W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska na liście krajów podwyższonego ryzyka – COVID-19

19.11.2020

Ważną informacją dla Polaków planujących podróż do Kataru jest usunięcie naszego kraju z tzw. „zielonej listy” wraz z większością państw UE. Na liście bezpiecznych państw pozostały 23 kraje, w tym tylko 5 europejskich - 5 UE (Szwecja, Łotwa, Estonia, Finlandia i Grecja) oraz Norwegia. Regulacja ta wchodzi w życie od północy 20 listopada.

Koronawirus

Osoby przybywające z krajów podwyższonego ryzyka (kraje nie objęte „zieloną listą”), po uzyskaniu zgody na powrót do Katar, zobowiązane są do odbycia 14-dniowej kwarantanny i poddania się bezpłatnym testom na COVID-19. Pierwszy z testów wykonywany jest po przylocie na lotnisku HIA. Przed wejściem na pokład samolotu należy przedstawić potwierdzenie opłacenia pełnopłatnego pakietu usług (pobyt z wyżywieniem) w wyznaczonym hotelu na portalu Discover Qatar. Kwarantanna odbywa się na następujących zasadach i jest dzielona na dwa okresy:

  1. 7-dniowa izolacja w hotelu,
  2. zakładając uzyskanie negatywnego wyniku pierwszego testu i po poddaniu się w lokalnej publicznej przychodni lekarskiej 6-7 dnia od przylotu kolejnemu testowi z negatywnym wynikiem, można dalszą część kwarantanny odbyć w domu;
  3. okres izolacji kończy się negatywnym wynikiem testu po 14 dniach od przylotu.

Lokalne władze mogą wydać zgodę obywatelom i rezydentom Państwa Katar na odbycie pełnej kwarantanny domowej w przypadku:

  1. pozostawania w jednym domostwie z pozostałymi członkami rodziny lub bliskimi,
  2. zapewnienia reżimu higienicznego (np. oddzielny węzeł sanitarny)
  3. spełnienia dodatkowych warunków, np. osoby powyżej 55 roku życia, nieletni, osoby niepełnosprawne, chorujące na przewlekłe choroby.

 

Informacja nt. sytuacji epidemicznej w Katarze

Ruch turystyczny do Kataru pozostaje w dalszym ciągu wstrzymany. Od sierpnia br. do Kataru mogą wjechać wyłącznie obywatele Kataru, członkowie ich najbliższych rodzin, dyplomaci akredytowani w tym państwie i rezydenci na podstawie katarskiej karty pobytowej (QID), po wcześniejszym uzyskaniu zgody na powrót za pośrednictwem portalu Qatar Portal.

Posiadacze katarskich kart pobytowych powinni uzyskać zgodę na powrót do Kataru poprzez dedykowaną stronę Qatar Portal. Jest ona ważna przez okres 1 miesiąca. Należy podkreślić, że aktualnie czas oczekiwania na jej uzyskanie może przekraczać 4 tygodnie.

W przypadku konieczności podróżowania tranzytem przez Katar, co pozostaje nadal możliwe, zalecamy uprzednie sprawdzenie stron internetowych przewoźników oraz katarskich władz pod kątem ograniczeń w podróżowaniu, w tym obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

W aktualnej sytuacji ponawiamy apel o realizację podróży lotniczych tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Obecnie w Katarze działają szkoły (prowadzenie są zajęcia w trybie stacjonarnym ale również w systemie online lub hybrydowym) i wyższe uczelnie. Otwarte są kina, place zabaw, siłownie, restauracje, centra handlowe, zachowując 30-50% obłożenia w celu zachowania odpowiedniego dystansu. Konieczne jest noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, a także na zewnątrz w sytuacji zgromadzeń. Istnieje obowiązek posiadania rządowej aplikacji monitorującej Ehteraz i okazywania jej przy wejściach do budynków użyteczności publicznej, sklepów, centrów handlowych itp. Rząd pozwolił na organizację wesel oraz innych spotkań z zachowaniem określonych wymogów tj. koniecznością przestrzegania ilości osób przebywających wewnątrz jak też na zewnątrz pomieszczeń. Uruchomiono także, w ograniczonym zakresie, transport publiczny (metro).

Wszyscy powracający do Kataru mają obowiązek poddania się kwarantannie (od 7 do 14 dni w zależności od kraju, z którego wracają), a także poddania się obowiązkowi przeprowadzenia testów na COVID-19, w momencie przylotu do kraju i po 6-7 dniach od powrotu (bezpłatne). Władze oficjalnie poinformowały, że będzie ona obowiązywała do 31 grudnia br., niemniej jednak dynamiczny wzrost liczby zachorowań na świecie w ostatnich tygodniach wskazuje na konieczność monitorowania sytuacji na bieżąco.

Przestrzeganie ww. obostrzeń, a także zasad kwarantanny, egzekwują służby porządkowe. Za ich łamanie grożą kary grzywny, a w przypadku naruszeń dot. kwarantanny, postępowanie sądowe.

Ministerstwo  Zdrowia Publicznego Kataru uruchomiło oficjalną stronę informacyjną oraz całodobową infolinię pod nr +974 16000.


Od marca 2020 roku, kiedy władze Kataru podjęły decyzję o zamknięciu granic w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19, do maja br. nie było możliwości wjazdu do Kataru, poza Katarczykami i ich rodzinami. Obostrzenia wewnątrz kraju, po tym jak zamknięto szkoły, uniwersytety, place zabaw, restauracje kina, centra handlowe itp. zaczęto stopniowo znosić od czerwca br. Wówczas to rząd zapowiedział cztery fazy łagodzenia obostrzeń związanych z COVI-19. Czwarta, ostatnia faza, rozpoczęła się z dniem 1 września 2020 r. Niemniej jednak, w związku z nasileniem się liczby zachorowań na świecie, pogarszająca się sytuacja epidemiczna stała się to przesłanką do zaostrzenia ograniczeń, zwłaszcza związanych z wjazdem do Kataru. 

{"register":{"columns":[]}}