Kanada przystępuje od 11 stycznia 2024 do konwencji haskiej z 1961 r. – procedura apostille
29.12.2023
Z dniem 11 stycznia 2024 roku Kanada przystępuje do konwencji haskiej z 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.
W związku z przystąpieniem przez Kanadę, ze skutkiem od dnia 11 stycznia 2024 r. do konwencji haskiej z 1961 r. o zniesieniu wymogu legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938), zniesiony zostaje wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (pełnomocnictw notarialnych, aktów stanu cywilnego itp.).
Apostille to poświadczenie o urzędowym charakterze dokumentu krajowego potrzebne, jeśli ma on być użyty za granicą – w państwie z tej listy. Potwierdza podpis i charakter, w jakim działała osoba, która podpisała dokument oraz tożsamość pieczęci na dokumencie. Apostille jest uznawana i wydawana przez Polskę oraz ponad 120 innych państw.
Państwa, które nie uznają apostille, wymagają od posiadaczy dokumentów pochodzących z zagranicy ich zalegalizowania.
Dokumenty wystawione po 11 stycznia 2024 r., po opatrzeniu klauzulą apostille przez władze miejscowe, są dopuszczane do obrotu prawnego w Polsce bez udziału konsula polskiego. W celu uzyskania apostille (będącej odpowiednikiem dotychczasowej legalizacji) należy przedłożyć dokument we właściwym urzędzie kanadyjskim, w zależności od tego, gdzie dokument został poświadczony notarialnie.
WAŻNE: Dokumenty, które wystawione zostaną przed 11 stycznia 2024 r. będą wymagały pełnej legalizacji (wraz z superlegalizacją), nawet jeśli zostały przedłożone konsulowi RP po 11 stycznia 2024 roku.
Więcej informacji na temat Apostille oraz legalizacji dokumentów w odnośnikach.
Można również zapoznać się z informacjami o zmianach na stronie rządu kanadyjskiego w języku angielskim.