Informacja nt. możliwości składania wniosków o dofinansowanie ze środków polonijnych - wnioski na 2025 r.
17.10.2024
Ambasada RP w Ottawie oraz Konsulaty Generalne RP w Montrealu, Toronto oraz Vancouver zapraszają wszystkich zainteresowanych pozyskaniem środków na działalność polonijną w roku 2025 do składania wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć z funduszy na współpracę z Polonią i Polakami za granicą w dyspozycji placówki.
Wnioski mogą składać organizacje lub osoby fizyczne zamieszkujące na terenie danego okręgu konsularnego do odpowiedniej placówki:
Konsul RP w Ottawie – Okręg konsularny Konsula RP obejmuje terytorium miasta stołecznego Ottawy oraz należące do prowincji Ontario hrabstwa: Ottawa-Carleton, Lanark, Prescot-Russel, Stormont-Dundas-Glengarry, Leeds-Grenville, Frontenac, Lennox, Addington, Renfrew, aż do okolic Kingston.
Konsulat Generalny RP w Montrealu – Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Montrealu obejmuje prowincje Quebec, Nowa Szkocja, Nowy Brunszwik, Nowa Funlandia i Labrador, Wyspa Księcia Edwarda.
Konsulat Generalny RP w Toronto – Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Toronto obejmuje Ontario (poza okręgiem konsularnym Ambasady RP w Ottawie), Manitoba, Nunavut.
Konsulat Generalny RP w Vancouver – Okręg konsularny Konsulatu Generalnego RP w Vancouver obejmuje Kolumbia Brytyjska (BC), Alberta (AB), Saskatchewan (SK), Terytoria Północno-Zachodnie (NWT), Jukon (YT).
Termin składania wniosków upływa 15 listopada 2024 r.
1. Wnioski można składać pocztą elektroniczną na odpowiedni adres mailowy wg poniższej listy. Każdy składający wniosek otrzyma potwierdzenie jego otrzymania przez Konsulat. W przypadku nieotrzymania potwierdzenia, prosimy o kontakt w celu potwierdzenia przyjęcia wniosku.
Konsul RP w Ottawie – ottawa.konsul@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Montrealu – dorota.lipska@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Toronto – toronto.polonia-prom@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Vancouver – vancouver.info@msz.gov.pl
2. Częścią komplementarną wniosku jest wypełnione i podpisane oświadczenie w sprawie unikania podwójnego finansowania (poniżej), który prosimy odesłać w formacie PDF (skan) lub JPG razem z wnioskiem. Podpisane oświadczenie jest niezbędne dla oceny projektu. Brak tego dokumentu stanowi podstawę do nierozpatrzenia wniosku.
INFORMACJE PODSTAWOWE DOT. SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Wnioski o dofinansowanie działalności polonijnej mogą składać organizacje i osoby indywidualne. Wnioski mogą dotyczyć wszelkich form działalności polonijnej, z wyjątkiem organizacji przyjęć i bankietów. Będą rozpatrywane w dwóch kategoriach:
1. FUNDUSZ SZKOLNICTWO POLSKIE ZA GRANICĄ – organizacja m.in.: zajęć języka polskiego i w języku polskim; zajęć dodatkowych, imprez i konkursów dla dzieci i młodzieży; uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
2. FUNDUSZ POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ – organizacja wydarzeń w zakresie podtrzymywania polskiej kultury, tradycji oraz dziedzictwa m.in.: konferencji, seminariów, pokazów filmowych, obchodów ważnych rocznic, koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych, dni kultury polskiej.
Wniosek musi zawierać wszystkie następujące informacje:
- Tytuł projektu
- Całkowity koszt realizacji
- Wnioskowana kwota dofinansowania z funduszy polonijnych
- Pozostałe źródła finansowania, wkład rzeczowy partnerów/sponsorów
- Szczegółowy kosztorys (nazwa wydatku, koszt jednostkowy, koszt całkowity)
- Organizatorzy i partnerzy projektu
- Miejsce i termin realizacji projektu
- Cel realizacji projektu (zakładane rezultaty)
- Opis projektu i harmonogram działań
- Adresaci projektu
- Dane kontaktowe osoby odpowiedzialnej za projekt (telefon, e-mail)
Dla ułatwienia można posłużyć się wzorem wniosku poniżej.
Jedna osoba lub organizacja może ubiegać się o dofinansowanie jednego lub więcej projektów.
Wnioski złożone w wyznaczonym terminie zostaną ocenione według następujących kryteriów:
- Zgodność z priorytetami Rządu RP w zakresie współpracy z Polonią i Polakami za granicą:
- Wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i wiedzy o Polsce wśród Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących.
- Zachowanie i umacnianie polskiej tożsamości; zapewnienie możliwości uczestniczenia w kulturze narodowej.
- Wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych poprzez podnoszenie efektywności ich działania, wzrost aktywności w życiu publicznym w krajach zamieszkania oraz popularyzowanie wiedzy o przysługujących im prawach.
- Wspieranie powrotów Polaków do kraju; tworzenie zachęt do osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia.
- Rozwój kontaktów - młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych, sportowych oraz współpracy samorządów – z Polską.
- Celowość
- Potrzeba kontynuacji
- Efektywność
- Innowacyjność
- Współudział innych podmiotów w finansowaniu
Wnioski wybrane przez placówki podlegają zatwierdzeniu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie. Decyzja o przyznaniu dofinansowania powinna zapaść do końca marca 2025 roku.
Dodatkowe informacje na temat funduszy polonijnych i zasad ich przyznawania można uzyskać mailowo w odpowiednim urzędzie konsularnym.
Materiały
Wniosek - kosztorys 2025Wniosek_-_Kosztorys_uproszczony_wzor_2025.xls 0.04MB oświadczenie - unikanie podwójnego finansowania 2025
Oświadczenie_unikanie_podwójnego_finansowania_2025.pdf 0.59MB