Wystawa „The ABCs of Polish Design” w Toronto
16.02.2020
18 stycznia 2020 r. w Toronto, w zabytkowym budynku The Bakery, otwarta została wystawa „Elementarz polskiego dizajnu” (The ABCs of Polish Design), ukazująca dzieła najwybitniejszych polskich przedstawicieli polskiego wzornictwa.
Polska ekspozycja stanowi część tegorocznej 10. edycji festiwalu Toronto Design Festival 2020 (DesignTO), który jest największym wydarzeniem związanym z designem w Kanadzie.
Wystawę prezentującą 100 lat polskiego designu w oparciu o 100 wyjątkowych projektów otworzyli: menedżer programu Polska Design z Instytutu Adama Mickiewicza w Polsce, Barbara Krzeska, dyrektor programowa festiwalu DesignTo, Robyn Wilcox oraz Konsul Generalny RP w Toronto, Krzysztof Grzelczyk.
Wśród licznie zgromadzonych gości otwarcia obecni byli: kuratorka wystawy, Ewa Solarz, producentki z Instytutu Adama Mickiewicza, Natalia Gedroyć i Małgorzata Miśkiewicz , a także przedstawicielka studia projektowego Beton z Warszawy, Marta Rowińska. Pozostali obecni na otwarciu, to publiczność festiwalowa, przedstawiciele kanadyjskiego i polskiego środowiska artystycznego, korpusu konsularnego w Toronto, media polonijne oraz wszyscy zainteresowani sztuką i projektowaniem.
Otwarcie wystawy 18 stycznia 2020 r. było zwieńczeniem dwuletnich starań Konsulatu Generalnego RP w Toronto, o sprowadzenie ekspozycji do Toronto. Inicjatorką i realizatorką projektu jest Jolanta Grzelczyk.
„The ABCs of Polish Design” w swojej koncepcji łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Na wystawie prezentowanych jest bowiem 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.
Ilustratorzy, prace których znalazły się na wystawie, to: Jacek Ambrożewski, Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Iwona Chmielewska, Robert Czajka, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Agata Królak, Grażka Lange, Patryk Mogilnicki, Piotr Młodożeniec, Ania Niemierko, Ola Niepsuj, Marianna Oklejak, Paweł Pawlak, Dawid Ryski, Marianna Sztyma, Ola Woldańska-Płocińska
Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji, ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat Polacy na co dzień używali.
Wystawa „ABCs of Polish Design” w Toronto została zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Toronto. Partnerami wydarzenia są: festiwal DesignTO, KGHM Polska Miedź S.A., York Heritage Properties.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
„The ABCs of Polish Design” będzie można oglądać w Toronto do 16 lutego.
Godziny otwarcia w czasie trwania Festiwalu:
17.01. (piątek) 9:00 a.m. – 6:00 p.m.
18.01. (sobota) 1:00 p.m. – 7:00 p.m.
19.01. (niedziela) 10:00 a.m. – 6:00 p.m.
20.01. (poniedziałek) 9:00 a.m. – 6:00 p.m.
21.01. (wtorek) 9:00 a.m. – 8:00 p.m.
22.01. (środa) 9:00 a.m. – 8:00 p.m.
23.01. (czwartek) 9:00 a.m. – 8:00 p.m.
24.01. (piątek) 8:00 p.m. – 6:00 p.m.
25.01. (sobota) 10:00 a.m. – 8:00 p.m.
26.01. (niedziela) 10:00 a.m. – 6:00 p.m.
W pozostałych dniach (po zakończeniu Festiwalu) wystawa będzie dostępna dla publiczności w godzinach od 10:00 a.m. do 6:00 p.m., a w piątki i weekendy od 10:00 a.m. do 8:00 p.m.