W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar silosów na pył drzewny w zakładzie stolarskim

16.07.2022

W dniu 16.07.2022 doszło do wybuchu pożaru w silosach do magazynowania pyłu drzewnego. Pożar zagrażał bezpośrednio sąsiadującej hali produkcyjnej.

Pożar silosów na pył drzewny w zakładzie stolarskim

O godzinie 08:23 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze w zakładzie stolarskim zlokalizowanym w miejscowości Czarna Białostocka. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 8 zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia zastano palące się dwa silosy przeznaczone na pył i trociny z zakładu stolarskiego o pojemnościach: 15 m3 (stalowy) oraz 25 m3  (murowany).   

Działania Straży Pożarnej w pierwszej fazie działań polegały na podaniu jednego prądu wody do wnętrza palącego się obiektu oraz jednego prądu wody w obronie na dach hali produkcyjnej. Po przyjeździe następnych sił i środków podano kolejny prąd wody na palący się dach murowanego silosu. Działania gaśnicze były prowadzone w sprzęcie ochrony układu oddechowego przez otwory rewizyjne w silosach oraz na podestach technologicznych usytuowanych bezpośrednio przy zbiornikach. Przy pomocy drabiny przystawnej ratownicy weszli na dach hali produkcyjnej z linią gaśniczą i przystąpili do rozbiórki dachu bezpośrednio przylegającego do silosu. Przy pomocy drabiny mechanicznej SD – 37 rozebrano palący się dach silosu oraz prowadzono działania gaśnicze z kosza. W metalowym zbiorniku zbito prądami wody pył oraz trociny, które opadły na dno skąd wygarnięto je łopatami i przelano wodą. Silos betonowy, z uwagi na brak otworów rewizyjnych, opróżniano za pomocą otworu technologicznego o średnicy ok. 20 cm. Trociny i pył częściowo tlące się odwożono w metalowych zbiornikach wózkami widłowymi na plac i dogaszano prądem wody. Następnie zwartym prądem wody W-52 zbijano zalegające trociny do całkowitego opróżnienia zbiornika.

 

Łącznie w działaniach udział brało 13 zastępów i 45 strażaków w tym grupa Operacyjna Komendanta Miejskiego.

Z uwagi na specyficzny charakter obiektu objętego działaniami oraz dodatkowe zagrożenie wybuchem pyłu drzewnego akcja gaśnicza trwała ponad 19 godzin.

 

Opracował: st. asp. Tomasz Nowacki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia: st. asp. Tomasz Nowacki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}