W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste otwarcie Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży

24.05.2021

Zdjęcie przedstawia przecięcie wstęgi/taśmy przez dzieci podczas uroczystego otwarcia Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży

Jeleniogórskie Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży, które powstało w obiekcie strażnicy JRG-1 w Jeleniej Górze, to kolejny przykład społecznej inicjatywy, zaangażowania wielu osób i pozytywnych skutków ich wspólnego wysiłku. W dniu 24.05.2021r. uroczyście otwarto, ten bardzo ważny i potrzebny obiekt. Tym samym, jeleniogórski potencjał edukacyjny powiększył się o placówkę szczególnego rodzaju. Bo choć nie jest to szkoła w potocznym rozumieniu, to jednak właśnie tu dzieci i młodzież, nie tylko z miasta Jeleniej Góry, ale także powiatu karkonoskiego, będą zdobywać wiedzę ważną i przydatną przez całe życie.


Inicjatywa budowy centrum, będącego odpowiednikiem sal edukacyjnych albo po prostu, „Ogników”, narodziła się dość podobnie jak szereg innych. W tym przypadku inwestycja została wpisana do programu Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Zyskała społeczne uznanie i akceptację, choć przedsięwzięcie zapowiadało się na trudne w realizacji.


Do celów edukacyjnych zaplanowano bowiem przystosowanie nieużytkowanego poddasza. Trzeba było więc przede wszystkim zapewnić wykonanie niezbędnych i kosztownych prac budowlano – adaptacyjnych. Poza tym tego rodzaju placówka, jeżeli ma stanowić atrakcyjną formę edukacji, musi zostać dobrze wyposażona w sprzęt audiowizualny, rozmaite eksponaty, zaaranżowane do potrzeb pomieszczenia, urządzenia itd.


Nic zatem dziwnego, że realizując projekt, strażacy sięgali po rozmaite środki i poszukiwali sprzymierzeńców dla idei budowy Centrum. Przede wszystkim zaś rozpoczęli od siebie. Przykładem tego było pozyskanie, odpowiednie przystosowanie oraz umieszczenie na poddaszu samochodu pożarniczego „Żuk”. Samochód pożarniczy przekazało nieodpłatnie, na cele edukacyjne, stowarzyszenie „Lepsza Mała Kamienica”. Strażacy usunęli z niego niepotrzebne i dużo ważące części takie jak silnik, skrzynia biegów itd. a po wypiaskowaniu pomalowali na czerwono. Aby samochód umieścić na poddaszu wystarczyło jeszcze rozebrać dach i dzięki pomocy kolejnej firmy dźwigiem przetransportowano „Żuka” w docelowe miejsce. Strażacy też nie mieli najmniejszego problemu, aby na poddaszu znalazł się kolejny samochód Ford Ka, który wzbogacił sektor dotyczący „Bezpieczeństwa na drodze”. Pojazd został również „odchudzony” ze zbędnych części i pocięty na kawałki. Następnie silni strażacy wnieśli wszystkie elementy auta klatką schodową i złożyli samochód niczym układankę z puzzli.

Jednocześnie poszukiwano sponsorów akcentując, że cel jest bardzo ambitny. Jest nim mianowicie zbudowanie największego i najnowocześniejszego w województwie dolnośląskim centrum edukacji przeciwpożarowej. Darczyńcy nie zawiedli również i tym razem. Budowę Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży w Jeleniej Górze wsparło ponad 30 firm i instytucji! W podziękowaniu za ich hojność przy wejściu do centrum powstała tablica, na której wymieni zostali twórcy i sponsorzy inwestycji.


Czy ten ambitny projekt został urzeczywistniony? Wiele mówi to, że pierwotnie planowano utworzenie czterech sektorów tematycznych na powierzchni 210 metrów kwadratowych powierzchni. Ale kiedy ambicje i możliwości rosły, zdecydowano o powiększeniu ścieżki edukacyjnej o kolejne trzy sektory i dodatkowe 125 metrów kwadratowych powierzchni. To oczywiście powiększało koszty przedsięwzięcia. Środki miasta Jelenia Góra przeznaczone na tę inwestycję w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego okazały się niewystarczające.


 Z drugiej strony inicjatywa zyskała szerokie poparcie, w tym wielu ofiarodawców. To pozwoliło na stworzenie doskonale wyposażonych sektorów tematycznych. Każdy z nich obrazuje w sposób kompleksowy występujące zagrożenia jak pożary mieszkań, lasów czy zatrucia tlenkiem węgla.
 

Dzięki zastosowaniu wyodrębnionych sektorów tematycznych, możliwe stało się szerokie zaprezentowanie danego problemu. I tak np. wizyta w sektorze poświęconym „niewidzialnemu zabójcy” rozpoczyna się od filmu edukacyjnego. Pokazane są zagrożenia ze strony tlenku węgla, działanie sprawnych i wadliwych systemów wentylacyjnych, czujek tlenku węgla, funkcjonowanie urządzeń grzewczych itp.


Podobnie tzn. wszechstronnie prezentowane są wszystkie tematy i zagadnienia będące przedmiotem szkolenia dzieci i młodzieży. Przy czym z myślą o małym odbiorcy przygotowano program odpowiedni dla tych uczestników szkoleń. Oprócz obejrzenia filmów na temat bezpieczeństwa zwiedzający mogą zagrać w multimedialną grę polegającą na gaszeniu pożaru lasu. Wykonawca projektu wyposażył centrum także w mini tor przeszkód dbając o sprawność najmłodszych zwiedzających. Oczywiście dla wszystkich uczestników przygotowano odpowiednie mundury, co niewątpliwie pomaga w uatrakcyjnieniu zajęć oraz urealnieniu przekazu.


Swoistą wisienką na torcie było stworzenie logo Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Także pod tym względem organizatorzy postanowili odwołać się do przyjaciół tej inwestycji. Ogłoszono mianowicie konkurs na projekt logo, w którym wzięli udział uczniowie jeleniogórskiego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie zwyciężył projekt przygotowany przez Łucję Gumińską. Natomiast całym pięknie przygotowane wnętrze centrum obfotografowali uczniowie 3 klasy Technik Fotografii i Multimediów: Natalia Madera, Mateusz Cieciera, Bartosz Dumin i Kornek Mandziej.


Jeleniogórskie centrum już rozpoczęło swoją działalność. Na oficjalne otwarcie przybyło wielu gości, w tym m.in. dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński. Gratulując tak doskonale przygotowanej i wyposażonej placówki edukacyjnej, komendant Kamiński wyraził przekonanie, że będzie ona dobrze służyła sprawie upowszechnienia wiedzy o zagrożeniach oraz zasadach właściwego postępowania. Warto przy okazji dodać, na terenie Dolnego Śląska funkcjonuje 12 sal edukacyjnych. Obecnie ta sieć edukacyjna tworzona przez dolnośląskich strażaków powiększa się o nowoczesną jeleniogórską placówkę.

 

Tekst: bryg. Andrzej Ciosk, Lech Lewandowski,

Fot. KM PSP Jelenia Góra, Mateusz Górecki, Paweł Michałkiewicz,

Materiały

Film z otwarcia Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej telewizji Strimeo

Wideo

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}