W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

37. międzynarodowa akcja ratownicza polskich strażaków „MISJA FRANCJA” dobiegła końca

21.08.2022

Na zdjęciu widać strażaków stojących przed samochodami strażackimi koloru czerwonego. Strażacy są w umundurowaniu bojowym. Zdjęcie wykonane w dzień na placu.

W niedzielę 21 sierpnia grupa ratownicza GFFFV Poland powróciła do kraju po zakończonej akcji gaszenia pożarów lasów we Francji .

W Zgorzelcu przywitali ich podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Bartosz Grodecki, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym, dolnośląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Tomczyk.

Wiceminister Bartosz Grodecki przyjął meldunek od dowódcy grupy ratowniczej bryg. Grzegorza Borowca, po czym skierował do strażaków słowa:

„To dla mnie wielki zaszczyt, że w imieniu ministra Mariusza Kamińskiego oraz kierownictwa MSWiA mogę podziękować i pogratulować kolejnej zakończonej sukcesem misji we Francji.
Pokazujecie, jak istotna jest dobrze zorganizowana i profesjonalnie zarządzana służba ratowniczo-pożarnicza i jak powinna ta służba wyglądać. Poprzez te misje, które wykonujecie za granicą, definiujecie i wyznaczacie nowe trendy. Jesteście ambasadorami Polski. Serdecznie Wam za to dziękuję”.

Do strażaków zwrócił się również komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak:

Nasi ambasadorowie z wielką dumą obserwuję od początku Waszą akcję i to jest kolejna nasza wielka misja i nasze wielkie wspólne dzieło! 30 lat minęło od tego jak powstała Państwowa Straż Pożarna i dziś możemy się chwalić tym, co udało się osiągnąć. 30 lat ciężkiej pracy funkcjonariuszy i druhów OSP - to jest jedna nasza strażacka rodzina. Efekt jest taki, że jedziemy do wielu państw w Europie, lecimy do wielu państw w Europie i pokazujemy nasze rzemiosło na najwyższym poziomie.

Jestem dumny, kiedy czytam jak francuscy strażacy zachwycają się tym, jak przekazujemy wodę na duże odległości, jakie rozwiązania przyjmujemy i jakie zastosowaliście tam na miejscu. Jestem dumny jak funkcjonujemy operacyjnie i jak funkcjonuje nasza łączność. To pokazuje, że jesteśmy na najwyższym poziomie światowym!

To, że mogliśmy za granicę wyjechać i możemy wyjeżdżać to też dzięki temu, że mamy braci #OSP, którzy uzupełniają ewentualne luki kiedy Was nie ma na miejscu.

Bardzo się cieszę, że wszyscy wróciliście cało i zdrowo. Wiem od dowódcy, że to była pracowita, zaangażowana grupa. Nisko się kłaniam kierowcom i operatorom sprzętu… dziękuję dowództwu, łącznościowcom… dziękuję za świetne relacje i przekaz … dziękuję wszystkim strażakom…

Pozdrowienia dla Waszych rodzin i podziękowania za to, że się dzielą Wami międzynarodowo, że możecie tak daleko wyjechać i pokazywać tę dobrą nowinę i nasze rzemiosło na świecie. Chcę też prosić abyście dzisiaj wszyscy dojechali szczęśliwie do swoich domów…”.

W Zgorzelcu nastąpiło rozformowanie grupy i strażacy wyruszyli do swoich jednostek i domów.

W akcji ratowniczej na terytorium Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów. W skład grupy ratowniczej weszli strażacy z: Komendy Głównej PSP (dowództwo modułu), województwa dolnośląskiego (moduł GFFFV Wrocław ), województwa zachodniopomorskiego (GFFFV) oraz strażacy z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego oraz śląskiego - realizujący zadania komponentu dowódczego.

Głównym zadaniem modułu GFFFV Poland było wsparcie działań gaśniczych w okolicach miejscowości Hostens (ok. 30 km na południe od Bordeaux).

Dziennie w działania zaangażowane było ciągle ok. 30 pojazdów i 120 ratowników. Pozostała część grupy zajmowała się zabezpieczeniem logistycznym oraz koordynacją działań w sztabie modułu. Zadania modułu GFFFV Poland opierały się głównie na dogaszaniu aktywnych pożarów podpowierzchniowych (torfowiska), budowania wydajnych systemów zaopatrzenia wodnego zarówno na potrzeby własne jak i innych modułów/sił lokalnych, prowadzenie wycinki nadpalonych/spalonych drzew oraz interwencyjnym działaniu w przypadku pojawienia się pożarów na powierzchni. Ze względu na trudnodostępny teren znaczna część zadań realizowana była bez bezpośredniego użycia pojazdów. Ratownicy docierali pieszo do trudnodostępnych miejsc i realizowali zadania przy wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego.
W sumie moduł GFFFV Poland realizował działania na 11 strefach roboczych.

W trakcie całej misji polskich strażaków odwiedzili:

•  Laurence Boone- sekretarz stanu ds. Europy Republiki Francji,
•  Jan Emeryk Rościszewski- Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako,
•  Jaromir Cysek- wicekonsul Konsulatu Generalnego RP w Lyon,
•  Jean-François Clédel - Konsul honorowy RP we Francji,
•  Frédéric Zgainski- poseł parlamentu z regionu Gironda,
•  Władysław Ślepowron-Jaruzelski - syn kombatanta armii Andersa osiadłego po wojnie we Francji.

Zarówno podczas dojazdu do Hostens jak i podczas działań moduł GFFFV Poland odnotowywał liczne wyrazy uznania i sympatii ze strony społeczeństwa. Na strefach roboczych pojawiali się mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy chcieli podziękować strażakom za wykonywaną przez nich pracę. Moduł odwiedzali również liczni przedstawiciele polonii, żyjący w okolicach Bordeaux.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z powitania strażaków w Zgorzelcu LINK

 


Opracowanie tekstu : Wydział Prasowy KG PSP

Opracowanie artykułu: st.sekc. Kamil Zięba,

Zdjęcia :  kpt. Piotr Zwarycz, Maciej Zapała, 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}