W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne podsumowanie działań

22.02.2022

Na zdjęciu widać samochód drabina SCD 42 znajdujący się na drodze obok budynku. Zdjęcie wykonane w nocy podczas działań.

Wystąpienie, w okresie od 16 lutego 2022 roku do dnia 21 lutego 2022 roku, na obszarze chronionym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze gwałtownych zjawisk atmosferycznych w postaci silnych wiatrów spowodowało zwiększoną liczbę interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej ww. okresie.

Nasze działania ratownicze polegały w głównej mierze na usuwaniu przewróconych drzew z jezdni, linii energetycznych, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych.

Ponadto prowadzono czynności zmierzające do zabezpieczenia lub usuwania uszkodzonych elementów konstrukcyjnych budynków oraz infrastruktury technicznej  bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu. 

Do dnia 22 lutego 2022 roku odnotowano łącznie 91 interwencji jednostek straży pożarnej, z czego 28 zdarzeń miało miejsce w Jeleniej Górze, a 63 na terenie Powiatu Karkonoskiego.   


W przypadku wystąpienia silnych wiatrów należy:

- usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr,

- zamknąć okna i drzwi,

- w miarę możliwości wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe.

- nie planować wycieczek w góry , nie wychodzić z domu,

- zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej , żywności i niezbędnych lekarstw ,

- przygotować oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładować telefon komórkowy ,

- nie podchodzić do okien i drzwi,

- przebywając w budynku - w centrum huraganu lub trąby powietrznej, należy usiąść pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy,

- jeżeli silny wiatr i/lub gwałtowne opady deszczu zaskoczą nas podczas jazdy samochodem najlepiej nie kontynuować jazdy - zatrzymać się i poszukać bezpiecznego schronienia,

- nie parkować samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi,

- nie szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe,

- nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku,

- unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) 

 

W przypadku konieczności uzyskania pomocy lub zgłoszenia interwencji dzwoń na numer alarmowy 112


Opracowanie tekstu: mł.bryg. Piotr Dubiel,

Opracowanie artykułu: sekc. Kamil Zięba,

Zdjęcia : mł.asp. Kamiński Wojciech, sekc. Kamil Zięba, druh Aleks Grzybowski - Fotografia Ratownicza

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}