W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

COI

Jesteśmy największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego

Logo COI na szaroniebieskim tle.
  • Utrzymujemy i rozwijamy największe systemy IT w państwie
  • Tworzymy i udostępniamy e-usługi ułatwiające życie każdemu z nas
  • Dbamy o państwowe rejestry i zbiory danych
  • Zatrudniamy ponad 700 specjalistów!  

Świadczymy kompleksowe usługi IT&N

Zapewniamy rozwój, poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych.

  • Chcesz tworzyć innowacyjne rozwiązania, z których będzie mógł korzystać każdy Polak?
  • Chcesz mieć wpływ na przyszłość cyfryzacji w Polsce?
  • Chcesz dołączyć do grona naszych ekspertów IT?

 

Czekają na Ciebie największe projekty informatyczne realizowane w kraju.

Szukamy ludzi otwartych, ambitnych, dla których tworzenie dobrego kodu to pasja, a nie tylko praca.

To nasz zespół stworzył m.in. te najważniejsze systemy w Państwie:

Mój GOV

Jedno logowanie daje błyskawiczny dostęp do informacji gromadzonych w rejestrach państwowych oraz licznych e-usług publicznych. To też nowoczesna skrzynka do błyskawicznej komunikacji z urzędami i instytucjami.

Dostęp do naszych osobistych danych zgromadzonych m.in w rejestrze PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych oraz danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów nt. posiadanych pojazdów jeszcze nigdy nie był tak prosty!

NAJPOPULARNIEJSZE USŁUGI TERAZ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI:
Mój Pojazd – sprawdź informacje o swoich pojazdach
Pismo ogólne – wyślij pismo w dowolnej sprawie do urzędu
Dowód osobisty – uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną

ZŁOŻENIA PROJEKTU:
- Tworzymy e-usługi cyfrowe
- Przyjmujemy punkt widzenia obywatela, a nie urzędu
- Współpracujemy z ministerstwami instytucjami publicznymi

W pracach projektowych zastosowano najnowsze trendy w dziedzinie User Experience (doświadczenie użytkownika) oraz przyjęto zasadę „mobile first” (najpierw wersja mobilna) – tak, by wszystkie rozwiązania były dostępne z użyciem urządzeń mobilnych.

Profil Zaufany

Profil Zaufany to narzędzie pozwalające na weryfikację tożsamości obywatela w kontaktach z administracją.

Profil zaufany to narzędzie pozwalające na weryfikację tożsamości obywatela w kontaktach z administracją. Z profilu zaufanego korzysta już ponad 13 milionów użytkowników.

UŻYWANE TECHNOLOGIE
- Przy budowie PZ wykorzystujemy otwarte technologie: JAVA, WebService-SOAP/REST, XML, SQL
- Tworzymy nowe moduły z wykorzystaniem JavaEE, EJB, JSF
- Zwinnie wytwarzamy oprogramowanie wykorzystując nowoczesny ekosystem programistyczny w tym JIRA, Confluence, Artifactory, SonarQube, narzędzia JetBrains
- W codziennej pracy stosujemy metodyki SCRUM w multidysyplinarnych zespołach łączących analityków, programistów i testerów wspólnie budujących rozwiązania
- Stosujemy proces Continuous Integration wspierany przez Jenkins
- Automatyzujemy testy tworzonego oprogramowania korzystając z jMeter, SoapUI

mObywatel

Aplikacja mObywatel, jest cyfrowym portfelem na dokumenty. Za pomocą smartfona obywatele mogą w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane.

Dane w mObywatelu są pobierane w trybie rzeczywistym z różnych państwowych rejestrów i systemów. Przykładowo eRecepta korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, mPojazd zawiera informacje pobrane z bazy CEPiK, a mTożsamość z Systemu Rejestrów Państwowych.

Zespół COI wciąż pracuje nad rozwojem aplikacji mOBywatel, ale już jest dostępnych wiele funkcji, z których można korzystać na codzień.

Dostępne dokumenty i funkcje

  Aktualnie posiadacze aplikacji mogą korzystać z następujących dokumentów:

  • mObywatel – główny dokument w mObywatelu nazywa się tak samo, jak cała aplikacja. To dawna mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z naszego dowodu osobistego. Możemy użyć tego dokumentu, żeby wylegitymować się np. podczas wyborów, w recepcji hotelu czy też odbierając list na poczcie.
  • mPrawo Jazdy – zawiera odwzorowanie danych ze zwykłego prawa jazdy. Może być przydatne, gdy plastikowy dokument zostawimy w domu, a chcemy np. wypożyczyć samochód lub pokazać kierowcy auta, z którym mieliśmy kolizję. Za pomocą mPrawa Jazdy możemy udowodnić uprawnienia do kierowania i załatwić sprawę bez wzywania policji.
  • mPojazd – to moduł zawierający odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu.
  • Unijny Certyfikat COVID – jest przydatny głównie podczas podróży za granicę, zawiera kod QR potwierdzający, że jesteśmy zaszczepieni. UCC zastąpił wcześniej dostępny w mObywatelu Krajowy Certyfikat COVID.
  • Karta Dużej Rodziny – to cyfrowa wersja KDR, która pozwala rodzinom korzystać ze zniżek w instytucjach publicznych i prywatnych firmach.
  • mLegitymacja szkolna/studencka – dzięki niej możemy potwierdzić, że jesteśmy uczniami lub studentami, nawet jeśli zapomnieliśmy plastikowego dokumentu z domu.
  • mLegitymacja UUT – pozwala pracownikom kolei korzystać ze zniżek.

Pozostałe funkcje mObywatela:

  • eRecepta – moduł umożliwiający pobieranie, przeglądanie i realizowanie recept w aptece. Zamiast podawać farmaceucie kod otrzymany od lekarza wraz ze swoim numerem PESEL, wystarczy pokazać kod wyświetlany na ekranie smartfona.
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – to zintegrowany bilet na pociągi, autobusy oraz tramwaje, z którego można korzystać w województwie małopolskim.
  • Bilety kolejowe – pozwala wyświetlić na smartfonie bilety zakupione w systemie PKP Informatyka (bilkom.pl) oraz na stronie bilet.wielkopolskiebilety.pl.
  • Polak za granicą – zawiera porady związane z bezpieczeństwem, obyczajami, kulturą i sposobami podróżowania dla osób wyjeżdżających do innych krajów.
  • Punkty Karne – ten moduł aktywuje się automatycznie, gdy dodamy do mObywatela dokument mPojazd. Umożliwia sprawdzenie liczby oraz daty ważności punktów karnych.
  • Diia – pozwala obywatelom Ukrainy potwierdzać swoją tożsamość w urzędach.

Ponadto mObywatel umożliwia przekazywanie/potwierdzanie danych tożsamości w systemach np.: e-urząd skarbowy/ePIT, usługi w PZU, w Pekao SA.

Aktualnie prowadzone są prace nad wdrożeniem w aplikacji nowego modułu - platformy szybkich płatności danin publicznych.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Baza danych dotycząca pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz kierowców.

W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) gromadzone są dane o wszystkich pojazdach oraz uprawnieniach do ich kierowania. Centralny Ośrodek Informatyki prowadzi prace nad modernizacją tej ewidencji. 13 listopada 2017 roku uruchomiliśmy pierwszy etap projektu modernizacji CEPiK obejmujący Centralną Ewidencją Pojazdów.

Uruchomiony produkcyjnie system zapisuje i przetwarza online dane z wydziałów komunikacji, dane o badaniach technicznych czy wyniki kontroli drogowych, system regularnie zasilany jest też danymi o polisach OC dla pojazdów. Dzięki wprowadzeniu nowego systemu możliwe było m.in. uruchomienie w 2018 roku usługi jazdy bez potrzeby posiadania przy sobie Dowodu Rejestracyjnego.

UŻYWANE TECHNOLOGIE
- Przy budowie CEPiK 2.0 wykorzystujemy technologie: JAVA, Groovy, WebService/SOA, XML, PL/SQL, Oracle, Pentaho,
- Tworzymy nowe moduły z wykorzystaniem JavaEE, Angular, Lifray SOAP‑WS
- Zwinnie wytwarzamy oprogramowanie wykorzystując nowoczesny ekosystem programistyczny w tym JIRA, Confluence, Artifactory, SonarQube, narzędzia JetBrains (InteliJ)
- W codziennej pracy stosujemy metodyki SCRUM w multidysyplinarnych zespołach łączących analityków, programistów i testerów wspólnie budujących rozwiązania
- Stosujemy proces Continuous Integration wspierany przez Jenkins
- Automatyzujemy testy tworzonego oprogramowania korzystając z  Selenium, jMeter, ReadyAPI, Spock

e-Dowód

Bezpieczne i bezpłatne narzędzie do komunikacji elektronicznej obywateli z administracją.

E-dowód to bezpieczne i powszechnie dostępne narzędzie do komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Zdalnie możesz sprawdzić czy dowód osobisty jest ważny i czy nowy dokument jest gotowy do odbioru. 

E-dowód został wyposażony w środek identyfikacji elektronicznej, nazwany „podpisem osobistym”. Potwierdzenie tożsamości w usługach online w praktyce wymaga przyłożenia nowego dowodu do czytnika oraz wpisania znanego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Wydawanie nowych dowodów rozpoczeło się w marcu 2019 r. Nie ma przy tym konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów - te zachowują ważność. E-dowód może być wydany przed upływem terminu ważności dokumentu na wniosek zainteresowanego.

Wdrożenie e-dowodu jest wielkim krokiem do upowszechnienia bezpiecznej komunikacji elektronicznej obywatela z administracją publiczną.
Dodatkowe informacje na temat e‑Dowodu są dostępne w następującej lokalizacji https://www.gov.pl/web/e‑dowod.

ePUAP

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to kontakt z różnymi urzędami i możliwość załatwienia wielu spraw przez Internet. ePUAP to również oficjalne źródło wzorów dokumentów elektronicznych i platforma integrująca tysiące instancji urzędowych systemów EZD. Możesz zrobić to przez ePUAP. ePUAP to oficjalne, bezpłatne elektroniczne skrzynki podawcze (ESP) dla Obywateli.

To ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która na mocy ustawy, zapewnia ustandaryzowaną komunikację pomiędzy:
- obywatelami a administracją publiczną
- przedsiębiorcami a administracją publiczną
- instytucjami administracji publicznej

WYKORZYSTYWANE TECHNOLOGIE I STANDARDY
- Przy budowie ePUAP korzystamy z otwartych technologii: JAVA, WebService-SOAP/REST, XML, SQL
- Tworzymy nowe moduły z wykorzystaniem JavaEE, EJB, Springboot, JSF
- Zwinnie wytwarzamy oprogramowanie wykorzystując nowoczesny ekosystem programistyczny w tym JIRA, Confluence, narzędzia JetBrains
- W codziennej pracy stosujemy metodyki SCRUM w multidysyplinarnych zespołach łączących analityków, programistów i testerów wspólnie budujących rozwiązania
- Automatyzujemy testy tworzonego oprogramowania korzystając z jMeter, SoapUI

LOGIN.GOV.PL

To rozwiązanie, które pozwala w prosty i bezpieczny sposób logować się do usług w różnych serwisach publicznych i potwierdzać tożsamość online.

Koniec z zapamiętywaniem wielu metod logowania do różnych systemów.

Obywatel będzie mógł użyć wybranego przez siebie środka identyfikacji elektronicznej (np. edowodu lub mechanizmu identyfikacji wykorzystywanego w systemie bankowym, z którego na co dzień korzysta) w celu potwierdzenia swojej tożsamości w publicznej usłudze online.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU:
1. DOSTAWCA PUBLICZNEJ USŁUGI ONLINE NIE BĘDZIE MUSIAŁ MARTWIĆ SIĘ, JAK ROZPOZNAĆ, ŻE KOWALSKI TO KOWALSKI.
Wystarczy, że dostawca usługi podłączy swój system do login.gov.pl, który pozwoli uwierzytelnić użytkownika.

2. OBUSTRONNE BEZPIECZEŃSTWO. 
Do login.gov.pl są podłączane tylko systemy identyfikacji spełniające określone wymagania, dlatego obywatel i dostawca usług mają zagwarantowane bezpieczeństwo.

UŻYWANE TECHNOLOGIE
- Przy budowie Login.gov.pl wykorzystujemy otwarte technologie: JAVA, SAML, WebService-SOAP, XML, SQL
- Tworzymy nowe moduły z wykorzystaniem JavaEE, EJB, JSF
- Zwinnie wytwarzamy oprogramowanie wykorzystując nowoczesny ekosystem programistyczny w tym JIRA, Confluence, Artifactory, SonarQube, narzędzia JetBrains
- W codziennej pracy stosujemy metodyki SCRUM w multidysyplinarnych zespołach łączących analityków, programistów i testerów wspólnie budujących rozwiązania
- Stosujemy proces Continuous Integration wspierany przez Jenkins
- Automatyzujemy testy tworzonego oprogramowania korzystając z jMeter, SoapUI

 

Wideo

Zdjęcia (7)

JS hide menu

{"register":{"columns":[]}}