W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Przegrzanie i udar słoneczny

Pamiętaj by podczas upałów zawsze chronić głowę przed słońcem i nie przebywać na nim zbyt długo. Bardzo ważne jest również regularne uzupełnianie wypacanych płynów – wypijaj regularnie co 15–20 minut choć kilka łyków wody.

PRZEGRZANIE

Wysoka temperatura powietrza, połączona z jego wysoką wilgotnością i brakiem przewiewu łatwo może prowadzić do przegrzania organizmu. Wskazywać na to może osłabienie, nudności czy spowolnione tętno.

Należy wtedy jak najszybciej znaleźć zacienione i przewiewne miejsce  i pić dużo zimnej wody, żeby uzupełnić niedobór płynów i elektrolitów w organizmie – najlepsza jest woda mineralna, nawet z dodatkiem szczypty soli.

UDAR SŁONECZNY

Bardziej niebezpieczny bywa udar słoneczny, spowodowany intensywnym nasłonecznieniem przede wszystkim głowy i karku. Zbyt długie wystawienie ciała na działanie promieni słonecznych może prowadzić do przekrwienia opon mózgowych i mózgu, a czasami do obrzęku mózgu. Głownymi objawami udaru są: bóle głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry, silne bóle i zawroty głowy,dreszcze, przyspieszenie tętna, a czasem nawet wymioty, zwiotczenie mięśni czy utrata przytomności.

Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc!, a następnie:

  • chorego jak najszybciej odprowadź lub przenieś w chłodne, zaciemnione miejsce,
  • poluzować lub zdjąć iasne ubranie,
  • gdy twarz chorego jest blada, głowę ułożyć niżej od tułowia, natomiast gdy jest czerwona - położyć go w pozycji półleżącej,
  • Na głowę i klatkę piersiową zastosować chłodne okłady (z wody lub lodu),
  • co 10 minut mierzyć temperaturę ciała - gdy obniży się do 38 stopni - schładzanie ciała można przerwać.
  • Gdy chory jest przytomny, podać mu duże ilości chłodnych płynów w małych porcjach, najlepiej lekko osolonej wody.
  • W sytuacji, gdy stan chorego nie wraca szybko do normy, zawiadomić służby
{"register":{"columns":[]}}