W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Bezpieczeństwo

W Kanadzie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali i utrzymuje się na tym poziomie od października 2014 r. Bądź czujny w miejscach publicznych, zgłaszaj policji podejrzane zachowania, śledź doniesienia medialne dotyczące zagrożeń. Przestrzegaj oficjalnych zaleceń władz lokalnych. Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie odbywają się zgromadzenia lub demonstracje. Więcej informacji znajdziesz na stronie rządu Kanady.

W Kanadzie możemy czuć się bezpiecznie, jeśli zachowamy podstawowe zasady ostrożności. Powinniśmy jednak pamiętać, że w większych miastach kanadyjskich zdarzają się przypadki przestępczości kryminalnej. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, ale także centrów miast wyludniających się zwykle wieczorem.

Osobne zagrożenie stanowi przyroda i trudny klimat. Kanada ma dość surowy klimat oraz spory obszar niezagospodarowanych i niezaludnionych terenów. Jeśli planujesz wyjazd w plener, zachowaj ostrożność. Niebezpieczeństwo wiąże się ze słabo rozwiniętą siecią dróg i szlaków turystycznych. Uważaj również na dzikie zwierzęta, które mogą Cię zaatakować w sytuacji zagrożenia. W wielu turystycznych regionach Kanady możesz spotkać niedźwiedzie, wilki, pumy, kojoty, szopy pracze czy skunksy. Jeśli planujesz pobyt na terenach nadmorskich, w szczególności nad Pacyfikiem, uważaj na niebezpiecznie wysokie fale.

W niektórych regionach w Kanadzie zdarzają się trzęsienia ziemi. Od lipca do listopada pojawiają się również huragany i tsunami. Bądź ostrożny i stosuj się do zaleceń lokalnych władz. Informacje i porady, jak zachować się w razie katastrof naturalnych, znajdziesz na stronie.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • paszport – TAK
  • paszport tymczasowy – TAK
  • dowód osobisty – NIE

2. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Dokument musi być ważny i akceptowany przez Immigration, Refugees and Citizenship Canada. Ważność dokumentu podróży wpływa na ustalenie maksymalnej długości pobytu w Kanadzie.

3. Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie, jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a Twój planowany pobyt potrwa maksymalnie do 6 miesięcyPotrzebujesz natomiast ważną Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA), która jest wymagana od obywateli Polski przy przyjeździe do Kanady drogą lotniczą lub przy podróżowaniu tranzytem przez kanadyjskie lotniskoNie potrzebujesz eTA, jeśli zamierzasz podróżować do Kanady drogą lądową: samochodem, pociągiem, autobusem lub statkiem (również statkiem wycieczkowym). 

Tak, jeśli ubiegasz się o wyjazd do Kanady w ramach poniższych programów:

  • Praca i nauka

Zanim złożysz wniosek o zezwolenie na pracę, naukę czy wpis do rejestru gości, sprawdź okres ważności Twojego dokumentu podróży. Wpływa to na ustalenie maksymalnej długości Twojego pobytu w Kanadzie. Jeśli po przyjeździe do Kanady otrzymasz nowy dokument podróży, możesz złożyć wniosek o przedłużenie pobytu.

Jeżeli otrzymasz list od osoby lub firmy, która zaprasza Cię do Kanady, zabierz dokument ze sobą. Funkcjonariusz służby granicznej może Cię poprosić o pokazanie tego listu. Więcej informacji znajdziesz na stronie.

  • Express Entry

Sprawdź czy ważność Twojego paszportu upływa w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o pobyt stały w Kanadzie. Jeśli tak i jednocześnie starasz się o wizę za pośrednictwem programu Express Entry, to aplikuj o nowy paszport. Następnie zaktualizuj informacje o nowym paszporcie we wniosku Express Entry.

Kanadyjska administracja zamieszcza wizę w dokumencie podróży. Dlatego musisz mieć co najmniej 1 wolną stronę w paszporcie.

4. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Tak, ważna Elektroniczna Autoryzacja Podróży (eTA) jest wymagana od obywateli Polski przy przyjeździe do Kanady drogą lotniczą lub przy podróżowaniu tranzytem przez kanadyjskie lotnisko – przepisy dla krajów zwolnionych z obowiązku wizowego. Nie potrzebujesz eTA, jeśli zamierzasz podróżować do Kanady drogą lądową: samochodem, pociągiem, autobusem lub statkiem (również statkiem wycieczkowym). eTA jest połączona elektronicznie z Twoim paszportem. eTA jest ważna przez okres maksymalnie pięciu lat lub do czasu wygaśnięcia ważności Twojego paszportu – w zależności od tego, która data jest wcześniej. Jeśli wyrobisz sobie nowy paszport, musisz aplikować o nową eTA. Nie potrzebujesz tego dokumentu w podróżach wewnątrz Kanady.

eTA nie gwarantuje jednak wjazdu do Kanady. Ostateczna decyzja należy do urzędnika kanadyjskiego na lotnisku.

5. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Małoletni podróżujący samodzielnie lub bez rodzica/ów, opiekuna/ów prawnych powinien być zaopatrzony w dokumenty notarialnie poświadczone i przetłumaczone na język angielski lub francuski. Przygotuj – jeśli dotyczy:

  • paszport dziecka,
  • kopię aktu urodzenia dziecka, 
  • pismo od jednego lub obojga rodziców, lub opiekuna prawnego, upoważniające małoletniego do podróży do Kanady, oraz
  • inne dokumenty, takie jak dokumenty adopcyjne lub orzeczenie o opiece nad dzieckiem – w zależności od tego, czy małoletni podróżuje samodzielnie czy nie.

Więcej informacji o podróży do Kanady z niepełnoletnim znajdziesz na kanadyjskiej stronie rządowej.

 6. Zasady pobytu

Możesz przebywać w Kanadzie maksymalnie do 6 miesięcy przy każdym przylocie z ważną Elektroniczną Autoryzacją Podróży (eTA). Natomiast jeśli masz zezwolenie na wjazd do Kanady, urzędnik kanadyjski decyduje o długości pobytu i może zezwolić na pobyt krótszy lub dłuższy niż 6 miesięcy. Ostateczna decyzja należy do urzędnika kanadyjskiego na lotnisku.

  • Urzędnik kanadyjski zazwyczaj wbija do paszportu stempel z datą, do kiedy najpóźniej musisz opuścić Kanadę.
  • Jeśli nie otrzymasz stempla w paszporcie, możesz zostać w Kanadzie przez 6 miesięcy od dnia wjazdu do Kanady lub do momentu wygaśnięcia ważności Twojego paszportu – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.
  • Jeśli potrzebujesz stempla w Twoim paszporcie, poproś urzędnika kanadyjskiego o wbicie daty.
  • Jeśli chcesz zostać dłużej niż masz wskazany termin powrotu w zezwoleniu, złóż wniosek o przedłużenie pobytu co najmniej 30 dni przed upływem tego terminu.

Zdrowie

Kanada nie wymaga szczepień od osób przyjeżdżających z Polski. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Opieka medyczna w Kanadzie jest dostępna i na dobrym poziomie, ale jej koszty są wysokie. Obcokrajowcy muszą płacić za opiekę medyczną. Wizyta u lekarza ogólnego zwykle wynosi co najmniej 100 CAD, doba w szpitalu od 500 do kilku tysięcy CAD, bez badań i zabiegów. Konieczne jest więc ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Najlepiej, żeby była to polisa firmy znanej i mającej przedstawicielstwa w Kanadzie.

Bezwzględnie zalecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia i hospitalizacji w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem oraz transportu medycznego.

Do Kanady możesz przywozić leki lub urządzenia medyczne do użytku osobistego bez konieczności posiadania specjalnej licencji na import, ale w określonej ilości – zapas maksymalnie na 90 dni lub pojedynczy cykl leczenia. Jeśli podróżujemy z lekami na receptę, przywozimy ze sobą tylko maksymalny zapas na 90 dni na użytek własny lub użytek osoby/zwierzęcia znajdujących się pod naszą opieką podczas podróży. Zalecamy, żeby podróżować z taką ilością leków na własny użytek, które wystarczą na okres zaplanowanego pobytu. Jeśli będziesz przebywać dłużej niż trzy miesiące, możesz, co trzy miesiące, wwozić pocztą lub kurierem do Kanady dodatkowe 90-dniowe zapasy.

Bądź gotowy do przedstawienia dowodu swojego pobytu takich jak paszport czy wiza. Wszelkie szczegółowe zapytania dotyczące możliwości przywozu lekarstw z zagranicy do Kanady możesz kierować do kanadyjskiego programu zgodności produktów zdrowotnych na granicach (Health Products Border Compliance Program): hpbcp-pcpsf@hc-sc-gc.ca, +1 (833) 622-0414 z Kanady lub USA, +1 (204) 594-8061 z pozostałych krajów. W kwestiach uzyskania informacji dotyczących innych możliwych ograniczeń, skontaktuj się z Kanadyjskim Biurem ds. Substancji Kontrolowanych (Office of Controlled Substances): ocs-bsc@hc-sc.gc.ca, + 1 (613) 952-2177. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy również kontakt z właściwym kanadyjskim urzędem konsularnym.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po Kanadzie. Powinniśmy jednak pamiętać, że do niektórych regionów możemy dotrzeć wyłącznie samolotem, promem czy pociągiem, które kursują co kilka dni. Dotyczy to zwłaszcza północnej Kanady. Unikaj wchodzenia na tereny prywatne bez zezwolenia.

Podstawowym środkiem komunikacji w Kanadzie jest samochód. Najpopularniejsze i najszybsze jest podróżowanie samolotem. Można również podróżować koleją (Via Rail – liczba połączeń jest jednak ograniczona) oraz autobusem. Autobusy to najtańsza forma transportu.

Informacje dla kierowców

Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy możesz prowadzić samochód w Kanadzie. Możliwość prowadzenia na podstawie polskiego prawa jazdy jest ograniczona. Możesz posługiwać się polskim prawem jazdy – w zależności od prowincji – od 2 do 6 pierwszych miesięcy pobytu w Kanadzie. Później musisz mieć miejscowe prawo jazdy.

Naruszenie przepisów drogowych grozi wysokimi mandatami. Musisz przede wszystkim pamiętać, żeby nie przekraczać na autostradach dopuszczalnej prędkości. Różni się ona w poszczególnych prowincjach i może wynosić od 100 do 110 km/h. Za przekroczenie prędkości na terenie prac budowlanych grozi mandat w podwójnej wysokości.

Należy ściśle stosować się do poleceń policji. W czasie kontroli policyjnej wolno wychodzić z samochodu tylko na wyraźne polecenie funkcjonariusza. Wszelkie dyskusje z policją drogową są niewskazane. Odpowiadaj na zadane pytania. Zwracaj szczególną uwagę na formę i treść wypowiedzi, żeby nie zostać oskarżonym o słowną napaść na funkcjonariusza, grożenie mu czy sugerowanie wręczenia mu łapówki.

W Kanadzie część autostrad jest płatna. Wysokość opłat różni się w zależności od prowincji. Opłaty często pobierane są również za przejazd przez mosty i tunele.

Prowadzenie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest traktowane nadzwyczaj surowo. Często kierowca musi oddać prawo jazdy, samochód, a nawet może zostać aresztowany i odpowiadać przed sądem karnym.

We wszystkich prowincjach samochód musi mieć ubezpieczenie OC. Jeśli wypożyczasz samochód, najlepiej wykup dodatkową polisę, która znosi odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez wypożyczającego.

Zasady korzystania z zagranicznego prawa jazdy różnią się w zależności od prowincji. Informacje znajdziesz tutaj

Cło

Jeśli przylatujesz do Kanady, musisz wypełnić deklarację celną. Przepisy kanadyjskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 CAD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku ich zgłoszenia. Jeśli przewożona kwota przekracza tę sumę, musisz zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu. Dotyczy to nie tylko gotówki, lecz także innych środków płatniczych. Nie ma ograniczeń w wwozie i wywozie walut, ale służby mogą zażądać dokumentów bankowych, które potwierdzą źródło ich pochodzenia. Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Bezwzględnie zabronione jest przewożenie narkotyków.

Możemy do Kanady przywieźć bez opłat celnych:

  • rzeczy osobiste,
  • do 1,5 l wina lub 1,14 l innego alkoholu albo 8,5 l piwa (jeśli ukończyliśmy 18 lat w przypadku wjazdu do Alberty, Manitoby i Quebec oraz 19 lat w przypadku wjazdu do pozostałych prowincji),
  • do 200 szt. papierosów oraz 50 szt. cygar i 200 g tytoniu (jeśli ukończyliśmy 18 lat),
  • prezenty dla mieszkańców Kanady o jednostkowej wartości maksymalnie 60 CAD (z wyjątkiem alkoholu, papierosów i próbek reklamowych).

Możemy mieć kontrole bagaży na lotnisku. Kanadyjskie służby celne są pod tym względem bardzo restrykcyjne.

Wwożenie żywności jest praktycznie w całości zakazane. Możemy wwozić żywność w ograniczonym zakresie. Jeśli jednak przekraczamy kanadyjską granicę i mamy przy sobie np. świeże owoce czy inne produkty żywnościowe, musimy to zgłosić organom celnym. Za złamanie tych przepisów grozi kara grzywny lub skierowanie sprawy do sądu kryminalnego.

Wwożone zwierzęta domowe i rośliny podlegają ścisłej kontroli sanitarnej i celnej. Nie wolno wwozić zwierząt chronionych i artykułów pochodzenia zwierzęcego.

W Kanadzie jest doliczany podatek federalny GST/HST do większości towarów i usług w wysokości od 5 do 15%, w zależności od prowincji. W kilku prowincjach może być również naliczany podatek prowincjonalny PST. Pamiętaj, że ceny podawane w sklepach czy restauracjach nie zawierają podatków. Dopiero w chwili płatności są doliczane określone podatki do wysokości 15%. Dlatego warto za każdym razem brać pod uwagę, że dany towar/usługa nie kosztuje np. 10 CAD (zgodnie z metką/cennikiem), a 11,50 CAD. Jeśli chcemy odzyskać podatek, możemy wnioskować o częściowy zwrot w ramach kanadyjskiego programu wspierania grup turystycznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej.

Przepisy prawne

W Kanadzie za przemyt narkotyków grożą surowe kary – do dożywocia włącznie. Za handel narkotykami i ich posiadanie, jak również za posiadanie instrukcji i urządzeń do produkcji narkotyków, grozi kara pozbawienia wolności.

Kanada zalegalizowała posiadanie, używanie i handel marihuany w kraju. Pamiętaj jednak, że wywóz i przywóz do Kanady marihuany lub produktów pochodnych jest nielegalny. Za przemyt grozi surowa kara. Szczegółowe informacje znajdziesz na rządowej stronie.

Obyczaje

Podczas podróży zagranicznych przestrzegamy praw i zwyczajów kraju pobytu. Pamiętaj, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj. Dotyczy to także zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o Kanadzie, a które mogą być przydatne w Twojej podróży.

Przydatne informacje

W Kanadzie zamieszkuje ponad 1 mln osób polskiego pochodzenia. Tradycyjnie największe skupiska Polonii w Kanadzie to aglomeracja Toronto, Edmonton, Montreal, Vancouver oraz Ottawa. W tych miejscach znajdziemy sklepy z polskimi produktami, kościoły, w których odprawiane są msze w języku polskim czy też punkty usługowe, w których można porozumieć się po polsku.

Kanada dba o przestrzeganie równości wszystkich obywateli wobec prawa, równej ochrony prawnej, a także korzyści wynikających z zakazu dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne. Instytucje kanadyjskie promują dialog i wspieranie wieloetniczności i wielokulturowości obywateli. Według kanadyjskiej konstytucji rdzenni mieszkańcy to: Pierwsze Narody, Inuici i Metysi. Zwracaj szczególną uwagę na poprawność polityczną.

W Kanadzie funkcjonują dwa języki urzędowe: angielski i francuski. Większość Kanadyjczyków posługuje się językiem angielskim – jest to najpopularniejszy język w tym kraju. Ponad 20% populacji posługuje się również językiem francuskim. Głównymi skupiskami są: prowincje Quebec i Nowy Brunszwik oraz wschodnia część Ontario.

Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 110 V, wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek kanadyjskich. Zalecamy, żeby zabrać ze sobą przejściówkę z Polski.

Pamiętaj, że jeśli stracisz (np. z powodu kradzieży) dokument tożsamości, możesz mieć trudności w powrocie do Polski samolotem. W takim wypadku musisz udać się do najbliższego urzędu konsularnego. Kradzież dokumentów zgłoś na najbliższym posterunku policji. Zabierz ze sobą zaświadczenie o zgłoszeniu, które wyda policja.

Jeśli musisz wezwać pomoc, zadzwoń pod bezpłatny numer 911. Działa on w całej Kanadzie.

Powszechnym środkiem płatniczym w Kanadzie są karty kredytowe. Ze względów bezpieczeństwa i wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.), zalecamy wyrobienie takiej karty w banku przed wyjazdem. Wynajęcie samochodu bez podania karty kredytowej jest niemożliwe.

Napiwki nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie oczekiwane w Kanadzie. Zwyczajowo w restauracjach czy punktach usługowych do rachunku dolicza się napiwki w wysokości co najmniej 15-18%. W wypadku grup sześcioosobowych lub większych napiwek doliczany jest automatycznie.

W wielu prowincjach w miejscach publicznych nie można pić alkoholu. Nie możemy także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie. Osoby, które ukończyły 18 lub 19 rok życia – w zależności od prowincji, mogą kupować i pić alkohol. Sprzedawca zwykle prosi o okazanie dowodu tożsamości niezależnie od wyglądu nabywcy. W miejscach publicznych palenie jest zabronione i kanadyjskie służby porządkowe ściśle tego przestrzegają.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}