Izrael znosi testy na COVID dla podróżnych
20.05.2022
Z dniem 21 maja 2022 r. została zniesiona konieczność wykonywania testów na COVID przed wyjazdem i po przyjeździe do Izraela oraz kwarantanny dla podróżnych (warunki wjazdu w tekście poniżej).
Wyczerpujące informacje na temat zasad wjazdu oraz kwarantanny znajdą Państwo na portalu izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Poniższa informacja ma charakter ogólny i odnosi się do najbardziej typowych przypadków. Bardziej szczegółowe informacje (w tym odnoszące się do wyjątków) znajdziecie Państwo na ww. portalu.
Zasady wjazdu do Izraela
Do Izraela mogą wjeżdżać wszyscy cudzoziemcy, bez względu na wiek oraz stan zdrowia, tj. osoby zaszczepione, niezaszczepione i ozdrowieńcy. Możliwość wjazdu zależy jednak od spełnienia poniższych warunków i dotyczy jedynie terytorium Izraela oraz wschodniej Jerozolimy (nie obejmuje zatem automatycznie Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy – podróż na te terytoria może wymagać odrębnej zgody władz izraelskich).
Formularz wjazdowy (lokalizacyjny)
W ciągu 10 dni przed podróżą do Izraela (ale lepiej wcześniej niż później) każdy podróżny jest obowiązany wypełnić formularz on-line.
Ubezpieczenie zdrowotne
Każdy podróżny jest obowiązany przedstawić dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego koszty leczenia COVID. Zaleca się, by polisa pokrywała również ewentualne koszty skierowania do odbycia obowiązkowej kwarantanny w wyznaczonym ośrodku.
Z obowiązku posiadania ubezpieczenia zwolnieni są jedynie obywatele Izraela oraz rezydenci Izraela posiadający wizy A/1, A/2, A/3, A/4, A/5 oraz B/1, którzy są objęci ubezpieczeniem medycznym przez swojego pracodawcę.
Podsumowanie zasad wjazdu (w skrócie)
Każdy podróżny udający się do Izraela (począwszy od 21 maja 2022 r.) jest obowiązany:
- wypełnić elektroniczny formularz wjazdowy w przeciągu 10 dni przed podróżą (im wcześniej, tym lepiej);
- posiadać medyczne ubezpieczenie covidowe.
Tym samym od 21 maja 2022 r. nie ma już obowiązku wykonywania testów na COVID przed przyjazdem lub po przyjeździe do Izraela, jak również poddawania się kwarantannie dla przyjeżdżających.
Za zaszczepionych i ozdrowieńców uznawane są osoby, które posiadają certyfikaty ozdrowienia weryfikowalne cyfrowo (posiadają kod QR) w systemie izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Z listą państwa wydających takie certyfikaty można zapoznać się na portalu izraelskiego Ministerstwa Zdrowia. Lista ta obejmuje m. in. wszystkie państwa członkowskie UE, w tym Polskę.
Informacja dla obywateli polskich przebywających w Izraelu lub w Palestynie
Informacje na temat środków zaradczych wprowadzanych na terenie okręgu konsularnego w związku z epidemią COVID-19 można znaleźć na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia (w języku angielskim, rosyjskim, hebrajskim i arabskim) oraz palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia (w języku arabskim i angielskim).
Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń miejscowych służb sanitarno-epidmiologicznych.
W przypadku konieczności uzyskania zezwoleń pobytowych należy kontaktować się z najbliższym oddziałem terenowym izraelskiego MSW (Misrad Hapnim).
Informacja dla podróżnych opuszczających Izrael
W sytuacji braku bezpośrednich lotów pomiędzy Polską a Izraelem powrót do Polski jest możliwy poprzez transfer przez terytorium państwa trzeciego.
W przypadku tranzytu do Polski przez terytorium państwa trzeciego należy zapoznać się z informacjami na temat zasad wjazdu/przejazdu przez to państwo. Informacje takie można znaleźć na stronach polskich służb dyplomatyczno-konsularnych w danym państwie lub kontaktując się bezpośrednio (mailowo, telefonicznie) ze służbami konsularnymi tego państwa na terenie Izraela i/lub polskimi służbami konsularnymi w tym państwie.
Szczegółowe informacje na temat wymogów, które należy spełnić przed opuszczeniem Izraela są dostępne są na stronie internetowej izraelskiego Ministerstwa Zdrowia.
Kompleksową informację i zalecenia dotyczące epidemii COVID-19 na obszarze Polski znajdą Państwo na oficjalnym portalu rządowym.