Warsztaty ratownicze na terenie poligonu Ośrodka Szkolenia KW PSP w Łapach przy ulicy Cukrowniczej 14
14.09.2021
W dniach 14÷16 września 2021 r. odbyły się warsztaty ratownicze dla zespołów złożonych z zastępów PSP i OSP KSRG z terenu powiatu białostockiego. Celem ćwiczeń było współdziałanie jednostek podczas wypadku komunikacyjnego z elementami ratownictwa medycznego (epizod I), zdarzenia z zakresu ratownictwa wysokościowego na poziomie podstawowym (epizod II), likwidacji pożaru wewnętrznego w budynku mieszkalnym (epizod III).
Warsztaty ratownicze miały na celu:
- praktyczne przeprowadzenie akcji ratowniczo – gaśniczej na pozorowanym zdarzeniu,
- zapoznanie się ze specyfiką zdarzeń, występujących zagrożeń i właściwych bezpiecznych sposobów postępowania,
- doskonalenie współdziałania poszczególnych zastępów PSP i OSP podczas akcji gaśniczych i ratowniczych,
- utrwalanie właściwych nawyków bhp podczas działań ratowniczo-gaśniczych,
- poznanie i praktyczne ćwiczenie współczesnych technik gaszenia pożarów wewnętrznych w budynkach
- opanowanie i sprawdzenie umiejętności strażaków PSP i OSP w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w zakresie podstawowym wynikających z zasad ratownictwa.
W tym celu zorganizowano trzy epizody praktyczne, podczas których zastępy PSP i OSP realizowały zadania wynikające z pozorowanej sytuacji na miejscu ćwiczeń. Dodatkowo po zakończonych ćwiczeniach przewidziano możliwość omówienia zrealizowanych zadań wraz z dodatkowym instruktażem. Na terenie poligonu utworzono stanowisko kierowania na potrzeby ćwiczeń, punkt przyjęcia sił i środków zorganizowano na terenie JRG Nr 5 w Łapach.
EPIZOD I - wypadek drogowy połączony z ratownictwem medycznym
Podczas epizodu realizowano ratownictwo techniczne w różnych wariantach z użyciem wraków pojazdów oraz specjalistycznego sprzętu ratowniczego, koniecznym było również udzielenie KPP osobom poszkodowanym.
EPIZOD II - zdarzenie z zakresu ratownictwa wysokościowego na poziomie podstawowym
Podczas epizodu realizowano ratownictwo wysokościowe w zakresie podstawowym z użyciem drabin przenośnych. Głównym założeniem było prawidłowe zabezpieczenie ratowników, udzielenie pomocy oraz ewakuowanie osób poszkodowanych znajdujących się w zagłębieniu.
EPIZOD III - pożar wewnętrzny
Podczas epizodu pozorowano pożar wewnętrzny w kontenerze ćwiczebnym przy użyciu wytwornic dymu. Ratownicy mieli za zadanie przeszukanie zadymionego obiektu w pełnym wyposażeniu oraz zabezpieczeniu, odnalezienie osób poszkodowanych oraz ugaszenie pożaru. Ćwiczenie miało na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie poszukiwania i ewakuacji poszkodowanych przy całkowitym zadymieniu z użyciem kamer termowizyjnych oraz zachowania prawidłowej łączności między KDR, a rotami pracującymi w obiekcie.
W ćwiczeniach brało łącznie udział 201 strażaków (24 jednostki OSP oraz wszystkie zmiany służbowe jednostek PSP).