Katar
15.01.2020
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Katarem zostały nawiązane we wrześniu 1989 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Katarem w 1989 r. Emir Kataru, Szejk Hamad bin Khalifa Al-Thani, odwiedził Warszawę w 2002 r. Była to pierwsza wizyta głowy państwa z Zatoki Arabskiej w Polsce. W 2004 r. Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski złożył oficjalną wizytę w Katarze. W 2007 r. uruchomiona została Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dosze, natomiast Ambasada Państwa Katar w Warszawie działa od 2008 r. W 2013 r. z wizytą oficjalną w Dosze przebywał Prezydent Bronisław Komorowski. W 2017 r. Emir, Szejk Tamim bin Hamad Al-Thani, złożył rewizytę w Polsce. W grudniu 2019 r. w Dosze wizytę złożył Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych RP. Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Dohę dwukrotnie: w grudniu 2021 roku z wizytą oficjalną oraz w marcu 2023 roku w ramach udziału w Fifth United Nations Conference on the Least Developed Countries (LDC5).
Współpraca polityczna w okresie III RP
Relacje polsko-katarskie należą do bardzo dobrych. Warszawa i Doha nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1989 r. W sierpniu 2006 r. otwarto polską placówkę w Dosze, a w kwietniu 2008 r. uruchomiona została ambasada Kataru w Warszawie. Kluczowym obszarem relacji bilateralnych jest strategiczna współpraca w dziedzinie energii będąca elementem dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski. W 2009 r. PGNiG S.A. i Qatargas podpisały umowę na dostawy skroplonego gazu przez okres 20 lat w ilości 1 mln ton rocznie. Rozpoczęły się one w czerwcu 2016 r. W marcu 2017 r. PGNiG S.A. podpisało z Qatargas umowę dodatkową, zwiększającą od stycznia 2018 r. wolumen dostarczanego do Polski LNG docelowo do poziomu do 2,1 mln ton rocznie.
Dwustronna baza prawno-traktatowa obejmuje 7 umów i porozumień: o komunikacji lotniczej, o unikaniu podwójnego opodatkowania, o współpracy w dziedzinie turystyki, o współpracy gospodarczej, o współpracy w dziedzinie zdrowia i nauk medycznych, o współpracy w dziedzinie kultury oraz o zniesieniu wymogu wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i specjalnych.
Wizyty w Katarze złożyli: prezydent A. Kwaśniewski (2004), premier D. Tusk (2008) i prezydent B. Komorowski (2013) i prezydent A. Duda (2021 i 2023). Wizyty oficjalne w Polsce złożyli: emir Hamad Bin Khalifa Al Thani (2002, 2011) oraz emir Tamim Bin Hamad Al Thani (2017). W grudniu 2019 r. wizytę w Dosze złożył J. Czaputowicz, minister spraw zagranicznych. Od 2014 r. prowadzone są regularne konsultacje polityczne na szczeblu ministrów SZ. W I połowie 2016 r. nawiązana została dwustronna współpraca wojskowa (szereg delegacji Sił Zbrojnych RP oraz MON) w związku z rozmieszczeniem w lipcu 2016 r. w bazie Al-Udeid polskiego kontyngentu (w ramach misji Inherent Resolve). Na mocy dwustronnego porozumienia ustanowiono również Wspólną Komisję Gospodarczą, która jest forum dyskusji nad wykorzystaniem potencjału ekonomicznego.
Wizerunek Polski w katarskich mediach jest dobry, choć lokalne media poświęcają naszemu krajowi ograniczoną uwagę. Większość informacji dotyczących Polski, które pojawia się w lokalnej prasie, radiu i telewizji, to doniesienia agencyjne.
Współpraca ekonomiczna
Stosunki gospodarcze polsko-katarskie rozwijają się dynamicznie. Rok 2016 był punktem zwrotnym we wzajemnym rozwoju handlu. Wówczas strona katarska rozpoczęła dostawy LNG do Polski po otwarciu terminalu gazowego w Świnoujściu. Zostało to znacząco odzwierciedlone w ogólnej strukturze wzajemnego handlu. Od rozpoczęcia dostaw LNG odnotowujemy wysoki ujemny bilans w wymianie handlowej. W 2018 r. dwustronny handel osiągnął poziom ponad 3,6 mld PLN (wzrost o ponad 66% rdr), przy czym ponad 3,1 mld PLN stanowił polski import z Kataru.
Katarscy inwestorzy publiczni i prywatni są obecni na polskim rynku nieruchomości. W 2011 r. Qatar Holding LLC (spółka zależna Qatar Investment Authority, QIA) kupiła od francuskiego dewelopera Bouygues Immobilier kompleks biurowców w Warszawie (aktualnie siedziba Orange) o wartości ok. 600 mln PLN. W grudniu 2016 r. doszło do sfinalizowania innej katarskiej inwestycji: Al-Sraiya Holding Group przejęła od Skanska hotel Westin w Warszawie. Wartość transakcji szacowana jest na ok. 240 mln PLN. Była to pierwsza inwestycja Al-Sraiya w Europie Środkowo-Wschodniej. Ambasada kontynuuje starania o zwiększenie zaangażowania inwestycyjnego Kataru w Polsce.
Współpraca kulturalna
Ambasada RP w Dosze, w ramach realizacji zadań z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej, organizuje liczne koncerty, wystawy oraz inne formy promujące polską kulturę i sztukę w Katarze. W 2015 r. pod batutą polskiego dyrygenta Wojciecha Czepiela wystąpiła Katarska Orkierstra Filharmoniczna wykonując utwory m.in. polskich kompozytorów. W 2016 r. w Dosze odbył się koncert Marcina Wyrostka z grupą Tango Corazone. Zorganizowano także festiwal filmu polskiego. W tym samym roku, wspólnie z Katarską Orkiestrą Filharmoniczną, w Dosze koncertował Krzysztof Penderecki. W latach wcześniejszych w Dosze koncertowali także m.in. Alicja Węgorzewska, a także liczne zespoły jazzowe, w tym trio Marcina Wasilewskiego. Placówka organizowała także wystawy, m.in. nt. polskiego wzornictwa przemysłowego i architektury.
W 2012 r. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Biblioteka PAN oraz Muzeum Orientalistyczne w Dosze zaprezentowały wystawę „Bartholomäus Schachman, (1559-1614): Sztuka podróży”. Z kolei w 2017 r. Biblioteka Narodowa oraz Qatar Museums Authority zakończyły wspólny, wieloletni projekt publikacji rozbudowanego wydania naukowego rękopisu Wacława Seweryna Rzewuskiego „Sur le Chevaux Orientaux et provenants des Races Orientales - o koniach wschodnich pochodzących od ras arabskich” oraz faksymile oryginalnego dzieła. Przedsięwzięcie to jest największą edycją źródła w historii, całość kosztów pokryła strona katarska. Publikacja została zaprezentowana na największych targach książki w Katarze (29th Doha International Book Fair) w listopadzie 2018 r.
Współpraca naukowa
Od kilku lat ambasada dostrzega rosnące zainteresowanie rezydentów Kataru studiami w Polsce. Od 2015 roku pomyślnie rozwija się współpraca pomiędzy Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni i katarską Strażą Obrony Wybrzeża, która okresowo wysyła kadetów na 4-letnie studia stacjonarne. W 2016 r. z inicjatywy Ambasady RP w Dosze, zorganizowano wizytę studyjną katarskich dziennikarzy w Polsce, którzy zwiedzili m.in. Uniwersytet Medyczny w Warszawie i Gdański Park Naukowo-Technologiczny.
Placówka inspiruje także współpracę pomiędzy polskimi i katarskimi naukowcami oraz uczelniami. W ramach takiego dialogu w 2014 r. w lokalnej filii Georgetown University odbył się wykład prof. Zbigniewa Rycharda nt. przemian ustrojowych w Polsce. Z kolei w 2017 r., we współpracy z Hamad Bin Khalifa University, placówka zorganizowała wykład oraz wystawę nt. Tatarów w Polsce.
Instytucje polskie działające na terenie Kataru
W 2014 r., z inicjatywy grupy Polaków w Katarze, powołano do życia Szkołę Polską w Katarze im. Rotmistrza W. Pileckiego, nieformalną instytucję organizującą w każdy piątek zajęcia dla polskich dzieci w Katarze, prowadzoną przez rodziców - wolontariuszy. W szkole co roku na bezpłatne zajęcia uczęszcza ok. 50-70 dzieci. Są one organizowane za zgodą i przy poparciu katarskiego Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, a lekcje odbywają się w jednej z miejscowych szkół publicznych: Tariq bin Ziyad Independent School for Boys w Dosze.
Kalendarium stosunków bilateralnych
4-6 marzec 2023
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uczestniczył w Fifth United Nations Conference on the Least Developed Countries (LDC5) z udziałem kilkudziesięciu głów państw i szefów rządów.
Konferencja była poświęcona planom realizacji programu Doha Action Plan, dziesięcioletniego zobowiązania do odnowionego i wzmocnionego partnerstwa między krajami najsłabiej rozwiniętymi a krajami rozwiniętymi, jak również sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim.
3-5 grudnia 2021
Oficjalną wizytę w Państwie Katar złożył p. Andrzej Duda, Prezydent RP, wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą. Głównym punktem programu było spotkanie z Emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thani oraz Premierem Kataru, szejkiem Khalidem bin Khalifą bin Abdulazizem Al Thanim.
W trakcie rozmów dwustronnych poruszane były kwestie bezpieczeństwa energetycznego, współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obronności, bezpieczeństwa żywnościowego, możliwości realizacji wspólnych projektów handlowo-inwestycyjnych, w tym w ramach inicjatywy Trójmorza, a także istotne wydarzenia na arenie międzynarodowej, w tym sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.
10 stycznia 2020
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjął listy uwierzytelniające od Abdullaha bin Abdulrahmana Fakhroo na Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Państwa Kataru w Rzeczypospolitej Polskiej
13-15 grudnia 2019
wizyta ministra Jacka Czaputowicza. Misister wziął udział w Doha Forum 2019, organizowanym pod hasłem „Reimagining Governance in a Multipolar World” oraz odbył szereg spotkań dwustronnych z przedstawicielami najwyższych katarskich władz. Spotkania dwustronne objęły m.in. rozmowy z premierem i ministrem spraw wewnętrznych, szejkiem Abdullahem bin Nasserem bin Khalifą Al Thanim, wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Kataru Mohammedem bin Abdulrahmanem bin Jassimem Al Thanim oraz z doradcą emira Kataru ds. bezpieczeństwa narodowego, Mohammedem Bin Ahmedem Al-Mesnedem. Na marginesie Forum doszło również do spotkania ministra J. Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Iranu, Mohammadem Dżawadem Zarifem. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu
15 listopada 2019
organizacja występu Wojciecha Waleczka we współpracy z Qatar Philharmonic Orchestra; polski artysta zagrał Koncert fortepianowy nr 1 e-moll F. Chopina
14-17 października 2019
wizyta w Dosze szefa Sztabu Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Polsce gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego wraz z delegacją. Spotkania z dyrektorem Combined Air Operations Center w katarsko-amerykańskiej bazie Al Udeid gen. bryg. Alexem Dayem, dowódcą katarskiej Straży Ochrony Wybrzeża gen. bryg. ppłk Adbulazizem Al Mohannadim oraz zastępcą dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Kataru gen. bryg. Nasserem Al Malem. Konsultacje z dyrektorem Departamentu Zagranicznych Sił Zbrojnych w Ministerstwie Obrony Kataru płk. Khalifą Ahmadem Al Ammarim. Spotkanie z grupą katarskich absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy w 2019 r. uzyskali I stopień oficerski.
27-28 kwietnia 2019
wizyta w Dosze dyrektora generalnego oraz prezesa zarządu PGNiG Piotra Woźniaka w celu omówienia możliwości rozwoju katarsko – polskiej współpracy w sektorze energetycznym. Spotkanie z ministrem stanu ds. energii Kataru Saadem Sheridą Al Kaabim oraz z dyrektorem generalnym Qatargas szejkiem Khalidem Bin Khalifą Al Thanim. Prezesowi PGNiG towarzyszyła delegacja w składzie: prezes zarządu Orlen Upstream Janusz Radomski, prezes zarządu Lotos Group Mateusz Bonca, prezes zarządu Gas Storage Poland Krzysztof Hnatio.
10-12 czerwca 2019
wizyta w Warszawie ministra kultury i sportu Kataru Salaha bin Ghanema Al Aliego z delegacją. Spotkania z wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim, ministrem sportu Witoldem Bańką, wiceministrem kultury Pawłem Lewandowskim oraz przedstawicielami środowiska filmowego.
6 kwietnia 2019
wizyta w Dosze delegacji Sejmu i Senatu RP pod przewodnictwem wicemarszałka Senatu RP Michała Seweryńskiego i udział w 140. Zgromadzeniu Katarskiej Unii Międzyparlamentarnej
11-13 marca 2019
wizyta w Dosze podsekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcina Ociepy z delegacją, który odbył spotkania z ministrem handlu i przemysłu Ali bin Ahmedem Al Kuwarim, prezesem Qatar Stock Exchange Rashidem Ali Al Mansoorim, członkiem zarządu Qatar Financial Center Yousufem Al Jaidą
24-25 lutego 2019
wizyta w Dosze prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marka Dietla i podpisanie memorandum of understanding z Qatar Stock Exchange (25.02.)
13-14 lutego 2019
udział wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Kataru szejka Mohameda bin Abdulrahmana Al Thaniego w spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie „February 2019 Warsaw Conference”
3-14 grudnia 2018
udział delegacji Państwa Katar w 24. konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), organizowanej w Katowicach. W skład katarskiej delegacji weszli minister ds. miejskich i środowiska inż. Abdullah bin Abdul Aziz Al Subaie i przedstawiciele Ministerstwa ds. Miejskich i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Transportu i Komunikacji, Ministerstwa Ekonomii i Handlu, KAHRAMAA, Głównego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Qatar University oraz Qatar Petroleum
1-2 grudnia 2018
wizyta w Dosze delegacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod przewodnictwem podsekretarza stanu Pawła Lewandowskiego. Spotkania z ministrem kultury i sportu Kataru Salahem bin Ghanem Al Ali, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Sportu Kataru Falehem Ajlanem Al Hajrim oraz pełniącym obowiązki kierownika Qatar Museums Authority Ahmadem Musą Al Namla. Udział w 29. Międzynarodowych Targach Książki Doha 2019.
31 października 2018
złożenie listów uwierzytelniających przez ambasadora Janusza Janke
25 kwietnia 2018
wizyta w Warszawie prezesa i dyrektora wykonawczego Qatar Petroleum, Saad Sheridy Al Kaabiego
12-14 marca 2018
wizyta w Dosze inspektora Marynarki Wojennej kadm. Mirosława Mordela
27 października 2017
wizyta w Dosze podsekretarz stanu w MSZ ds. Bliskiego Wschodu, Afryki oraz pomocy rozwojowej i praw człowieka Joanny Wroneckiej – spotkanie z sekretarzem generalnym MSZ Kataru Ahmedem Hassanem Al Hammadi oraz przedstawicielami Narodowego Komitetu Praw Człowieka
20 października 2017
wizyta w Warszawie prezesa Qatar Investment Authority szejka Abdullaha bin Mohammed Al Thaniego i jego spotkanie z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim
12 września 2017
wizyta w Dosze szefa Agencji Wywiadu Piotra Krawczyka który spotkał się ze swoim katarskim odpowiednikiem Ghanimem bin Khalifa al-Kubaisi
7-8 września 2017
wizyta w Warszawie sekretarza generalnego katarskiego MSZ Ahmeda Hassana Al Hammadiego, który spotkał się z wiceminister SZ Joanną Wronecką, wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim oraz wiceministrem energii Michałem Kurtyką
10 sierpnia 2017
zniesienie wymogu wizowego dla obywateli RP
4-5 maja 2017
wizyta oficjalna emira Kataru szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego w Polsce: spotkania m.in. z prez. Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło, konsultacje plenarne, podpisanie umów o współpracy gospodarczej, w dziedzinie zdrowia i nauk o zdrowiu, kultury oraz o zniesieniu wymogu wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i specjalnych
8-9 kwietnia 2017
konsultacje polityczne w Warszawie przeprowadzili wiceminister SZ Joanna Wronecka oraz sekretarz generalny katarskiego MSZ Ahmed Hassan Al Hammadi
4-8 grudnia 2016
wizyta w Warszawie wiceministra obrony Kataru Abdullaha Juma'ana Al Hamada
3 października 2016
wizyta w Dosze podsekretarza stanu w MON Tomasza Szatkowskiego
25-28 września 2016
misja dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Marka Tomaszyckiego
24-25 września 2016
nieoficjalna wizyta emira-ojca Kataru szejka Hamada bin Khalify Al Thaniego w Polsce i jego spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą
4 lipca 2016
rozmieszczenie polskiego kontyngentu wojskowego w Katarze w ramach udziału RP w operacji Inherent Resolve
8-15 kwietnia 2016
projekt Polska presents: wizyta podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Kacperczyk wraz z misją gospodarczą oraz program kulturalny
27 lutego 2016
koncert Krzysztofa Pendereckiego w operze Dohy (towarzyszyła Qatar Philharmonic Orchestra)
24 maja 2015
udział polskiej delegacji w konferencji ministerialnej UE-RWPZ w Dosze (podsekretarz stanu w MSZ Konrad Pawlik)
14-15 kwietnia 2015
II polsko-katarskie konsultacje polityczne w Dosze (podsekretarz stanu w MSZ K. Kacperczyk, wiceminister SZ Kataru M. Bin Abdullah Al Rumaihi) oraz polsko-katarskie forum ekonomiczne
listopad 2015
wizyta w Dosze prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego
29 stycznia – 1 lutego 2015
wizyta ministra sportu i turystyki RP A. Biernata: rozmowy z sekretarzem Katarskiego Komitetu Olimpijskiego Saudem bin Abdurahmanem Al Thanim oraz ministrem sportu Salahem bin Ghanem Al Alim
1 stycznia-30 czerwca 2015
Ambasada RP w Dosze pełniła lokalną prezydencję Rady UE w Katarze
6 kwietnia 2014
złożenie listów uwierzytelniających przez ambasadora Krzysztofa Suprowicza
27 marca 2014
polsko-katarskie konsultacje polityczne w Warszawie z udziałem podsekretarza stanu w MSZ Bogusława Winida oraz wiceministra SZ Kataru Mohammada bin Abdullaha Al Rumaihiego
28 lutego-3 marca 2014
wizyta prywatna Lecha Wałęsy w Katarze
9-10 grudnia 2013
wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (rozmowy z emirem Tamimem bin Hamadem Al Thanim oraz emirem-ojcem Hamadem bin Khalifa Al Thanim)
11-22 listopada 2013
udział delegacji Kataru w COP19 Warszawie
26-28 października 2013
udział delegacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego w XXXIV Światowym Kongresie Piłki Siatkowej (prezes A. Krasiński)
26-28 października 2013
wizyta katarskiego ministra kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego Abdulaziza Al Kuwari w Polsce
5 grudnia 2012
inauguracyjny lot samolotu Qatar Airways do Warszawy – uruchomienie bezpośrednich połączeń lotniczych (udział prezesa Qatar Airways Akbara Al Bakera i amb. Roberta Rostka)
26 listopada-7 grudnia 2012
udział polskiej delegacji w Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych COP18 (minister M. Korolec)
2-3 października 2012
oficjalna wizyta małżonki emira Kataru szejki Mozy bint Nasser Al Misnad w Warszawie (spotkanie z prezydentową Anną Komorowską oraz wręczenie Orderu Uśmiechu)
24 września-15 października 2012
udział delegacji polskiej w XXV Kongresie Światowego Związku Pocztowego w Dosze (podsekretarz Stanu w MAiC M. Olszewska wraz z delegacją Poczty Polskiej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej)
3-6 września 2012
udział delegacji Kataru w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
28-29 czerwca 2012
nieoficjalna wizyta emira Kataru szejka Hamada bin Khalify Al Thaniego w Warszawie przy okazji EURO 2012 (spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim)
26-29 marca 2012
udział polskiej delegacji w targach DIMDEX 2012
21-25 stycznia 2012
wizyta małżonki prezydenta RP Anny Komorowskiej w Dosze (V Forum Fundacji Shafallah, spotkanie z szejką Mozą bint Nasser Al Misnad)
20 października 2011
wizyta oficjalna w Polsce emira Państwa Katar szejka Hamada bin Khalify Al Thaniego wraz z delegacją (m.in. wicepremier i szef Kancelarii Emira, minister energii i przemysłu, minister SZ, minister gospodarki i handlu, dyrektor generalny Qatar Holding). W trakcie wizyty emir odbył rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Podczas wizyty podpisano umowy o współpracy turystycznej i o powołaniu polsko-katarskiej Rady Biznesu
10 czerwca 2011
udział ministra finansów i gospodarki Youssefa Hussaina Kamala w I Forum Polsko-Katarskim w Warszawie (spotkanie z wicepremierem i ministrem gospodarki W. Pawlakiem)
13 kwietnia 2011
udział ministra SZ Radosława Sikorskiego w pierwszym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Libii
27-30 marca 2011
wizyta prezesa NBP Marka Belki
9-12 marca 2011
wizyta ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego w Katarze (wręczenie złotego medalu Gloria Artis ministrowi kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego Hamadowi bin Abdulaziz Al Kuwari)
19-21 października 2010
udział przedstawicieli Polski w VIII Konferencji Dialogu Międzywyznaniowego (prof. ks. K. Kościelniak, prof. B. Zagórski, prof. ks. Z. Kroplewski)
30 maja - 3 czerwca 2010
wizyta b. prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w Dosze (udział w X Doha Forum, spotkanie z emirem Hamadem bin Khalifa Al Thanim)
28 marca-1 kwietnia 2010
udział polskiej delegacji w targach DIMDEX 2010
15-18 listopada 2009
wizyta ministra stanu ds. energii i przemysłu Mohammeda Saleh Al Sady w Polsce
28-29 czerwca 2009
wizyta oficjalna ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada w Dosze (podpisanie kontraktu na dostawy skroplonego gazu LNG do Polski)
19-22 kwietnia 2009
wizyta małżonki prezydenta RP Marii Kaczyńskiej w Dosze (IV Forum Fundacji Shafallah, spotkanie z szejką Mozą bint Nasser Al Misnad)
4-6 marca 2009
wizyta oficjalna ministra sportu i turystyki Mirosława Drzewieckiego wraz z delegacją EURO 2012 w Dosze
24-28 stycznia 2009
wizyta prezesa NIK Jacka Jezierskiego w Dosze (konferencja INTOSAI)
18-19 listopada 2008
wizyta oficjalna premiera Donalda Tuska wraz z delegacją w Dosze: podpisanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
11 listopada 2008
złożenie listów uwierzytelniających przez pierwszego ambasadora RP w Katarze Roberta Rostka
4-5 listopada 2008
wizyta oficjalna ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada w Dosze
19-22 kwietnia 2008
wizyta małżonki prezydenta RP Marii Kaczyńskiej w Dosze (III Forum Fundacji Shafallah, spotkanie z szejką Mozą bint Nasser Al Misnad)
17 kwietnia 2008
uruchomienie katarskiej ambasady w Warszawie
7-9 kwietnia 2008
wizyta oficjalna marszałka Senatu Bogdana Borusewicza wraz z delegacją biznesu (KIG)
17-20 marca 2008
udział polskiej delegacji w targach uzbrojenia morskiego DIMDEX 2008
9-11 stycznia 2008
wizyta b. wicepremiera i ministra finansów Grzegroza Kołodko (spotkanie z ministrem finansów i p.o. ministra gospodarki Yousefem Hussainem Kamalem oraz wykład w Georgetown University)
3-5 września 2007
udział delegacji katarskiej (gen. M. Al-Mohannadi) w XV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
28 kwietnia 2007
uroczyste otwarcie Ambasady RP w Dosze
3-6 kwietnia 2007
pierwsza misja Krajowej Izby Gospodarczej w Dosze, podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Katarską Izbą Przemysłowo-Handlową a KIG
27-29 stycznia 2007
wizyta oficjalna ministra gospodarki Piotra Woźniaka w Dosze (spotkanie z wicepremierem i ministrem ds. energii i przemysłu Hamadem Al Attiyah)
21 stycznia 2007
wizyta oficjalna muftiego RP Tomasza Miśkiewicza w Dosze
29 października-1 listopada 2006
udział polskiej delegacji w Konferencji na rzecz Demokracji w Dosze (wiceminister SZ Witold Waszczykowski)
1 września 2006
uruchomienie działalności Ambasady RP w Dosze
22-24 kwietnia 2006
udział polskiej delegacji w Międzynarodowym Forum Energetycznym w Dosze (min. gospodarki Piotr Woźniak)
24 marca 2004
wizyta oficjalna prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Dosze w ramach wizyty regionalnej
11-12 czerwca 2002
wizyta oficjalna emira Kataru szejka Hamada bin Khalify Al Thaniego w Polsce. Emirowi towarzyszyła wysoka rangą delegacja (m.in. minister SZ Hamad bin Jassem Al Thani, minister finansów Yousef Hussain Kamal) oraz grupa biznesmenów. Emira przyjął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podczas rozmów dokonano przeglądu stosunków dwustronnych. Obie strony zwróciły uwagę na niski poziom wymiany handlowej oraz potrzebę aktywizacji kontaktów gospodarczych. Emir spotkał się z marszałkiem Senatu Longinem Pastusiakiem. Złożył wizytę prymasowi Polski Józefowi Glempowi. Nawiązując do pełnionej funkcji przewodniczącego Organizacji Konferencji Islamskiej, emir podkreślił znaczenie dialogu międzywyznaniowego. Wyraził również wysokie uznanie dla aktywności Jana Pawła II w dziedzinie umacniania pokoju
9-13 listopada 2001
udział polskiej delegacji w spotkaniu WTO w Dosze (przewodniczący wicemin. gospodarki Janusz Kaczurba)
23-24 lutego 1999
wizyta w Dosze marszałek Senatu RP Alicji Grześkowiak, która odbyła rozmowy z gospodarzem wizyty przewodniczącym Zgromadzenia Doradczego Kataru Mohamedem bin Mubarakiem Al Kholaifim, została przyjęta przez emira oraz przeprowadziła rozmowy w MSZ Kataru. Była to pierwsza w tym kraju wizyta przedstawiciela władz polskich na tak wysokim szczeblu
21-22 kwietnia 1998
pierwsza w historii wizyta ministra SZ z państw Zatoki Perskiej w Polsce: wizyta ministra SZ Kataru Hamada bin Jassima Al Thaniego w Polsce. W trakcie pobytu katarski gość przeprowadził rozmowy z ministrem SZ Bronisławem Geremkiem oraz został przyjęty przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz marszałków Sejmu i Senatu. Podczas wizyty podpisano szereg dokumentów, które należy uznać za pierwszy etap tworzenia bazy prawno-traktatowej stosunków dwustronnych: umowę o cywilnej komunikacji lotniczej, porozumienie o współpracy resortów SZ, porozumienie o współpracy izb handlowych, memorandum o porozumieniu ws. ustanowienia przedstawicielstw dyplomatycznych
16-18 listopada 1997
udział polskiej delegacji w Konferencji Ekonomicznej MENA w Dosze (przewodniczący wiceminister SZ Marek Grela)
czerwiec 1996
wizyta min. energii i przemysłu Abdullaha bin Hamada Al Attiyah w Warszawie. Emir Kataru skierował do prezydenta RP list, w którym zadeklarował wolę rozwoju kontaktów dwustronnych oraz podziękował za stanowisko Polski w odniesieniu do problemów BW i Bałkanów. Wyraził też chęć złożenia wizyty w naszym kraju
marzec 1996
wizyta min. przemysłu i handlu Klemensa Ścierskiego w Dosze. Omówiono problematykę współpracy dwustronnej w sektorze paliw płynnych i gazu oraz perspektywy dostaw do Polski skroplonego gazu z Kataru. Podpisano memorandum określające zakres przyszłej współpracy. Min. Ścierski uzyskał audiencję u emira, któremu przekazał posłanie od prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego
maj 1994
wizyta wicemin. współpracy gospodarczej z zagranicą Macieja Leśnego w Dosze
1993
wizyta wicemin. SZ Andrzeja Ananicza w Dosze w ramach podróży po państwach Zatoki – pierwsze w historii stosunków dwustronnych konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów SZ
wrzesień 1989
nawiązanie stosunków dyplomatycznych (Polska uznała Katar z chwilą proklamowania jego niepodległości w 1971 r. oraz poparła wniosek o przyjęcie Kataru do ONZ)