Nowe izraelskie regulacje dotyczące wjazdu i pobytu cudzoziemców na Zachodnim Brzegu
20.10.2022
W dniu 20 października 2022 r. weszły w życie nowe izraelskie regulacje w zakresie wjazdu i pobytu cudzoziemców na Zachodnim Brzegu Jordanu (Palestyna).
Z nową procedurą można zapoznać się na stronie internetowej izraelskiej wojskowej administracji na terytoriach palestyńskich (CoGAT Coordination of Government Activities in the Territories), która odpowiada za jej przygotowanie i implementację.
Co do zasady rzeczona procedura dotyczy osób, których jedynym lub zasadniczym celem podróży jest Zachodni Brzeg (nie dotyczy zatem osób podróżujących do Izraela, które planują odwiedzić również Zachodni Brzeg).
Nowe przepisy regulują wydawanie:
- wiz krótkoterminowych (pobyt do 3 miesięcy, np. odwiedziny, wizyty turystyczne, biznesowe i inne);
- zezwoleń pobytowych (pobyt dłuższy niż 3 miesiące np. studenci, pracownicy, wykładowcy itd.);
- zezwoleń pobytowych dla małżonków obywateli Palestyny.
W ich świetle wjazd na Zachodni Brzeg powinien nastąpić od strony terytorium Jordanii przez przejście graniczne „Allenby Bridge/King Hussein”. Podróż, której jedynym lub zasadniczym celem jest Palestyna, z wykorzystaniem przejścia granicznego na lotnisku im. Ben Guriona w Tel Awiwie (lub innego izraelskiego przejścia granicznego) może spotkać się z odmową wjazdu ze strony izraelskich służb granicznych.
Mając na uwadze, że nowe regulacje nie są dostatecznie precyzyjne i nie jest jasne w jaki sposób będą intepretowane, jak dokładnie będzie wyglądała procedura wnioskowania o wizy oraz w jakim stopniu i zakresie będą dotyczyć cudzoziemców (w tym polskich obywateli) podróżujących na Zachodni Brzeg, zalecamy każdorazowo przed podróżą podjęcie kontaktu z władzami izraelskimi:
- CoGAT (Coordination of Government Activities in the Territories):
tel.: +972 3 697 7577
e-mail: inquiries@cogat.gov.il
- Ambasada Izraela w Warszawie:
Pełne dane kontaktowe na stronie internetowej ambasady: https://embassies.gov.il/warsaw/AboutTheEmbassy/Pages/About-the-embassy.aspx
Kwestia wjazdu do Palestyny leży bowiem w faktycznie wyłącznej kompetencji władz izraelskich, a decyzję w przedmiocie udzielenia prawa wjazdu podejmuje każdorazowo funkcjonariusz izraelskich służb granicznych. Z tego względu niezwykle istotne jest, by osoby podróżujące do Palestyny podejmowały wszelkie decyzje wyjazdowe w oparciu o informacje uzyskane od właściwych w tej materii władz izraelskich.