W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Briefing prasowy „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” [10.12.2024]

12.12.2024

Briefing prasowy „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” [10.12.2024]

10 grudnia w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odbył się briefing prasowy dotyczący czujek dymu i tlenku węgla. Strażacy przedstawiając analizy zdarzeń zachęcali do posiadania takiej czujki, gdyż jest to niewielki kosztm a może uratować życie. Nakłaniają aby zakupywać i zakładać tego typu czujki, nie czekać do 2030 gdyż dwutlenku węgla którego nazywamy tak zwanym cichym zabójcą nie czujemy, ani nie widzimy. Tego typu czujkę najlepiej założyć na suficie. Kupując taką czujkę zwiększamy poczucie własnego bezpieczeństwa które w momencie zagrożenia zaalarmuje nas o niebezpieczeństwie zanim będzie za późno. Przypominamy, że od 1 stycznia 2030 roku takie urządzenia będą wymagane w każdym domu, natomiast od 1 stycznia 2030 roku we wszystkich pomieszczeniach, w których zachodzi proces spalania zarówno paliwa stałego jak i ciekłego czy gazowego, będą wymagane czujniki tlenku węgla.

Sezon grzewczy w pełni dlatego strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa, które ochronią nasze zdrowie a nawet uratują życie. W ramach akcji Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa, funkcjonariusze pokazują jak ważne są wszelkie urządzenia wykrywające pożar czy też tlenek węgla w naszych domach.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

- Tlenek węgla jest nazywany cichym zabójcą. Jest bezbarwny, bezwonny, dlatego nie wiemy kiedy może nas zaskoczyć. Ważne jest aby takie czujniki w naszych domach i mieszkaniach się znajdowały - mówił zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. kpt. Damian Knop.

- W okresie jesienno-zimowym, w naszych mieszkaniach wzrasta ryzyko powstawania pożarów. Wynikają one z wad i nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym okresie rejestruje się także zwiększoną liczbę zatruć tlenkiem węgla, nazywanym cichym zabójcą. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwa jakim zagrożeniem jest tlenek węgla, pożary w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, które powinny być oazą spokoju - mówiła kpt. Agata Michalak z wydziału kontrolno-rozpoznawczego.

Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

- Zdarzenia dotykają nasz region, nasze miasto, powiat kaliski. Na przestrzeni lat KM PSP każdego roku odnotowuje do kilku tysięcy zdarzeń. Do 9 grudnia były to 2654 zdarzenia, w tym pożary, miejscowe zagrożenia oraz alarmy fałszywe. W miejscowych zagrożeniach mieszczą się również te związane z tlenkiem węgla. Było ponad 400 pożarów, ponad 2000 miejscowych zagrożeń oraz ponad 200 fałszywych alarmów - mówił pełniący obowiązki Naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego mł. asp. Jakub Pietrzak.

W 2022 roku w Kaliszu i powiecie w wyniku pożarów poszkodowane zostały 24 osoby, oraz 3 osoby poniosły śmierć. W 2023 roku było to 9 osób poszkodowanych, 4 ofiary śmiertelne. Obecny rok to 4 osoby poszkodowane w wyniku pożaru i jedna ofiara śmiertelna.

- Pożar budynku dotyczy każdego z nas, szczególnie budynków wielorodzinnych, ogrzewanych piecami na paliwo stałe. Straż co roku odnotowuje ponad 50 zdarzeń związanych z nieszczelnymi przewodami kominowymi i sadzą w kominie. W tym roku odnotowano 53 interwencje. Czujka wykrywa dym lub czad, które mogą przedostać się do pomieszczeń przez szczeliny - wyjaśnia mł. asp. Jakub Pietrzak.

Czad wciąż atakuje a strażacy w 2024 roku interweniowali już ponad 30 razy. Mierniki funkcjonariuszy potwierdzały obecność tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych. 5 osób zostało poszkodowanych w wyniku takich zdarzeń. W 2022 roku ucierpiało aż 16 osób.

- Ludzkie życie jest bezcenne, są jednak sytuacje, które nam zagrażają, również w naszych domach i mieszkaniach. Takie zagrożenia stwarzają dla nas pożary, ale też sytuacje związane z wadliwymi urządzeniami grzewczymi. Aby się zabezpieczyć przed tymi zagrożeniami, wystarczy proste urządzenie, które nie jest przesadnie kosztowne - tj. czujka dymy i tlenku węgla. Czujka poinformuje nas o zbliżającym się zagrożeniu w wyniku pożaru. Czujka zaalarmuje nas, pozwoli wstać i wraz z bliskimi opuścić miejsce zagrożenia - wyjaśnia kpt. Tomasz Sobczak.

Jak zbudowana jest czujka i jak działa?

- Na czujkę składa się podstawa montażowa. Mamy otwory, dzięki którym przytwierdzamy czujkę do sufitu. Producenci w zestawach załączają kołki rozporowe i wkręty. We właściwej części czujki znajduje się komora pomiarowa i bateria. W komorze znajduje się dioda, która emituje promieniowanie podczerwone. W wyniku zadziałania czujki, kiedy dym dostanie się do komory pomiarowej, następuje rozproszenie światła podczerwonego, zaczyna migać dioda a także emitowany jest sygnał akustyczny. Będziemy go w stanie wszędzie usłyszeć bo emituje dźwięk o natężeniu 80 dB - wyjaśnia kpt. Tomasz Sobczak.

Gdzie zamontować czujki?

- Czujkę dymu umieszczamy w najwyższym punkcie domu. Jeżeli jest to dom piętrowy to na górnym korytarzu, przed sypialniami, centralnie na środku pomieszczenia. Czujka obejmuje obszar od 60 do 80 m2. Czujki tlenku węgla montujemy w sypialniach, pomieszczeniach, w których może pojawić się zwiększone zagrożenie czyli np. w łazience gdzie mamy piecyk gazowy. Ważne są regularne przeglądy instalacji gazowych i kominowych, przez osoby z odpowiednimi uprawieniami.

Gdzie kupić takie urządzenia?

- Urządzenia można kupić m.in. w markecie czy w sklepach z urządzeniami przeciwpożarowymi. Ważne jest to by miały certyfikat CE i były dopuszczone na rynek krajowy. Przekrój sklepów, które dysponują czujnikami jest ogromny - mówił zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. kpt. Damian Knop. - Apeluję do mieszkańców abyśmy wyposażali się w takie proste urządzenia, które są najlepszym strażnikiem naszego bezpieczeństwa w domu.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),

dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,

co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,

co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Nowe przepisy wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, nakładająca obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla, opublikowana w Dzienniku Ustaw 22 listopada 2024, wejdzie w życie 23 grudnia 2024 roku.

Czujki pożarowe w domach i mieszkaniach

Nowelizacja rozporządzenia nakłada obowiązek wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu. W przypadku lokali mieszkalnych już istniejących, obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r.

Dla lokali i pomieszczeń nowo powstających obowiązek montażu czujek dymu i czujek tlenku węgla będzie miał zastosowanie już od 23 grudnia 2024 roku.

Czujki pożarowe w hotelach i apartamentach na wynajem

W przypadku istniejących lokali, w których są świadczone usługi hotelarskie, obowiązek montażu czujki będzie obowiązywał od 30 czerwca 2026. Z tego obowiązku wyłączono części budynku objęte ochroną przez system sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej równorzędny poziom bezpieczeństwa pożarowego.

Budynki handlowe, produkcyjne, magazynowe

Wcześniej, bo od 1 stycznia 2026 r., w czujki będą musiały zostać wyposażone budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych.

 

Źródło: https://calisia.pl/taka-czujka-potrafi-uratowac-zycie-beda-obowiazkowe-w-kazdym-domu-i-mieszkaniu,69943 [dostęp: 12.12.2024]

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}