naukowe w glacjologii oraz opowiedzieli jak wygląda ich codzienna praca i pobyt w polskich stacjach polarnych.
Panele moderowały dr Anna Karlsdóttir oraz prof. Ingibjörg Jónsdóttir z Uniwersytetu Islandzkiego.