Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Kanady Francois Philippe'em Champagne'em
06.03.2020
Bieżący stan współpracy dwustronnej, kwestie z zakresu bezpieczeństwa, jak również aktualne zagadnienia agendy międzynarodowej znalazły się wśród głównych tematów rozmowy obu ministrów w Warszawie.
Odnosząc się do bardzo dobrego stanu relacji bilateralnych minister Czaputowicz wskazał m.in. na ostatnie wizyty Gubernator Generalnej Kanady w Polsce, która w ciągu kilku ostatnich miesięcy dwukrotnie odwiedziła nasz kraj, uczestnicząc w warszawskich uroczystościach 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej oraz obchodach 75. rocznicy wyzwolenia b. niemieckiego-nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau. Rozmówcy zgodzili się, że oprócz współpracy politycznej, której głównym mianownikiem pozostają wspólne poglądy dot. przyszłości relacji transatlantyckich i bezpieczeństwa międzynarodowego, kluczowe znaczenie ma dalszy rozwój dwustronnych relacji gospodarczych. Szef polskiej dyplomacji wskazał w tym kontekście m.in. na nowe perspektywiczne obszary współdzialania takie jak niedawno zainicjowana współpraca firm sektora kosmicznego. Minister Champagne wyraził nadzieję, że oczekiwana przez Ottawę ratyfikacja przez Polskę umowy CETA o wolnym handlu z Kanadą, doprowadzi w niedalekiej przyszłości do ożywienia wzajemnej wymiany handlowej i wzrostu inwestycji.
Szefowie dyplomacji obu krajów bardzo wysoko ocenili również dwustronną współpracę wojskową, która obejmuje m.in. kanadyjską obecność w ramach sił NATO w Szczecinie i Elblągu, a także wspólną służbę naszych żołnierzy w ranach komponentu wysuniętej obecności wojskowej Sojuszu na Łotwie. Warszawa i Ottawa pozostają bardzo bliskimi Sojusznikamj w NATO, wspólnie opowiadając się m.in. za systematycznym zacieśnianiem relacji Sojuszu z Ukrainą. Omawiając kwestie bezpieczeństwa ministrowie zwrócili szczególną uwagę na potrzebę zapobiegania współczesnym zagrożeniom o charakterze cybernetycznym i hybrydowym. Ministrowie Czaputowicz i Champagne przedyskutowali również kwestię zwalczania zagrożeń dezinformacyjnych przywołując przykład fałszywych narracji dotyczących przebiegu II wojny światowej pojawiających się w ostatnich miesiącach w przestrzeni publicznej.
Spotkanie z szefem kanadyjskiej dyplomacji było dogodną okazją do pogłębionej dyskusji na temat sytuacji na Ukrainie. Minister Czaputowicz potwierdził niezmienność polskiego stanowiska dot. integralności terytorialnej i suwerenności tego państwa. - Należy wspierać i zachęcać ukraińskie władze do konsekwentnego przeprowadzenia procesu gruntownych reform, ponieważ stanowi to najskuteczniejszy sposób na wzmocnienie Ukrainy. - stwierdził szef polskiej dyplomacji. Wyraził też gotowość Polski do dalszego pogłębienia współpracy z Kanadą w tym zakresie.
Spotkanie pozwoliło także na poinformowanie strony kanadyjskiej o przebiegu Procesu Warszawskiego poświęconego zapewnieniu bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz przekazanie osobistego zaproszenia ministra spraw zagranicznych Kanady do udziału w konferencji poświęconej wolności religii i wyznania, która ma się odbyć w lipcu 2020 roku w Warszawie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagarnicznych